Niekdajší hokejový búrlivák Žigmund Pálffy (50) dnes žije umierneným rodinným životom. Skrotený a v elegantnom obleku sa objavil na svadbe syna Denisa Hudeca (29) a jeho priateľky Denisy. Žigovo nemanželské dieťa objavil týždenník PLUS 7 DNÍ v roku 2006, no k synovi sa vtedy Pálffy nepriznával. Cestu k sebe si našli až pred pár rokmi, keď otec pozval syna na oslavu svojich narodenín. „Už som nad tým nerozmýšľal, ale každý mi hovoril, že raz to príde. Že sa ozve,“ povedal nám vtedy Denis.

Raz sa mu to vráti

Vráťme sa na začiatok deväťdesiatych rokov. Talentovaný, vtedy nie príliš známy Žigmund Pálffy prežil v Trenčíne krátky románik so svojou fanúšičkou. Takže tehotenstvo zaskočilo oboch rovnako. „Najprv rozprával, že to určite nie je jeho. Potom mi začal v Bratislave vybavovať, aby som si dieťa dala zobrať. Neskôr tvrdil, že mi kúpi byt, len aby som to nikomu nepovedala,“ priznala nám plavovlasá Zuzana, keď sme ju v roku 2006 objavili v Trenčianskych Stankovciach. V malej dedine žila s manželom Igorom, ktorý dal jej prvorodenému svoje priezvisko, a ich spoločnými deťmi. Aby Žigo uznal syna za svojho, o to jemná blondínka bojovala na súde. Dlhých osem rokov. K určeniu otcovstva, ako nám priznala, nikdy nedošlo - krvným testom sa vraj hokejová hviezda dokázala úspešne vyhýbať.

Nakoniec to Zuzana vzdala a žalobu nečakane stiahla. Nie je zanedbateľné, že krátko predtým ju Žigo navštívil so svojím právnikom. „Pýtal sa ma, ako sa mám, ako sa mi darí v hokeji, na akom poste hrám,“ spomínal neskôr trinásťročný chlapec, ktorý sa pre rodinné spory netrápil. Jeho svetu kraľovala hokejka, puk, ľad. „Stále hovoril goj-goj,“ vysvetľovala nám jeho mama, čo chlapcovi chodilo od mala po rozume. A na margo svojho niekdajšieho milého už iba dodala: „Myslím si, že sa mu to raz všetko vráti. Ktovie. Možno bude mať syna, ktorý nebude chcieť hrať hokej...“


Prešlo dvanásť rokov a slová pani Zuzany sa ukázali ako prorocké. Hokejový génius prežil zopár rokov v manželstve s moderátorkou Andreou Belányiovou, narodila sa im spoločná dcéra Saskia, ktorá od narodenia bojovala s náročnou chorobou. Neskôr sa Žigo rozviedol a na syna, s ktorým by mohol preberať milovaný hokej, akosi nedošlo. Zato Denisova kariéra sa pomaly, ale predsa rozbiehala.

Hráča Dukly Trenčín sme pred pár rokmi znova objavili pred domom pri Trenčíne. Sedel na schodoch, čistil si šiltovky a keď sme sa ho spýtali, kedy sa prebojuje do seniorského národného mužstva, usmial sa. „Keď budem lepšie hrať,“ podotkol pred začiatkom svetového šampionátu. Práve sa šokujúco chystal do Skalice. Na oslavu štyridsiatych šiestych narodenín svojho skutočného otca. Presne dva roky po tom, čo sa spolu prvý raz rozprávali.

Urovnal to Stümpel

Áno, otec a syn si celkom potichu a bez zbytočných divákov našli k sebe cestu. Ľady medzi oboma prelomil Jozef Stümpel, ktorý kedysi v lige i v slovenskej reprezentácii tvoril so Žigom neodmysliteľnú dvojicu. „Keď tu Jožko hrával, boli sme spolu na pive. Už bolo po sezóne, boli sme takí veselí a poslali sme tatkovi našu fotku,“ opísal nám Denis, čo ďalšia hokejová legenda spískala. Ako to len Žigmund zvykne, reagoval nečakane. „Pozval ma hneď na oslavu svojich narodenín do Skalice, tak som išiel a tam som sa s ním stretol. Dali sme sa dokopy a teraz sme v kontakte,“ rozprával mladý muž.

Staré krivdy si vraj nevykričali. Vtedy ani neskôr nepadali žiadne ospravedlnenia. „Nie. To, čo bolo, bolo. Už sa pozeráme dopredu. Hádať sa nemáme prečo. Bavíme sa hlavne o hokeji. Čo je nové a podobne.“ S otcom vraj hneď našli spoločnú reč. „Nakladáme na slovenský hokej, ale to tam nepíšte,“ zasmial sa Denis, ktorý slávneho Pálffyho dovtedy poznal len z videnia. Pri otázke, či sú si podobní, zaváha. „Neviem, či aj ja mám zmysel pre humor ako on. Poľovník nie som, ani ma to neláka. Golf nemáme rád ani jeden. A hokejovo, keby som bol taký istý, asi už hrám niekde inde,“ upresnil.

Svojho tatka síce prerástol o deväť centimetrov, ale, ako mnohí iní, aj on ho považuje za hokejového génia. „O tom niet pochýb. Ľudia by ho však mali začať aj počúvať, ako sa má robiť hokej,“ rozprával zanietene. O tom, že syn sa začal stýkať so svojím otcom, vedela jeho mama Zuzana od začiatku. „Ako to môže brať? Som už dospelý a môžem si robiť, čo chcem,“ upozorní aj nás mladík, ktorý razom získal viacero príbuzných. Zoznámil sa s otcovou bývalou ženou Andreou i s nevlastnou sestrou Saskiou. „Dedka som, bohužiaľ, nemal šancu spoznať. Stretol som ho, keď už nebol na tom najlepšie. To mrzelo každého. Aj mňa,“ dodal.

FOTO Pálffyho syna nájdete v GALÉRII