Podľa údajov Európskej komisie sa príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali na takmer 122 miliónov eur. Služby zdieľanej ekonomiky využívajú najmä mladí ľudia, ktorí sa k nim dostávajú najmä cez mobilné aplikácie. Vo svete sú najčastejšie využívanými platformami rezervovanie ubytovania či objednanie taxíku.

Aj stráženie detí

Slovensko v tomto ohľade nie je výnimkou. „Zdieľaná ekonomika sa realizuje prioritne online. Je to veľmi rýchle a jednoduché. Prostredníctvom rôznych aplikácií si dokážeme zavolať taxík, zohnať stráženie detí či rezervovať si ubytovanie kdekoľvek na svete, a to v priebehu niekoľkých minút,“ vysvetľuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Príjmy zo zdieľanej ekonomiky: Aj na Slovensku sa tomuto druhu biznisu čoraz viac darí.
Príjmy zo zdieľanej ekonomiky: Aj na Slovensku sa tomuto druhu biznisu čoraz viac darí.
Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Z prieskumi tejto peňažnej inštitúcie vyplýva, že viac ako polovica detí a mladých ľudí (55 percent) využíva služby viacerých bezplatných aplikácií prostredníctvom mobilného telefónu. Slováci najčastejšie využívajú služby zdieľanej ekonomiky v doprave a ubytovaní. Väčšinou ide o zahraničné platformy, ktoré fungujú aj na Slovensku.

Rastúci biznis

„Veľkosť zdieľanej ekonomiky v rámci Európskej únie dosiahla v roku 2016 úroveň 26,5 miliardy eur. To predstavuje 0,17 percent hrubého domáceho produktu únie. Odvetvie v tom čase zamestnávalo 394-tisíc ľudí,“ doplnila Buchláková.

Aj stráženie detí: Zdieľaná ekonomika prenikla aj do toho segmentu.
Aj stráženie detí: Zdieľaná ekonomika prenikla aj do toho segmentu.
Zdroj: Julius Dubravay

Podľa posledných odhadov Inštitútu pre finančnú politiky podiel zdieľanej ekonomiky je síce na Slovensku menší ako 0,01 percenta hrubého domáceho produktu, no potenciál má veľký a príjmy z neho budú narastať.

Viac ako u susedov

Podľa Eurostatu si v roku 2017 objednalo cez internet alebo aplikáciu 16 percent Slovákov ubytovanie od inej osoby. Ide o najvyššie číslo v rámci krajín V4. Pre porovnanie, vlani tak urobilo len 5 percent Čechov a len 8 percent Rakúšanov. V únii najviac využívajú platformy zdieľanej ekonomiky Francúzi, Briti, Poliaci, Španieli, Nemci, Taliani aj Dáni. 

Protest: Taxikár proti Uberu otvorene vystupovali. V súčasnosti u nás nefunguje.
Protest: Taxikár proti Uberu otvorene vystupovali. V súčasnosti u nás nefunguje.
Zdroj: Matej Kalina

Európska komisia uvádza, že v roku 2016 fungovalo 651 platforiem, ktoré boli založené v niektorom zo štátov únie. Medzi celosvetovo známé firmy, ktoré ponúkajú zdieľané služby patrí Airbnb, čo je najväčší sprostredkovateľ súkromného ubytovania na svete, Lyft, portál, cez ktorý ľudia ponúkajú miesto na zvezenie vo svojom vozidle, taxislužby Uber či Taxify, ale aj Neighborgoods, internetová komunita zdieľajúca náradia.

Aj problémy

Airbnb čelí kritike a obmedzovaniu zo strany veľkých, turisticky populárnych miest, ako je napríklad New York či Berlín kvôli tomu, že mali spôsobiť zvýšenie cien nájmov.

Berlín: Airbnb tu bol až príliš populárny, mesto ho začalo reštriktívne riešiť.
Berlín: Airbnb tu bol až príliš populárny, mesto ho začalo reštriktívne riešiť.

V niektorých mestách, ako napríklad v San Franciscu dokonca  zaviedli limit na počet krátkodobých ubytovaní cez platformy zdieľanej ekonomiky.