Tip na článok
Nahnevaný: Miroslav Žiga pozná zákony, preto ho nazlostilo rozhodnutie policajného vyšetrovateľa o zastavení trestného stíhania riaditeľa školy.

Žigo, ktorý unikol Lojzovi Čističovi, drží v šachu dedinu aj úrady

V minulosti si s ním vybavoval účty zabijak Lojzo Kromka, dnes dáva do pozoru dedinu, políciu, prokuratúru i niekoľko úradov.

Galéria k článku (8 fotografií )
Bol terčom: V roku 1997 bol Miroslav Žiga cieľom útoku Lojza Kromku. Na auto, kde sedel, vystrelili páchatelia vyše dvadsať rán.
Ponížená: Rodičia tvrdia, že riaditeľ ponížil dcéru pred celou triedou.
Nie sú z chatrče: Rodina Miroslava Žigu žije na úrovni.

Čosi také vo Švábovciach pri Poprade azda ešte nezažili. Do miestnej základnej školy zavítali pred pár týždňami policajti. Nie pre dopravnú výchovu ani prednášku o nebezpečenstve drog. Prišli vyšetrovať trestnú činnosť.

V škole si dokonca zriadili vypočúvaciu miestnosť a postupne si predvolali niekoľkých žiakov i učiteľov, ktorí vypovedali ako svedkovia v súvislosti s vážnymi podozreniami.

„Áno, boli tu. Nechal som im svoju kanceláriu, aby mali kde fungovať. Riaditeľom školy som od roku 1997, ale čo sa teraz robí…“ húta Vladimír Dravecký.

Situácia sa mu komentuje ťažko, keďže je jedným z podozrivých. Vraj sa nebezpečne vyhrážal žiačke po tom, čo cez prestávku údajne udrela spolužiaka črepníkom po hlave. Polícia tak dostala na stôl hneď tri oznámenia.

Dusno u ôsmakov

Hľadať odpoveď na otázku, čo sa v obci pod Tatrami vlastne deje, nie je jednoduché. Všetko sa totiž točí okolo nezhôd medzi rómskym dievčaťom a jej bielym spolužiakom a také spojenie dnes na Slovensku veští poriadne zamotaný prípad. Navyše, keď taktovku nad udalosťami drží v rukách muž, ktorého minulosť dáva tušiť, že za prsty sa s ním veru nehodno ťahať.

Dobre pozná zákony, vie, na koho sa obrátiť, komu čo povedať, aby bolo všetko, ako má. Najal si advokáta, osobne navštívil okresného prokurátora a ten mu vraj poradil presný postup a paragrafy, na ktoré sa treba odvolať.

Oslovil aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, len nech všetci vedia, čo za monštrum riadi školu vo Švábovciach. Riaditeľ Dravecký len bezmocne krčí plecami. „Neviem, či vôbec môžem niečo povedať. Vždy sme si vedeli poradiť, keď boli problémy, poriadok sme porobili so všetkými rovnako. Tu sa nikdy rozdiely nerobili,“ poznamená napokon.

Postupne sa rozrozpráva aj o udalostiach, ktoré odštartovali v marci tohto roka. Vtedy mu zavolal nevlastný otec ôsmačky. Chcel, aby urobil poriadok s dcériným spolužiakom, ktorý jej vraj vulgárne nadával.

„Keď povedal jeho meno, veľmi ma to prekvapilo, keďže ide o tichého, nekonfliktného chlapca. Na druhý deň som si ho predvolal do riaditeľne. Prišli aj zástupcovia dievčaťa, chlapec sa dievčaťu ospravedlnil. Predvolal som si i jeho rodičov a vysvetlil im, čo sa stalo. Dostal pokarhanie a vec sme považovali za ukončenú,“ opisuje riaditeľ.

Napriek tomu, že dievča vraj spolužiaka fyzicky napadlo. „Áno, vedel som aj o tom, ale ja som vtedy riešil prvú akciu, nie až následnú reakciu.“

Čítajte viac:

Koľko stojí vražda? Plus 7 DNÍ prináša šokujúci cenník z podsvetia!

Kvetináčom po hlave

Zhruba o dva týždne došlo k ďalšiemu konfliktu. Tentoraz dotyčná dievčina údajne udrela spolužiaka kvetináčom po hlave. Dôvod? Bolo jej zima a on nereagoval na jej požiadavku, aby zavrel okno. Incident videlo niekoľko spolužiakov a učiteľka, ktorá mala dozor.

„O incidente ma informovala. Na druhý deň počas prvej hodiny som šiel za žiačkou do triedy s tým, či si uvedomuje, čo sa mohlo stať, že spolužiak mohol začať krvácať do mozgu. A viete, čo mi s úškrnom na tvári odvetila? Že ona ho neudrela,“ približuje riaditeľ Dravecký.

Po chvíli prizná, že dievčina ho tým nahnevala. Zvýšeným hlasom sa jej preto ironicky opýtal niečo v duchu, že ak ju on neudrie, skončí na zemi pri klavíri. Potom z triedy odišiel.

Z chodby sa ešte vrátil, aby jej oznámil, že udalosť riešil pred svedkami z obavy, že keby si ju zavolal do riaditeľne, kde by boli sami, mohla by si niečo vymyslieť alebo ho z niečoho obviniť.

„Do školy prišli aj chlapcovi rodičia s tým, že boli u lekára, a žiadali, aby som prípad nahlásil polícii. Na dievča som podal podnet za ublíženie na zdraví,“ opisuje riaditeľ ďalší postup.

Netrvalo dlho a telefonicky sa mu ozvali i blízki dotyčnej spolužiačky, presnejšie, jej nevlastný otec. Riaditeľovi oznámil, že to len tak nenechá a že vo funkcii skončil.

„Pri tejto príležitosti som ho pozval na prerokovanie veci do školy. Keďže jeho vyjadrenia som vnímal ako vyhrážky, zavolal som na stretnutie aj zriaďovateľa, teda starostu obce, a predsedu rady školy. Zástupcovia dievčaťa však neprišli,“ dodáva riaditeľ.

Neskôr sa dozvedel, že na neho podali trestné oznámenie za nebezpečné vyhrážanie ich dcére. Podnet dali aj na spolužiaka, ktorý sa vraj dopustil prečinu hanobenia rasy.

Cítil krivdu

Chlapcova rodina bola vo vyjadreniach zdržanlivá. Jeho otec Dušan Ilavský povedal iba toľko, že syn to celé vníma ako krivdu.

„Dievčaťu sa vtedy ospravedlnil, lebo cítil tlak najmä zo strany jej nevlastného otca. Úprimne poviem, že neviem, čo sa vtedy v triede stalo, veď som tam nebol. Synovi však verím, že nie všetko bolo tak, ako tvrdí dievča a jeho blízki.“

Ilavský hovorí, že odvtedy majú iba problémy. „Chodila k nám sociálka na kontroly a keď nás nenašli doma, lebo cez deň pracujeme, nechávali odkazy, že sa máme dostaviť na úrad. A trestné oznámenie? Je nám ťažko, no dúfame, že to bude čoskoro za nami.“ Na adresu syna, ktorý vykúkal spoza dverí, iba dodal: „On ani nerozumie, čo sa vlastne deje.“

Treba sa ohlásiť

Vypočuť sme si chceli aj ďalšiu stranu sporu. Rodina dievčaťa sa spočiatku tvárila rozpačito. Miroslav Žiga, jej hlava, nám vytkol, že na návštevy sa nechodí neohlásene.

Hoci nemá problém komunikovať, veď konečne sa o záležitosť začali zaujímať médiá, tak sa to podľa neho rozhodne nerobí. Treba sa pekne dohodnúť, aby mohol pripraviť doklady a zavolať spoluobčanov, ktorí dosvedčia, čo robí riaditeľ školy.

Dohodnúť sa na oficiálnom termíne stretnutia však nebolo jednoduché. Ide totiž o mimoriadne zaneprázdneného muža, ktorý odchádza za prácou za hranice tatranského regiónu. Napokon sa to predsa podarilo. Do Šváboviec sme sa vrátili o niekoľko dní.

Keďže sme asi desať minút meškali, svedkovia nekalých riaditeľových praktík sa rozišli. Začalo pršať a nechceli zmoknúť. Dokumenty týkajúce sa prípadu však Miroslav Žiga pripravil.

Najskôr nám posunul po stole ručne popísaný kúsok papiera. Boli na ňom pokyny, za akých okolností možno text zverejniť. Len po jeho autorizácii a podpise pánom Žigom.

Hrča z futbalu

Počas nasledujúcej hodiny sme si vypočuli inú verziu udalostí. Všetko sa vraj začalo, keď chlapec cez prestávku nadával spolužiačke do „smradľavých Cigánok“. To sa vyriešilo jeho ospravedlnením a pokarhaním, čo považovala druhá strana za dostačujúce.

O niekoľko dní prišla dcéra z obedňajšej prestávky do triedy, kde bolo pre otvorené okná chladno. Spolužiakovi preto povedala, aby ich zavrel. On ju ignoroval, a tak to chcela urobiť sama. Zatiaľ čo okná zatvárala, chlapec ich opäť otváral, pričom jej vraj opäť nadával.

Zobrala preto kvetináč, zdvihla ho nad sediaceho chlapca a povedala mu, že ak jej bude robiť zle, raz mu ho rozbije o hlavu. Potom črepník položila späť.

„V žiadnom prípade ho kvetináčom neudrela. A že mal chlapec hrču na hlave? On hráva futbal, musel sa zraniť pri tom. Veď lekár ho ani nevypísal,“ argumentujú rodičia dievčaťa, ktorých nahneval postup riaditeľa školy.

Ich dcéru vraj ponížil pred celou triedou. Nič jej nedovolil povedať. Len na ňu kričal, že jej takú udrie dlaňou po tvári, až spadne pod klavír. "Dcéra bola z toho hotová. Dokonca sa pocikala. To je aký postup? Jedného si pekne do kancelárie zavolá a iného pred celou triedou ponižuje? A ešte vykrikuje, že naša dcéra je agresívna! Toto nie je vzor riaditeľa. Je horší ako Cigáň! To je beštia!“ zlostí sa Miroslav Žiga.

Popiera, že by ho riaditeľ zavolal do školy. Iba spolu telefonovali. A keď mu Dravecký oznámil, že podáva na dcéru trestné oznámenie za ublíženie na zdraví, rozhodol sa konať.

„Navštívil som pána okresného prokurátora v Poprade, ktorý jednoznačne skonštatoval, že zo strany riaditeľa ide o nebezpečné vyhrážanie. Oznámenie sme podali aj na chlapca za hanobenie rasy,“ dodáva.

Podávajú sťažnosť

Doteraz sme netušili, že okresný prokurátor môže fungovať ako právny poradca. Aspoň tak vyzneli Žigove slová. Prvý muž popradskej prokuratúry Karol Daniel to však popiera. Prostredníctvom hovorcu odkázal, že 30. marca 2015 sa na prokuratúru dostavili dve osoby, aby podali trestné oznámenie.

„Z rozhovoru s nimi okresný prokurátor zistil, že mu prišli oznámiť, že podali trestné oznámenie orgánom polície. Žiadali, aby okresná prokuratúra venovala tejto veci náležitú pozornosť. Žiadnu radu nežiadali. Okresný prokurátor im neposkytol žiadne rady, ako majú vo veci postupovať,“ napísal nám hovorca prokuratúry Marián Spišák.

Miroslav Žiga trvá na svojom. Okresný prokurátor im vraj poradil, že z riaditeľovej strany nejde o ledajaké nebezpečné vyhrážanie, keďže tak vraj konal v súvislosti s maloletou, navyše v pozícii zástupcu školy.

Nech je, ako chce, aktuálne sú už všetky trestné veci v prípade švábovskej školy ukončené. Chlapca nemožno stíhať za hanobenie rasy pre vek. Z rovnakého dôvodu zastavili úrady aj konanie proti dievčaťu vo veci ublíženia na zdraví.

Čo sa týka podozrení týkajúcich sa riaditeľa Draveckého, policajný vyšetrovateľ posunul vec na Obecný úrad vo Švábovciach, ktorý je zriaďovateľom školy. Ten by mal rozhodnúť, či riaditeľovi uloží disciplinárny trest. Miroslavovi Žigovi sa to však nepáči.

„To nie je uznesenie, aké by malo byť. S postupom vyšetrovateľa nesúhlasíme. Veď aj okresný prokurátor sa jasne vyjadril. Nerozumiem, prečo to tak nie je zhodnotené aj v policajnom uznesení. Podali sme sťažnosť.“

Keď bude treba, obrátia sa aj na Generálnu prokuratúru. Lebo chcú len pravdu, a preto žiadajú o dohľad i Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Obrátili sa tiež na školský úrad vo Veľkom Slavkove a ten zas na Školské inšpekčné centrum v Prešove. Všetky menované inštitúcie sa podľa našich informácií prípadom zaoberajú.

Prisťahovalec Čiči

Starosta obce Ján Mlynár nechápe, prečo veci zašli tak ďaleko a v čom je to záujme. „Som z toho rozčarovaný. Veď naši Rómovia sú najslušnejší v tejto oblasti. Občas sa pobijú medzi sebou, no ani políciu nemusíme volať. A čo sa týka školy, pán riaditeľ je tam už temer dvadsať rokov a doteraz na neho nikto nepodal jedinú sťažnosť.“

Zdá sa však, že pomery vo Švábovciach nie celkom sadli Miroslavovi Žigovi, ktorý medzi domácich nepatrí. Do obce sa prisťahoval a hovoriť o ňom nechcú ani štamgasti v krčme. Začuli len toľko, že svedčil v akejsi kauze známeho zabijaka z východného Slovenska Lojza Kromku, alias Čističa.

A skutočne. V roku 1997 bol Miroslav Žiga súčasťou päťčlennej posádky auta, na ktoré v noci z 15. na 16. júna 1997 na ceste medzi Hrabušicami a Spišským Štvrtkom spustili paľbu štyria útočníci. Do vozidla vystrelili dvadsaťštyri rán. Jedno dievča zabili, ďalší traja ľudia utrpeli vážne zranenia a zvyšný člen posádky ľahké zranenie.

Ako neskôr vysvitlo, cieľom mal byť Miroslav Žiga, prezývaný Čiči, s ktorým si Kromka vybavoval účty. Obaja vraj chceli mať silné postavenie v spišskom regióne. Kromku za to v roku 2004 odsúdili na doživotie.

O päť rokov požiadal o obnovu procesu, vypovedať bol aj Čiči. Pred súdom uviedol, že si nič nepamätá. Nám teraz povedal to isté. Po menšom zaváhaní, keďže sme ho otázkou o Kromkovi zjavne zaskočili. Vzápätí dodal čosi v zmysle, že dúfa, že o jeho minulosti sa zmieňovať nebudeme. Je to vraj aj v našom záujme.

VIDEO Plus 7 Dní