Tip na článok
Spočiatku sebavedomá Jana K. sa pred objektívom skrývala. Na súde i po odchode z budovy.

Žena, ktorú vyhodili z polície, ďalej prichádzala do styku s tajnými informáciami

Expolicajtka Jana K., ktorú svojho času obvinili z vynesenia takzvaných mafiánskych zoznamov, stojí pre iný trestný čin pred súdom. Všetko je utajené.

Galéria k článku (3 fotografie )
Jana K.: Obvinili ju z trestného činu.
Spočiatku sebavedomá Jana K. sa pred objektívom skrývala. Na súde i po odchode z budovy.
Spočiatku sebavedomá Jana K. sa pred objektívom skrývala. Na súde i po odchode z budovy.

V oznamoch o pojednávaniach na Okresnom súde Bratislava I sa objavilo meno, ktoré sa skloňovalo v jednom z najväčších škandálov slovenskej polície. Pred súd sa postavila expolicajtka Jana K., ktorá bola svojho času obvinená z vynesenia takzvaných mafiánskych zoznamov.

Koncom minulého týždňa však pred súdom nestála pre mafiánske zoznamy - toto obvinenie prokuratúra veľmi prekvapujúco zrušila, hoci sa k činu priznala. Obžalovaná je z trestného činu „ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti“. Pojednávanie sprevádzali veľké emócie.

Krik na súde

Obvinenie z tohto trestného činu bolo vznesené po skončení skráteného vyšetrovania 16. júla 2012. Ani s návrhom na podanie obžaloby prokurátor neotáľal - podal ho na Okresnom súde Bratislava I už sedem mesiacov po obvinení.

Na súd prišla blondína v sivom kostýme a bielej blúzke. Pojednávanie bolo na začiatku verejné, keď sme však vstúpili do pojednávacej miestnosti, zvýšeným hlasom nás vypoklonkovala: „Choďte von, ja vás nepoznám!“ Potom pozrela na sudcu. „Budú sa tu preberať utajované skutočnosti, tu byť nemôžu,“ pokračovala miernejšie.

Sudca sa s jej argumentom stotožnil a zo siene nás vykázal. To, čo malo byť verejné, bolo zrazu plné napätia a tajností. Nikto sa nechcel k prípadu vyjadrovať. Prokurátorka aj obhajca odmietali čokoľvek povedať. Aj tri svedkyne, ktoré postupne volali do pojednávacej miestnosti, mlčali.

Všetko, čo sa prejednávalo, bolo pod stupňom utajenia „vyhradené“. To je druhý stupeň z troch. Keď obžalovaná Jana K. vyšla na chodbu, neverili sme vlastným očiam. Predtým tak sebavedomo vystupujúca žena mala pri vychádzaní zo súdnej siene na hlave sako. „Zmiznite preč! Zmiznite! Choďte preč!“ reagovala podráždene na otázky týkajúce sa jej obvinenia.

Potom sa postavila tvárou k stene a s hlavou pod kabátom čakala na znovuotvorenie procesu. Keď sme sa jej pýtali na takzvané mafiánske zoznamy a zaujímali sa, či ich vyniesla, reagovala strohým „nie“. A znovu zopakovala svoje: „Zmiznite!“

Pojednávanie za zatvorenými dverami trvalo takmer dve hodiny. Po jeho skončení vypochodovala z miestnosti s kabátom na hlave. Na otázky už nereagovala. Hlavu si neodkryla ani po tom, čo vyšla na ulicu. Pojednávanie odročili na december.

Mafiánske zoznamy

Začiatkom októbra 2011 sa na verejnosť dostali mafiánske zoznamy. Viac ako štyristo mien bolo zaradených do nejakej skupiny - bytová mafia, piťovci, sýkorovci, takáčovci, jakšíkovci a partia okolo Jána Z. K menu a priezvisku boli priradené aj ďalšie údaje, adresa, rodné číslo, na akom aute jazdí, telefónne kontakty i zamestnanie.

Muži zákona už pár dní po úniku vyhlásili, že za vynesením zoznamov stojí policajtka z odboru finančnej polície, ktorá podľa policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka prišla k údajom legálne. Nelegálne ich však posunula ďalším osobám.

„Bola pracovníčka ÚBOK-u, na úrade finančnej polície a dostala za úlohu vykonať určité šetrenia, ktoré súviseli s určitými menami, o ktorých sa zbierajú informácie. Plnila si svoje služobné povinnosti, nadriadený v súlade s normou schválil jej postup a ona následne legálne získané informácie zneužila a manipulovala s nimi nelegálne, čo jej bolo preukázané,“ povedal Spišiak.

Policajtka Jana K. prišla do elitného úradu v roku 2007. Obvinili ju po tom, ako neprešla detektorom lži. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic vyhlásil, že podozrivú sa podarilo identifikovať do dvoch hodín od chvíle, ako boli zoznamy zverejnené. „Keďže sa priznala ku skutku, nebol dôvod na väzobné stíhanie.“

Obvinená podľa neho údaje prekopírovala na svoj USB kľúč, neskôr na notebook tretej osoby a napokon ich poskytla ďalším nepovolaným osobám. Kto boli osoby, ktorým údaje odovzdala, či sú z radov mafie a dostala za to peniaze, Lipšic ani Spišiak nepovedali.

Policajný prezident iba potvrdil, že zoznam poskytnutý médiám je presne ten, ku ktorému sa dostala. Po obvinení policajtku z polície prepustili.

Ministerstvo verzus prokuratúra

Pár mesiacov po prevalení kauzy prokurátor prekvapujúco zrušil obvinenie. Nasledovali rozhorčené reakcie z ministerstva vnútra.

„Znamená to, že zrušenie obvinenia proti pracovníčke Úradu boja proti organizovanej kriminalite nie je podľa prokuratúry trestný čin? Nestačí prokuratúre ako dôkaz, že sa obvinená policajtka priznala? Prečo sa o spis hneď po vznesení obvinenia osobne zaujímal Tibor Šumichrast z Generálnej prokuratúry, hoci prípad dozorovala Krajská prokuratúra v Bratislave?“ pýtal sa vtedajší hovorca ministerstva Gábor Grendel.

Napriek tomu, že policajti v rámci vyšetrovania vypočuli viacero svedkov a Kriminalistický a expertízny ústav urobil niekoľko znaleckých skúmaní, vyšetrovanie sa skončilo na mŕtvom bode.

„Dňa 22. februára 2012 bolo trestné stíhanie prerušené, dozorová prokurátorka preskúmala uznesenie o prerušení, ako aj vykonala previerku spisu a skonštatovala, že prerušenie trestného stíhania je dôvodné,“ informoval hovorca bratislavskej prokuratúry René Vanek.

„Existencia právnych dôvodov na takýto postup je prinajmenšom pochybná,“ nedalo sa ministerstvo vnútra. Vyzeralo to, akoby za súbojom ministerstva a prokuratúry bolo niečo viac než len obyčajné vyšetrovanie.

A zrazu po vyše dvoch rokoch od kauzy mafiánskych zoznamov stojí pred súdom expolicajtka, ktorá bola obvinená z ich vynesenia a neskôr jej obvinenie zázračne zrušili. Pritom paragraf, ktorý nad ňou teraz visí, nie je bežný, čelí obžalobe z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Vykázanie zo súdnej siene a označenie „vyhradené“ naznačuje niečo viac než len bežný proces.

Otázniky

Kto je teda v skutočnosti Jana K.? Z polície ju prepustili 22. novembra 2011, len čosi vyše mesiaca po prevalení kauzy takzvaných mafiánskych zoznamov. Keďže vyšetrovanie v danej veci prerušili, minulotýždňové pojednávanie nemohlo súvisieť s týmto prípadom.

Ak teda nie je policajtka a napriek tomu prichádzala do styku s tajnými informáciami, ktoré mohla vyzradiť, kde pracuje? Naznačuje to, že je agentka niektorej z tajných služieb? Že má dvojitú identitu? Že má či mala nejaké tajné poslanie možno ešte aj v čase, keď bola oficiálne policajtkou?

Možno tieto otázky dávajú zároveň aj odpoveď na to, prečo prokuratúra tak prekvapujúco zastavila trestné stíhanie Jany K. v kauze vynesenia mafiánskych zoznamov.

VIDEO Plus 7 Dní