"Prechovávam úctu k ústavnej autorite prezidenta Slovenskej republiky, ale nemohol by som si vážiť sám seba, aby som nepovedal niektoré slová,“ uviedol Maroš Žilinka hneď v úvode.

Prezidentkino podanie považuje za účelové.

"Som toho názoru, že návrh je účelový a spor o výklad ustanovení ústavy bol umelo vytvorený," vyhlásil generálny prokurátor. Ide podľa neho o pokračovanie dlhodobého tlaku, spochybňovania a diskreditovania jeho osoby.

Zuzana Čaputová sa obrátila na Ústavný súd SR, lebo generálny prokurátor odmietol jej žiadosť o rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR o návrhoch obvinených na konanie podľa ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku.
Žilinka tvrdí, že prezidentku po jej žiadosti požiadal o osobné prijatie, ale odpoveď nedostal.

Podotkol, že nikdy nerozhodoval na základe ustanovenia paragrafu 363 s ohľadom na meno, priezvisko a status stíhanej osoby.

Ústava podľa neho nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach. "Prezident SR nie je nadriadený generálnemu prokurátorovi," uviedol Žilinka s tým, že prezidentka nie je ani orgánom činným v trestnom konaní. Generálny prokurátor sa zodpovedá Národnej rade SR a nie prezidentke - uviedol Maroš Žilinka.
 
Rozhodnutie Ústavného súdu SR bude rešpektovať.

Bude zo Žilinku prezident?

Generálny prokurátor sa postaral aj o rozvírenie dohadov, či náhodou nebude kandidovať na post hlavy štátu. Uviedol totiž, že prijal vraj vnútorné rozhodnutie, o ktorom už informoval svoju rodinu. "Vo veľmi rozumnom a primeranom čase bude o týchto zámeroch informovaná aj verejnosť," uviedol s tým, že ide o reakciu na útoky na jeho osobu.

Na otázku, či je jeho rozhodnutím oznámenie kandidatúry na post hlavy štátu, neodpovedal. Tlačovú besedu ukončil po svojom štyridsaťminútovom prejave, pričom na novinárske otázky priestor nenechal.

Prečítajte si tiež: