Muž, ktorému Najvyšší súd pripísal tri vraždy, zosnovanie zločineckej skupiny a ďalšie zločiny, nečakal, kým ho policajti prídu vziať do basy. Po včerajšom doživotnom rozsudku sa podľa Denníka N zbalil a zdrhol do zahraničia. Najvyšší súd pritom o 15:51 vydal príkaz na jeho dodanie do výkonu trestu. Okoličány sa pojednávania nezúčastnil, poslal ospravedlnenie a súhlas s pojednávaním v neprítomnosti. Dokonca sa údajne vyjadril, aby bolo konanie pre tých, ktorí sa nezúčastnia oddelené. Pôsobilo to tak, akoby chcel mať už pojednávanie za sebou.

Ako Nigut

Možno však nepočítal s tým, že Najvyšší súd mu predsalen odklepne doživotie. Nasledoval tak Róberta Niguta, ktorý zmizol ešte v roku 2013 po atentáte, za ktorý dostal 23-ročný trest. Aj jeho včera súd odsúdil na doživotie, dokonca bez možnosti podmienečného prepustenia. To, kde sa nachádza netuší ani obhajca, ktorý ho zastupoval. Nevylúčil však, že podá mimoriadny opravný prostriedok. Advokátka Róberta Okoličányho sa včera k rozhodnutiu nevyjadrovala.

Kto bude konať?

V prípade dodania Okoličányho do väzenia sme oslovili aj Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý dosiahol jeho odsúdenie. „Prokurátor je pri verejnom zasadnutí o odvolaní jednou zo strán tohto konania. Strany sú si v konaní pred súdom rovné. Prokurátor môže vykonávať len tie úkony, ktoré mu vyplývajú z Trestného poriadku v tom ktorom štádiu konania,“ vysvetľuje stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry hovorkyňa Andrea Predajňová. Ako dodáva, vzhľadom na to, že vo veci právoplatne rozhodol Najvyšší súd, predseda senátu odvolacieho súdu musí ihneď vydať príkaz na zadržanie odsúdeného na účel jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody a zároveň nariadi výkon trestu odňatia slobody a dodanie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody. Takýto príkaz možno vydať až po vykonateľnosti rozhodnutia - v tomto prípade po vyhlásení rozsudku. „Takýto príkaz je vydávaný bez návrhu prokurátora. Orgány činné v trestnom konaní, vzhľadom na štádium konania pred súdom - verejné zasadnutie o odvolaní, kde prokurátor je len jednou zo strán, nemôžu vydať príkaz na zadržanie alebo odsúdeného zadržať. Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonávajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol. Čo sa týka otázky prípadného sledovania osôb predtým, ako boli právoplatne odsúdené, s touto otázkou sa treba obrátiť na Policajný zbor SR,“ dodáva.

Polícia už pátra aj po Jozefovi Leškovi, ktorý dostal trest 24,5 roka. Práve on mal strieľať pri poprave Jozefa Estóka. Očakávame stanovisko polície.