V čase, keď stúpa počet prípadov domáceho násilia, ku ktorému, mimochodom, často patrí aj znásilnenie či nútené tehotenstvo, sa u nás jeho umelé prerušenie vykonávať nebude. A to dokonca s požehnaním rezortu zdravotníctva. Aktivistky za ženské práva hovoria o ideológii. Minister Marek Krajčí je známy ako veľmi silno veriaci muž, ktorý podporuje obmedzovanie interrupcií. To, čo sa ultrakonzervatívcom nepodarilo zákonom, teraz, zdá sa, skrývajú za vírus.

Nechcené deti

Predstavte si, že ste žena zavretá v jednej domácnosti s násilníkom. Ekonomická situácia je drsná, prišli ste o zamestnanie a doma máte deti, každodenné hádky. A zrazu zistíte, že po tom, ako si od vás muž vynútil plnenie „manželských povinností“, ste otehotneli, a zvažujete interrupciu. Máte na to maximálne 12 týždňov. Ale! V nemocnici sa dozviete, že zákrok vám neurobia. Lebo je tu koronavírus a basta.

Takto to dnes podľa viacerých ženských organizácií na Slovensku funguje. Žien, ktoré sú nútené nechcené deti donosiť, sa zastala ombudsmanka Mária Patakyová. „Na obmedzovanie práv v tejto oblasti upozorňuje aj OSN. Vo svojom vyhlásení zároveň vyzýva štáty, aby ženám zabezpečili prístup k službám reprodukčného a sexuálneho zdravia,“ reagovala Patakyová na praktiky nemocníc.

OSLAVY V ÍRSKU Po referende, ktoré zrušilo zákaz interrupcií.
Zdroj: TASR

Ako dodala, zásah do zá­kladných práv aj v čase epidémie a núdzového stavu sa môže vykonať iba v prípade, že sleduje legitímny cieľ, je nevyhnutný, a spôsob, akým sa realizuje, musí byť primeraný. „Považujem za nevyhnutné zdôrazniť, že pandémia Covid-19 by sa nemala využívať ako ospravedlnenie na neprimerané zasahovanie do sexuálnych a reprodukčných práv žien,“ povedala Patakyová. Ministrovi Markovi Krajčímu odporučila, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva.

Chceš-nechceš, štát ťa „chráni“

Rezortu zdravotníctva v súčasnosti velí minister za OĽaNO Marek Krajčí. V jednom z rozhovorov sa pochválil, ako mu austrálsky pastor prorokoval, že „bude Bohu a našej krajine slúžiť v politike“. Jeho reakcia na slová ombudsmanky na seba nenechala dlho čakať.

„Ochrana zdravia a života tehotných žien je pre ministerstvo absolútnou prioritou. V čase pandémie ochorenia Covid-19 práve z dôvodu nebezpečenstva nákazy a rizík s tým spojených predchádzajúca vláda navrhla obmedzenie plánovaných operácií, ak nejde o neodkladné úkony zachraňujúce život,“ tvrdí ministerstvo. „Veríme, že pani ombudsmanka pochopí, že oslabenie imunity počas chirurgickej operácie môže násobiť rizikovosť každej operácie. Práve operáciami oslabené tehotné matky by tak mohli byť výrazne ohrozené na svojom živote a zdraví,“ argumentuje rezort.

OMBUDSMANKA Mária Patakyová ministra upozornila, že pod zámienkou vírusu sa ženám upierajú ich práva.
Zdroj: MATEJ KALINA

Dodáva, že okolnosťami, ktoré vylučujú vykonanie potratu, sú aj na základe súčasného zákona iba zdravotné dôvody. „Tvrdenie, že ide o využívanie a neprimerané zasahovanie do sexuálnych práv žien, vnímame ako závažné obvinenie bez akéhokoľvek základu,“ bráni sa ministerstvo a poukazuje na to, že v súčasnosti sú z dôvodu ochrany zdravia a života ľudí obmedzené všetky plánované operácie bez ohľadu na ich typ.

Riešenie existuje

Rozhodnutie ministerstva šokovalo aj aktivistky za práva žien. „Umelé prerušenie tehotenstva je časovo ohraničený výkon. Ministerstvo nemôže požadovať, aby ženy čakali. Nie je to niečo, čo sa dá odkladať. U nás je povolené prerušenie tehotenstva do 12. týždňa. Ideme teraz nútiť ženy, aby pokračovali v nechcenom tehotenstve?“ pýta sa Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby. Naše zdravotníctvo podľa nej nie je v takom stave, aby nedokázalo zabezpečiť interrupcie. „Aj v kríze predsa platí neodňateľnosť ľudských práv. Je základným právom ženy rozhodnúť o počte a čase narodenia jej detí,“ vraví.

Dodáva, že obmedzovať práva možno iba na základe zákona, v nevyhnutnom rozsahu a iba na nejaký čas. „Už sme videli, čo sa stalo pri obmedzení času nákupov pre seniorov. Vláda musela nariadenia opravovať,“ hovorí Mesochoritisová.

MAREK KRAJČÍ Minister obhajuje súčasný stav ochranou tehotných žien, aj keď ony tehotné byť nechcú.
Zdroj: TASR

„Ak má ministerstvo obavy o zdravie žien, môže urobiť to, po čom už dlho voláme. Teda aby mali ženy prístup k medikamentóznej interrupcii. Keby boli v krízovom štábe odborníčky, ktoré rozumejú reprodukčným právam, vedel by, že mnohé krajiny ako Spojené kráľovstvo, Írsko či Francúzsko prijímali v súvislosti s koronakrízou zákony umožňujúce ženám prístup k medikamentóznemu prerušeniu tehotenstva v domácom prostredí,“  vysvetľuje Mesochoritisová. Práve takto sa ženy môžu vyhnúť pobytu v nemocnici. Priebeh úkonu potom môžu so zdravotníkmi konzultovať napríklad telefonicky.

Cesta do pekla

Podozrenie zo zneužívania epidémie koronavírusu na oklieštenie interrupcií navodzuje fakt, že súčasná vláda k tomuto cieľu smeruje. Aspoň tak to možno čítať z programového vyhlásenia vlády. Plánuje totiž zrušiť doposiaľ platné preplácanie interrupcie ženám nad štyridsať rokov. Rovnako to bolo v návrhu zákona tesne pred voľbami, ktorý však neprešiel. Podľa Mesochoritisovej by bolo zmysluplnejšie predchádzať umelému prerušeniu tehotenstva oveľa jednoduchšou cestou - sprístupnením ženskej antikoncepcie zadarmo.

ADRIANA MESOCHORITISOVÁ „Ak má ministerstvo skutočne obavy o zdravie žien, môže povoliť prístup k medikamentóznej interrupcii."
Zdroj: MATEJ KALINA

Odborníci neustále upozorňujú, že v krajinách so zákazom vykonávania interrupcií ich počet neklesá. Naopak. Len ženy cestujú do iných krajín, kde sú umelé potraty legálne. Napríklad v roku 2010 cestovalo denne aspoň dvanásť Írok na potrat do Veľkej Británie a v roku 2018 už Íri v referende rozhodli o zrušení zákazu. Ženy, ktoré možnosť vycestovať nemajú, sa pokúšajú o neodborný zásah. To vedie k poškodeniu zdravia alebo smrti týchto žien. Ročne zomrie po celom svete podľa Mesochoritisovej 23-tisíc žien pre nelegálny potrat.

Hrozivým príkladom nebezpečenstva nedostupnosti interrupcií je Rumunsko, kde medzi rokmi 1966 a 1989 zomrelo pri nezákonnom potrate vyše 10-tisíc žien. Ďalšie tisíce boli odsúdené. Po páde režimu sa v sirotincoch ocitlo 170-tisíc opustených detí. V krajinách, kde sú interrupcie zakázané, dochádza k samovraždám tehotných. Salvádor má jednu z najprísnejších protipotratových politík a zákaz sa týka aj znásilnenia, incestu či ťažkých deformácií plodu. Po zavedení týchto zákonov bolo skoro 40 percent úmrtí tehotných žien spôsobených samovraždou. Väčšinou išlo o mladé ženy do 19 rokov.

Mohlo by vás zaujímať: