Jeho najväčším oponentom sa paradoxne stal jeden z najmladších zástupcov sociálnych demokratov v Národnej rade SR 36-ročný Ľuboš Blaha. Pritom asi len málokto však tuší, že názory tohto mladého ochrancu pracujúceho ľudu počas študentských čias formoval aj Boris Zala. Bol totiž jedným z jeho vyučujúci na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Výborný, no neinšpiroval ho

„Áno, na filozofii sme s ním mali semester úvodu do filozofie," priznáva Blaha. Ako vyučujúceho si Borisa Zalu nevie vynachváliť. „Bolo to veľmi milé, pretože väčšinu prednášok zrušil, takže sme mohli ako študenti ísť na pivo. Ale asi dve hodiny s nami absolvoval. Riešili sem Foucaulta," spomína s radosťou na študentské časy poslanec Blaha.

Smerák Zala: Archívna fotografia pochádza zo smeráckych začiatkov Borisa Zalu. Boris Zala, za Robertom Ficom, na ustanovujúcom zjazde Smeru v Stupave 11. decembra 1999. Zala bol autorom stanov strany.
Zdroj: TASR

Smerák Zala: Archívna fotografia pohádza zo smeráckych začiatkov Borisa Zalu. Boris Zala, za Roebrtom Ficom, na ustanovujúcom zjazde Smeru v Stupave 11. decembra 1999. Zala bol autorom stanov strany. Foto: Archív

Jedným dychom však dodáva, že za učiteľov, ktorí ho inšpirovali považuje docenta Ladislava Hohoša, profesora Františka Novosáda, či profesora Oskara Krejčího a nie jeden semester so Zalom.

Toxické tézy

Páni Zala a Blaha sa vysokoškolskej pôde stretli práve v čase, keď sa Boris Zala podieľal na ideovom smerovaní strany, teda v období rokov 1999 až 2004. Je preto zaujímavé, že aktuálne rozkoly a štipľavé odkazy si učiteľ a žiak cez médiá vymieňajú nielen kvôli kauze okolo podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý má mať blízko k ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ale aj kvôli najnovším straníckym programovým tézam.

Študent Blaha: Europoslanec Zala zrejme ani netuší, že pred rokmi formoval aj názory mladého Ľuboša Blahu. Toho by hádam ani nespoznal.
Zdroj: Archív

Študent Blaha: Europoslanec Blaha zrejme ani netuší, že pred rokmi formoval aj názory mladého Ľuboša Blahu. Europoslanec by ho ani nespoznal. Archív Ľ.B.

Smer-SD mal o dokumente rokovať na programovej konferencii minulý víkend. Náhle ju však zrušil. Podieľať na tvorbe téz sa malo duo Pavol Paška a Ľuboš Blaha, pričom dokument rozhorčil smeráckeho europoslanca natoľko, že si veru nedával servítku pred ústa. Nerozpakoval sa dokonca zdôrazniť, že programové tézy ho šokovali. „Nie je to programový materiál, aký Smer mával. Je to propagandistický pamflet, ktorý operuje sociálnou demokraciou, ale vo svojom obsahu s ňou nemá nič spoločné," pustil sa do Paškovho a Blahovho diela Boris Zala.

Štipľavý odkaz

„Autorstvo nepotvrdzujem,“ vyhlásil v súvislosti s programovými tézami mladý poslanec. Nuž a neodpustil si ani ďalšiu štipľavú poznámku na adresu svojho bývalého učiteľa. „Ja som si Zalu vždy vážil a neviem, prečo ma aktuálne takýto problém so svojim egom.“