Tip na článok
Žaneta Masaryková sa na svojich blízkych usmieva už iba z fotografií.

Zdrvení príbuzní Žanety, po ktorú nepriletel vrtuľník: Mohla žiť!

Ministerka neudelila vrtuľníkom licenciu, zlyhali aj lekári, ale polícia nikoho neobvinila.

Galéria k článku (3 fotografie )
Vdovec: Stanislavovi Masarykovi sú oporou jeho dve deti.
Zuzana Zvolenská: Tragédia sa stala presne v čase, keď vtedajšia ministerka zdravotníctva nepredĺžila licenciu záchranárskym vrtuľníkom v Bratislave a v Trenčíne. Keby ju mali, mohla Žaneta ešte žiť.
Opustení: Žaneta Masaryková sa na svojich blízkych usmieva už iba z fotografií.

Miluji tě, Staníku. Posledné slová umierajúcej Žanety budú jej zdrvenému manželovi navždy znieť v ušiach. Keď predvlani 13. septembra po dopravnej nehode pri obci Radimov pomáhal hasičom vyberať manželku Žanetu z auta, vôbec mu nenapadlo, že ju stráca navždy.

„Veríme, že mohla, žiť,“ zdôrazňuje Žanetin brat Tomáš. „Keby kompetentným záležalo na obyčajných ľudských životoch,“ dodáva.

pred dvoma rokmi sme písali, že práve v čase tragédie záchranárskym vrtuľníkom v Bratislave a v Trenčíne vypršala licencia - ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská im ju nepredĺžila a zrejme ani nepokladala za dôležité túto situáciu urgentne riešiť.

Rodina má ťažké srdce aj na skalickú nemocnicu. Všetko nasvedčovalo, že lekári pochybili. Záver polície, ktorý pred pár týždňami Žanetin brat Tomáš Metelička dostal, však rodinu sklamal. Dovolajú sa na Slovensku spravodlivosti?

Osudný piatok

Bol to obyčajný jesenný deň. „Sestra ma popoludní viezla na stanicu do Kútov, odkiaľ som mal cestovať do Bratislavy,“ spomína Tomáš. Sotva prešli hranice obce, došlo k tragickej zrážke s iným vozidlom.

„Veľa si z nej nepamätám. Zrazu bolo blízko nás nejaké auto, prebral som sa otrasený a po mojom boku som videl zranenú sestru,“ opisuje Tomáš Metelička.

Vodička Žaneta krvácala, sotva sa hýbala. Jej brat pomáhal, ako sa dalo, rovnako ako manžel, ktorý okamžite prišiel na miesto nehody. „Hneď som hovoril, že potrebuje vrtuľník, ktorý by ju odviezol do Bratislavy. Ale tvrdili, že najbližší je v Nitre a vraj by prišiel až o dvadsať minút,“ spomína Tomáš.

Prišla sanitka a zrazenú odviezla do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Skalici, tam však na príbuzných čakali ďalšie ťažké chvíle. „Nevedeli sme, ako jej pomôcť, nikto z personálu jej nevenoval pozornosť. Zvíjala sa, nadvihovala...“ opísal nám pred dvoma rokmi Žanetin syn Stano, talentovaný hokejista, synovec ligového futbalistu Pavla Masaryka.

Márne čakanie na leteckých záchranárov alebo na akúkoľvek lekársku pomoc si vyžiadalo krutú daň. Podľa slov príbuzných lekári v skalickej nemocnici usúdili, že ju treba previezť do Bratislavy.

Krátko po tom, ako Žanetu naložili do sanitky, boj o život prehrala.

„Sanitka sa ešte ani nepohla, videli sme, ako sa natriasa. Tušili sme, že je zle,“ dodáva manžel Stanislav. A potom sa dozvedel najkrutejšiu správu...

Čítajte viac:

Manžel zosnulej Žanety prišiel v rovnaký deň aj o matku

Zrejmé pochybenie

„Verím, že to takto nemuselo dopadnúť,“ smutne krúti hlavou brat zosnulej. „Neustále som do telefónu záchrannej službe hovoril, že potrebujeme vrtuľník. Svoje stanovisko som tiež oznámil prítomnej záchrannej službe.

Ale keďže pani ministerka Zvolenská v čase, keď sme mali so sestrou autonehodu, nemala ukončené výberové konanie na udelenie licencie pre nové vrtuľníky, nemohol priletieť z Bratislavy ani z Trenčína.“

Potom, podľa jeho slov, strávila v skalickej nemocnici takmer hodinu a pol bez povšimnutia. Bola na chodbe nemocnice, kde sa na ňu pozeral jej syn a manžel, ako sa zvíja v bolestiach bez toho, aby jej poskytli akúkoľvek odbornú pomoc.

„Prečo? Ako je možné, že sanitka čakala v takomto závažnom prípade až tridsaťdva minút, než vyšla z nemocnice? Záchranná služba sídli priamo v budove nemocnice a moja sestra musela ďalšiu polhodinu v urputných bolestiach bojovať o život,“ pripomína.

Trvá na tom, že Žanete, ktorá, mimochodom, niekoľko rokov pomáhala ako zdravotná sestra i sociálna pracovníčka chorým a slabým, sa nedostalo adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

„Myslím si, že tak záchranná služba, ako aj skalická nemocnica spáchali trestný čin. Aj preto som dal podnet Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ vysvetľuje.

Spomínaný úrad necelý rok po nehode poslal rodine svoje stanovisko. Píše sa v ňom: „Podanie hodnotíme ako opodstatnené, nakoľko nebola u Vašej sestry vykonaná včasná punkčná dekompresia pri verifikovanej tamponáde perikardu.“

Jednoducho, lekári mali vypustiť nahromadené tekutiny, ktoré obmedzovali činnosť srdca. K tomuto úkonu však pristúpili neskoro - až pri druhom prevoze v sanitke, pri ktorom pacientka zomrela. Pokiaľ ide o spôsob transportu z miesta nehody, ten vraj v tomto prípade nebol rozhodujúci.

Chcú spravodlivosť!

„Naša maminka mala veľmi rada slnko,“ ukazuje na dovolenkový záber manžel Stanislav. Jeho oporou je jedenásťročná dcérka Timejka. Ťažko sa žije bez milovanej manželky, mamy a sestry. Vdovec sa musí obracať, aby sa postaral o deti i dom, ktorý s manželkou kúpili na hypotéku rok pred tragédiou.

Rodina dúfala, že aspoň orgány činné v trestnom konaní im dajú za pravdu, že všetko mohlo dopadnúť inak, keby si kompetentní plnili povinnosti. Nestalo sa.

„Koncom júla tohto roku som dostal uznesenie Okresného riaditeľstva PZ v Senici z odboru kriminálnej polície. Vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie. Ako dôvod sa v ňom uvádza: „Je nepochybné, že nie je tento skutok trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.“

Proti rozhodnutiu polície podal brat nebohej sťažnosť.

„Existuje jednoznačný a priamy dôkaz o porušení povinností pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti mojej sestre, výsledky prešetrenia Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A tie mal vyšetrovateľ k dispozícii,“ upozorňuje Tomáš Metelička.

Nevzdajú sa

Ako je možné, že hoci spomínaným úradom preukázali, že lekári v skalickej nemocnici si nesplnili povinnosti, polícia nikoho neobvinila? Vari sa posudok tohto úradu vôbec neberie do úvahy? Spýtali sme sa hovorkyne Sone Valášikovej, ale dostali sme stručnú odpoveď. „Úrad nemôže určovať ani nehodnotí postup orgánov činných v trestnom konaní pri prešetrovaní trestnej činnosti.“

Hovorca Krajskej prokuratúry Trnava Mojmír Huna nám vysvetlil, že okrem prešetrovania Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou boli vo veci poškodenej Žanety Masarykovej spracované dva samostatné znalecké posudky z odboru zdravotníctva - jeden z prehliadky tela a pitvy poškodenej a druhý mapoval poskytnutú zdravotnú starostlivosť a správnosť zvolenej liečby a liečebných postupov.

„Podľa názoru znalcov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na úseku prednemocničnej urgentnej medicíny a rovnako na úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny nedošlo k žiadnemu odbornému medicínskemu pochybeniu.

Čo sa týka punkcie perikardu, tak jej nevykonanie na nižšom pracovisku po tom, ako ju vyššie pracovisko neodporúča pred jej prevozom k nim, je odborne správny postup,“ dodáva hovorca trnavskej prokuratúry.

Rodina sa však nevzdáva. „Máme k dispozícii všetky časy, teda čo sa kedy dialo a ako lekári postupovali. Veríme, že Žanetka mohla žiť!“ tvrdia jej najbližší.

VIDEO Plus 7 Dní