V Prešovskej väznici sa koná rekonštrukcia udalostí, ktoré viedli k smrti bývalého policajného prezidenta, generála Milana Lučanského. V Prešove je generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý o tom informoval na svojom Facebooku, ale aj krajský prokurátor v Prešove, dozorový prokurátor, procesné strany a súdni znalci. „Poznatky získané týmto procesným úkonom budú dôsledne analyzované na účely zákonného rozhodnutia v tejto veci,“ potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Prešov Marián Spišák.

Účelom rekonštrukcie na mieste je podľa Žilinku získať čo „najpresnejšiu predstavu a ucelený obraz o priebehu udalostí a jej čiastkových faktoch vo všetkých súvislostiach“.

„Som presvedčený, že orgány činné v trestnom konaní v krátkom čase dajú odpoveď na všetky otázky AKO?, na ktoré dostupnými úkonmi počas vyšetrovania našli odpoveď (vrátane charakteru a mechanizmu zranení, príčin smrti zo súdnolekárskeho hľadiska, priebehu a okolností udalostí),“ uviedol generálny prokurátor, no neverí, že by sa verejnosť kedy dozvedela aj odpoveď na druhú otázku. „Odpoveď na otázku PREČO? došlo k smutnej udalosti s fatálnym následkom – smrti generála Milana Lučanského, však s najväčšou pravdepodobnosťou ostane nezodpovedaná,“ myslí si Žilinka.

Iniciatíva Žilinku našla ohlas v mimoparlamentnom Hlase-SD. „Považujem to za jeden z dôležitých krokov GP k tomu, aby táto tragická udalosť bola prešetrená podľa platných zákonov SR, nie vyšetrovaná nejakou pseudokomisiou vytvorenou na podnet ministerky spravodlivosti bez akýchkoľvek právomocí s jediným jedným cieľom zakryť jej prešľapy a za každú cenu sa udržať na ministerskej stoličke, uviedla exministerka vnútra Denisa Saková, podľa ktorej si verejnosť zaslúži poznať pravdu.

Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa mal 29. decembra 2020 v ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsiť o samovraždu. Vo väzbe bol pre obvinenia z korupčnej trestnej činnosti.

FOTO z pohrebu generálna Lučanského v GALÉRII

Prípadom sa zaoberala aj nezávislá kontrolná komisia. Nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali verziu, že príčinou smrti Lučanského bol samovražedný pokus. Komisiu tvorilo takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou tiež experti.