Asi 30 kukláčov obsadilo v decembri 2020 pri zatýkaní Jaroslava Haščáka priestory Penty v Digital Parku. Podnikateľa napriek tomu, že sa v ten deň sám dostavil na policajný výsluch, odviezli za hluku sirén. Bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému zas policajné komando pri zatýkaní v marci 2021 skoro ráno vyrazilo vchodové dvere, hoci bolo zrejmé, kde sa nachádza, keďže má štátom pridelenú ochranku a celý zákrok bolo možné vykonať podstatne sofistikovanejšie.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zastavil tento týždeň trestné stíhanie Haščáka a námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera zasa Pčolinského. Obaja členovia generálnej prokuratúry za to čelia vlne kritiky, hoci hlavný problém nadužívania kolúzneho väznenia týchto osôb pomenovali jednoznačne – absolútny nedostatok dôkazov. “Kým v tomto kresle budem sedieť, budem vždy rozhodovať na základe zákona bez ohľadu na to, či sa to niekomu bude páčiť alebo nie, a už vôbec nie politikom,” vyhlásil Žilinka.

Generálny prokurátor má veľké výhrady k vizuálne mimoriadne akčnému zatýkaniu, ktoré je praktizované najmä v medializovaných kauzách. “Dovolím si povedať, že od počiatku, od úplne prvého momentu táto trestná vec nebola zo strany orgánov činných v trestnom konaní chytená zo správneho uhla vrátane škandalóznych zaisťovací úkonov orgánmi policajného zboru v budove podnikateľského subjektu jedného z obvinených,” uviedol Žilinka pri zrušení obvinenia Haščáka.

 

Pozrite si zábery zo zatýkania. Generálny prokurátor ich dnes označuje za škandalózne.