Tip na článok
Ministerstvo kultúry SR: K žiadosti o registráciu musí náboženská spoločnosť predložiť 20 tisíc platných podpisov členov, ktorí poznajú jej učenie.

Žiadatelia o registráciu pokútnej cirkvi zneužili aj známu Slovenku!

„Hovorí sa, že ak chcete zarobiť, založte si vlastnú cirkev alebo štát. Môžete vytvoriť náboženstvo hoci aj červenej topánky a ľudia, ktorí hľadajú, kam by sa začlenili, sa k vám možno pridajú,“ hovorí Lucia Grešková z Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR.

V súčasnosti je na Slovensku registrovaných osemnásť cirkví.

„Musia spĺňať podmienky zákona - nemôžu byť v rozpore s platnou legislatívou, nesmú porušovať ľudské práva a ohrozovať zdravie jednotlivca a spoločnosti,“ vymenúva Lucia Grešková. Okrem toho musí náboženská spoločnosť na Ministerstvo kultúry SR predložiť 20-tisíc platných podpisov členov, ktorí poznajú jej učenie.

Ján Juran: Riaditeľ cirkevného odboru MK SR spomína napríklad náboženskú komunitu Spoločenstvo viery, ktoré hromadne falšovalo podpisy kvôli registrácii. Foto: Emil Vaško

V minulosti stačili podpisy sympatizantov, v roku 2007 sa zákon v tejto otázke sprísnil. Mnohé spoločenstvá sa snažili získať výhody, hoci reálne mali len pár členov.

Chceli si pomôcť falšovaním

Zamestnanci z Cirkevného odboru MK SR si spomínajú na zopár podvodných praktík niektorých žiadateľov. „Spoločenstvo viery nám predložilo 20-tisíc podpisov a čestných vyhlásení členov. Lenže, keď sme ich začali skúmať, zistili sme, že je medzi nimi aj naša bývalá kolegyňa Zuzana Mistríková, generálna riaditeľka, známa tvár z novembra 1989. Lenže mala skomolenú adresu bydliska a sfalšovaný podpis. Keď sme ju vypočuli, zistili sme, že so Spoločenstvom viery nemá nič spoločné. Hromadne sfalšovali podpisy. V jednej obci na Hornej Nitre sme si ich overovali a tí ľudia v živote o takej cirkvi nepočuli,“ krúti hlavou riaditeľ Cirkevného odboru MK SR Ján Jurán.

Duchovná scéna na Slovensku: Prax i výskumy dokazujú, že je naozaj bohatá. Foto: Emil Vaško

„Zažili sme tam scény ako so Svěrákovho filmu. Mnohí z údajných členov už dávno nežili alebo bývali v zahraničí,“ dodáva. Samozrejme, že cirkev s falošnými podpismi registráciu nedostal. Naopak, bol na nich podaný podnet na políciu a prokuratúru za zneužitie osobných údajov.

Vyvliekli sa z toho. Prisahali, že došlo k omylu, ktorý sa už nezopakuje. Koľko náboženských spoločenstiev v súčasnosti žiada o registráciu? „Vedieme len jedno registračné konanie. Ide o cirkev Kresťanské spoločenstvá Slovenska. Nechcem o tom bližšie hovoriť, kým to nie je ukončené. Ale stihli o registráciu požiadať ešte pred sprísnením zákona v roku 2007. Podarilo sa im aj včas nahradiť zmätočne označené podpisové hárky, ale Ministerstvo kultúry SR im dvakrát žiadosť odmietlo a obrátili sa na Najvyšší súd," upresňuje riaditeľ Cirkevného odboru.

Sme prísni?

„Možno sa zdá 20-tisíc podpisov aktívnych členov veľa, ale keďže z registrácie vyplýva aj tok financií, musíme byť prísni. Slobodu vyznania majú všetky tieto spoločenstvá zachovanú,“ pripomína Ján Juran. V Maďarsku pred rokmi doplatili na veľmi liberálny zákon, ktorý registroval kadejaké bosorky, okultistov a finančne ich podporoval. Mali veľa úľav.

„Zašlo to až tak ďaleko, že jedna spoločnosť vyhlásila autosúčiastku za náboženský predmet, aby nemusela platiť clo. Potom Viktor Orbán zákon sprísnil – z najliberálnejšieho sa stal najkonzervatívnejší. Sotva získalo registráciu štrnásť najväčších cirkví,“ dodáva šéf Cirkevného odboru MK SR.

VIDEO Plus 7 Dní