Tip na článok
Drienkovica: Svojho času ňou slovenský prezident obdaroval maďarského kolegu Ferencza Mádla, vľavo.

Žbrnda pre Schustera: Polícia v Rimavskej Sobote vyšetruje, kto vypil drienkovicu uloženú v colnom sklade

Bývalý prezident Rudolf Schuster často spomína, ako jeho drienkovica postavila na nohy vtedajšiu prvú dámu USA Hillary Clintonovú.

Galéria k článku (6 fotografií )
Vraj daňové tajomstvo: Finančné riaditeľstvo odmieta prezradiť, ktorá súkromná firma drienkovicu prevážala.
Vraj daňové tajomstvo: Finančné riaditeľstvo odmieta prezradiť, ktorá súkromná firma drienkovicu prevážala.
Rudolf Schuster a Hillary Clintonová v roku 1999: Prvú dámu USA na návšteve Slovenska vyliečila z nachladnutia drienkovica nášho prezidenta.

Na Slovensko prišla v roku 1999 veľmi prechladnutá, na stretnutí s našou hlavou štátu dostala taký záchvat kašľa, že Schuster okamžite siahol po osvedčenej „medicíne“. Clintonovej nalial pol deci poriadne silnej  drienkovice. „Zatriaslo ju, dvakrát sa zhlboka nadýchla a hneď pookriala,“ opisoval šokovú terapiu Schuster. „Večer mi pani Clintonová volala, že veľmi pekne ďakuje a či by som nemohol zo päť litrov toho liečivého nápoja poslať aj pre manžela. S ťažkým srdcom som jej dal tri litre.“ Keby mal Schuster ponúknuť drienkovicu, ktorú „strážili“ pracovníci Finančnej správy SR, asi by mu Hillary Clintonová veľmi neďakovala. V zaplombovanom colnom sklade sa sud päťdesiatdvapercentnej drienkovice zmenil na štrnásťpercentnú žbrndu.

Povestná Drienkovica
Povestná Drienkovica
Archív

Riedenie pod colným dohľadom

Vo februári 2015 doviezli z colného skladu v Rimavskej Sobote na stanicu Colného úradu v Lučenci velikánsky sud, ktorý mal obsahovať štyristodeväťdesiat litrov kvalitnej drienkovice. Lučenským colníkom stačil jediný pohľad do suda a bolo im hneď jasné, že nevábna mútna tekutina drienkovica nebude. Zobrali liehomer a zistili, že destilát obsahuje namiesto deklarovaných päťdesiadva percent alkoholu iba štrnásť percent. Vyzeralo to tak, že ktosi časť tej fajnovej medicíny ulial bokom. Nie jeden či dva litre na koštovku, ale poriadne, zrejme na kšeft. Hladina musela v sude viditeľne klesnúť, takže aby krádež aspoň na nejaký čas zakamufloval, dolial drienkovicu do pôvodného objemu štyristodeväťdesiat litrov niečím lacným, čo mal poruke.

Riaditeľka Colného úradu Banská Bystrica podala na Kriminálny úrad Finančnej správy trestné oznámenie. Píše v ňom, že sud s drienkovicou bol vyše štyroch mesiacov uskladnený v daňovom sklade v priestoroch garáže. „Priestor garáže bol zabezpečený colnou uzáverou, ktorú mali colníci vykonávajúci daňový dozor pravidelne kontrolovať a všetky skutočnosti zapisovať do zápisníka pre pracovníkov poverených daňovým dozorom a kontrolou. Je málo pravdepodobné, že by mohlo dôjsť k znehodnoteniu uvedeného drienkového destilátu bez vedomia colníkov, keďže výkon daňového dozoru bol nepretržitý.“ Z uvedených dôvodov mala riaditeľka podozrenie, že bol spáchaný trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v spojení s krádežou.

Pod perinou daňového tajomstva

Kriminálny úrad Finančnej správy za sprznením drienkovice zlyhanie verejného činiteľa nevidel. Prípad posunul na obvodné policajné oddelenie v Rimavskej Sobote len ako podozrenie z krádeže.

Rudolf Schuster a Hillary Clintonová v roku 1999: Prvú dámu USA na návšteve Slovenska vyliečila z nachladnutia drienkovica nášho prezidenta.
Rudolf Schuster a Hillary Clintonová v roku 1999: Prvú dámu USA na návšteve Slovenska vyliečila z nachladnutia drienkovica nášho prezidenta.
Archív

Policajti vypočuli colníkov, ktorí v colnom sklade pálenice v tom čase slúžili. Všetci do jedného vypovedali, že k porušeniu plomb nedošlo a že koncentráciu alkoholu drienkového destilátu merali dvakrát. Prvýkrát pri mimoriadnej inventarizácii v roku 2014 v Rimavskej Sobote a druhýkrát v roku 2015 po prevoze drienkovice do Lučenca. Pri vyšetrovaní odznela aj informácia, že sud prevážala z jedného colného skladu do iného colného skladu bližšie nešpecifikovaná súkromná firma, a to bez akéhokoľvek colného zabezpečenia. Lenže prevozca destilátu ostal mimo záujmu polície a trestné stíhanie bolo ešte v roku 2015 prerušené. Na priamu otázku našej redakcie, ktorá súkromná firma zabezpečovala prevoz drienkovice a akým spôsobom bol destilát zaistený, Finančné riaditeľstvo SR neodpovedalo. Neochotu vyjsť s pravdou von finančníci neohrabane zahaľujú rúškom daňového tajomstva.

„Žiaľ, nemôžeme vám poskytnúť bližšie informácie. V súlade s ustanovením paragrafu 11 daňového poriadku je totiž daňovým tajomstvom informácia o daňovom subjekte, ktorá sa získa pri správe daní,“uviedla hovorkyňa Ivana Skokanová.

Finančníci v úzkych

Na upratanie patálií so sprznenou drienkovicou pod pokrovec nepostačila apatia polície. Finančníkom sa prihlásila firma Calyx, ktorá tvrdí, že destilát je jej majetkom. Drienkovicu si pýta naspäť. Teda pôvodnú drienkovicu. Nie žbrndu, ktorá z drienkovice vznikla pod dohľadom colníkov.

„Drienkovicu zabezpečil a zaistil colný úrad na základe vlastného rozhodnutia o zriadení daňového záložného práva neoprávnene. Rozhodnutie bolo vydané na základe daňového dlhu firmy PKP drink. Drienkovicu v priestoroch tejto firmy iba uskladnili. Pôvodne patrila živnostníčke Kataríne Csúrovej a spoločnosť Calyx ju získala od nej,“tvrdí zástupca Calyxu Martin Pavelek. Podľa neho zriadili daniari záložné právo „na cudziu vec“.

„Je to tak,“ potvrdil nám Tibor Csúr, manžel živnostníčky. „Drienkovica bola naša. Vypáliť ju dala manželka pre potreby pána Schustera. S bývalým prezidentom sa poznáme dlhé roky, sme skoro ako rodina. Manželka vykupovala drienky a drienkový kvas dala vypáliť. Destilát potom uložili v sklade firmy PKP drink.“

Firma Calyx sa drienkovice domáha súdnou cestou, lebo finančníci pochybenie popierajú a vlastnícke práva Calyxu na drienkovicu spochybňujú. Paradoxné je, že drienkovicu odmietajú vydať firme, ktorá sa o ňu hlási, a zároveň tápu, komu sud vrátiť. Spoločnosť PKP drink, ktorú finančníci oficiálne označili ako majiteľa drienkovice, už neexistuje. Presne pred rokom zanikla vymazaním z Obchodného registra, čím zanikol aj jej daňový nedoplatok, aj záložné právo colného úradu. Štát teda tak či onak drienkovicu - či čo to z nej vlastne ostalo - zadržiava neoprávnene.

VIDEO Plus 7 Dní