Poslanec Štefan Kuffa sa vždy prezentoval ako skromný a pobožný človek konajúci skutky, ktoré ho napĺňajú láskou a obetou. Udalosti nedávno odštartované fackou od 79-ročnej starenky však jeho pokorný obraz poriadne nabúrali. Ruky preč od Kuffu dali dokonca aj kolegovia z materského parlamentného klubu.

Najviac bolo, samozrejme, počuť šéfa Obyčajných ľudí Igora Matoviča. Nad konaním svojho poslanca vyjadril skutočne veľké rozhorčenie. Búrlivú reč zakončil slovami, nech neráta s tým, že ho zaradia na kandidátku do budúcoročných parlamentných volieb.

Pôsobenie Štefana Kuffu na pôde Národnej rady sa tak, zdá sa, chýli ku koncu. Či mu je to ľúto, ťažko povedať, isté však je, že z verejného života chudobný odchádzať veru nebude. Podarilo sa nám totiž zistiť, že za uplynulé dva roky rodina poslanca Kuffu nadobudla majetky, ktorých hodnota sa môže šplhať k sume 800-tisíc eur.

Majú les

Poslanec i jeho štyria synovia Marek, Michal, Gregor a Filip stavili na pozemky. V rokoch 2014 a 2015 sa im podarilo v okresoch Kežmarok a Levoča nadobudnúť lesy, ale i ornú a trávnatú pôdu s celkovou výmerou temer 90 hektárov.

Najväčším investorom bol samotný poslanec. Spolu s manželkou, detskou lekárkou Evou, kúpili vlani zhruba 34 hektárov lesa v katastri obce Toporec. Na rovnaký list vlastníctva minulý rok pribudlo meno aj jedného z ich synov, 28-ročného Filipa. Mladík by mal vlastniť len o jeden hektár toporeckého lesa menej ako jeho rodičia.

Zaujímavé je, že v rovnakej lokalite patrí kus lesa aj Inštitútu Krista Veľkňaza zo Žakoviec, ktorý vedie brat poslanca Kuffu farár Marián Kuffa. Približne 32 hektárov tam toto charitatívne občianske združenie zamerané na pomoc chorým, postihnutým, bezdomovcom, deťom z rozvrátených rodín a ústavov, starým, slobodným matkám, jednoducho všetkým v núdzi, získalo v roku 2012.

„Zaobstarali sme si tieto pozemky, lebo potrebujeme byť sebestační, čo sa týka vykurovania. Budeme mať odtiaľ drevo,“ uviedol na margo toporeckých pozemkov štatutárny zástupca inštitútu Peter Vilček, ktorý spôsob ich nadobudnutia neprezradil.

Razantne však odmietol naše úvahy o tom, či časť svojich pozemkov nepreviedli na rodinu poslanca Kuffu. „Určite nie. Normálne si ich kúpili od iných vlastníkov. Čo ja viem, hektár vraj kupovali za tisíc eur,“ tvrdí Vilček.

Čítajte viac:

Poslanec Kuffa o babke, ktorá ho vyfackala: Je to mafiánka, bojím sa!

Realitná maklérka venujúca sa aj predaju lesných pozemkov pod Tatrami sa uvedenej cene schuti zasmiala. „To vtipkujete, však? To bude nejaká kačica. Cena lesného pozemku v uvedenej lokalite sa pohybuje na úrovni jedného eura za štvorcový meter, ale je to, samozrejme, na predávajúcom.

S cenou môže ísť dole, no len mierne. Investícia do lesa je investíciou do budúcnosti a ak niekto tvrdí, že kúpil hektár lesa za tisíc eur… Naozaj sa mi to veriť nechce.“

Ak teda budeme vychádzať z údajov poskytnutých realitnou maklérkou, poslanec Kuffa a jeho syn mohli za 67 hektárov lesa zaplatiť približne 670-tisíc eur. Ani pri jednom mene sa pritom nenachádza ťarcha, čo zarazí najmä preto, že Filip Kuffa údajne ešte donedávna pracoval v charitatívnom Inštitúte Krista Veľkňaza.

Zmena vlastníka

Majiteľom rozľahlých pozemkov sa v uplynulých dvoch rokoch stal i najstarší Kuffov syn, 30-ročný Marek, ktorého však neočaril les, ale najmä orná a trávnatá pôda. V okolí Kežmarku jej vlastní zhruba päť hektárov. Podľa našich informácií môže ísť o pozemky, ktoré v minulosti patrili Inštitútu Krista Veľkňaza, kde, mimochodom, Marek vraj pôsobil.

Aktuálne je z neho pán podnikateľ. Koncom júla 2015 založil spoločnosť TSM. Z údajov z Obchodného registra vyplýva, že adresu má v obci Ľubica. A nespomíname to náhodou.

Objekty a pozemky s rozlohou viac ako 3 300 štvorcových metrov, kde vraj firma Marka Kuffu sídli, totiž ešte v lete 2012 od Vojenských lesov a majetkov SR odkúpil Inštitút Krista Veľkňaza. Stalo sa tak na základe výnimky udelenej ministerstvom obrany. Podľa zmluvy charitatívna inštitúcia za tento majetok zaplatila 44 700 eur.

O dva roky už bol vlastníkom súboru nehnuteľností Marek Kuffa, synovec farára Mariána Kuffu. Pán farár síce s nami hovoriť nemohol, ale ďalší zo štatutárov inštitútu Peter Vilček nás ubezpečil, že spomínaný majetok predali Markovi za rovnakú cenu, akú zaplatili ministerstvu obrany.

Spomenúť si na to, koľko presne to bolo, si nevedel, lebo pri toľkých pozemkoch, ktoré Inštitút Krista Veľkňaza vlastní, si predsa nemôže pamätať všetko. A pamäť mu neslúžila ani pri otázke, akým spôsobom prišiel Marek Kuffa k takmer 4,5 hektára pozemkov v Kežmarku, ktoré kedysi vlastnilo charitatívne zariadenie.

Samotného Marka Kuffu sme v sídle firmy nezastihli. Pracovníci Vojenských lesov, ktorí sedia v neďalekej kancelárii, nám povedali, že to nemusí byť také jednoduché, lebo Marek je dosť vyťažený. Veď ani im telefón nedvíhal.

„Ale keď uvidíte Porsche Cayenne, tak to bude on,“ ozrejmili nám. Dá sa teda povedať, že Markovi sa naozaj darí. Tento multiotecko, údajne má už šesť detí, totiž vlastní aj nehnuteľnosť, ktorú odkúpil od Vojenských lesov za 35 200 eur.

Čítajte viac:

Kuffu desí vampírka. Čo na to psychiatrička?

Zemepán z Pavlian

Úspešní pri získavaní pozemkov boli aj ďalší zo skromného rodinného klanu Kuffovcov. Majiteľom približne jedného hektára ornej a trávnatej pôdy v Kežmarku sa stal dnes 19-ročný Rafael Kuffa. Nie je pritom vylúčené, že časť týchto pozemkov patrila v minulosti Inštitútu Krista Veľkňaza.

Rovnako ako takmer dva hektáre, ktoré vlastní 22-ročný Gregor Kuffa. Tento mladík má isté majetky aj v obci Pavľany v okrese Levoča. Oveľa lepšie si v tejto dedinke, kde žije možno sedemdesiat ľudí, pri získavaní pozemkov počínal posledný zo synov pána poslanca, 29-ročný Michal.

Z dostupných informácií vyplýva, že tam vlastní viac ako jedenásť hektárov pôdy. Nuž, a na jednom z týchto pavlianskych pozemkov sa rozhodol postaviť chatku, na ktorú mu chodil pomáhať tatko Štefan.

Babka Žofia

A tu sa už dostávame k medializovaným udalostiam, ktoré veru poriadne pošramotili počestnú skromnú a pokornú poslancovu povesť. Materiál na stavbu údajne totiž Kuffovci vozili ťažkými mechanizmami cez pozemok 79-ročnej pani Žofie Salanciovej, ktorá sa so cteným zákonodarcom veru riadne porátala.

Keďže podľa jej slov bol k nej drzý a vykrikoval po nej, jednoducho mu vylepila facku. Aj svojho syna na klan Kuffovcov zavolala. Ani s odstupom času akčná babka nič neľutuje a keby prišlo na lámanie chleba, pokojne by mu aj druhú strelila.

Čítajte viac:

Babka facku poslancovi Kuffovi neľutuje: Vylepila by som mu aj druhú!

Lenže Štefan Kuffa, v civilnom živote riaditeľ hospicu, kde sa starajú o starých a ťažko chorých ľudí, na také čosi nie je zvyknutý. Veď to by tak bolo, aby ctihodného poslanca nejaká babka, podľa Štefana Kuffu navyše s prepojením na mafiu, len tak na lúke fackala. Okamžite sa preto vybral na políciu, kde na starenku podal trestné oznámenie. A nie hocijaké, ale za útok na verejného činiteľa.

Na jeho iniciatívu okamžite reagovalo niekoľko parlamentných kolegov. Kuffu vyzvali, aby trestné oznámenie stiahol, lebo však počas murárčenia na stavbe, ako sa ukázalo, nepovolenej, hádam žiadnu poslaneckú činnosť nevykonával.

Štefan Kuffa však tvrdohlavo trvá na svojom a od babky vraj bude žiadať ospravedlnenie a vyplatenie finančnej ujmy. A nielen od nej. Oznámenie podľa našich informácií podal aj na jej syna.

Polícia má však na udalosť, ku ktorej došlo 5. októbra, úplne iný názor. „Oznámenie bolo vyhodnotené ako podozrenie zo spáchania priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.

Priestupok objasňovala polícia v Levoči, pričom dňa 12. októbra 2015 bola správa o výsledku objasňovania priestupku predložená na prejednanie Okresnému úradu Poprad, odboru všeobecnej a vnútornej správy,“ dal nám vedieť policajný hovorca Daniel Džobaník.

Rozhodnuté je už aj na okresnom úrade, ktorý vydal rozkazy o uložení sankcie. Tie však ešte nenadobudli právoplatnosť, preto nám vraj bližšie informácie zatiaľ poskytnúť nemôžu. Isté tak je, že babka a jej syn sa zrejme pokute nevyhnú.

Na udalosti z obce Pavľany i na pribúdajúce majetky Kuffovej rodiny sme sa chceli opýtať samotného poslanca. V parlamente nás však bez slova ignoroval a do uzávierky nestihol reagovať na otázky zaslané na mail jeho asistenta. Nuž, a zastihnúť niekoho z rodiny sa nám nepodarilo ani v Kežmarku, kde klan Kuffovcov býva.