Mimoparlametné Progresívne Slovensko (PS) pribralo do svojho šíku ďalšiu enviro posilu, navyše, so značnou fanúšikovskou základňou, – exmoderátora Michala Saba. Ten podľa šéfky PS Ireny Bihariovej využil svoj spoločenský vplyv, aby upozornil na zelené témy. V eko a politickej sfére, zjavne, Sabo a PS našli prienik.

Zbieral dôkazy

Sabo včera na svojom Instagrame ohlásil poslednú epizódu podcastu Sabo sebou, v ktorom sa venoval politickým, environmentálnym témam či otázkam duševného zdravia. „Prišiel čas ukončiť moje transformačné obdobie, ísť ďalej. To neznamená, že sa už týmto témam nebudem venovať, nie. Budem sa im venovať viac, v inej forme,“ napísal exmoderátor záhadne s tým, že na druhý deň má ďalšie veľké oznámenie. „Najväčšie oznámenie života doteraz.“ A odkázal svojich vyše 50-tisíc sledovateľov na livestream. Ten bol zároveň tlačovkou strany PS, kde svojho nového člena oficiálne privítali.

„Ako občan a aktivista som sa rozhodol vstúpiť do verejného priestoru, pretože systematicky zbieram dôkazy o tom, že som nevypočutý. Témy, ktoré otváram a problémy, ktoré ma trápia sú pre väčšinu volených zástupkýň a zástupcov nepodstatné, malicherné, ako sa hovorí „do lepšieho počasia“, ktoré budeme riešiť niekedy, keď možno ostane čas,“ vysvetlil Sabo svoj vstup do politiky. Podľa neho pri niektorých enviro problémoch meškáme, bagatelizujeme ich a niektorým sa dalo predísť. Sám predstavil 3 ciele, ktoré mieni naplniť.

Upratoval

Prvý cieľ v rámci samosprávy – vrátiť význam a život verejnému priestoru na Drotárskej ceste v Starom Meste v Bratislave, kde developer vlani vyrúbal 85 stromov, na čo dalo povolenie bývalé vedenie mestskej časti. Sabo stál na čele protestu, no stromy sa pred výstavbou nepodarilo zachrániť. „Samospráva nemá byť pobočníkom developerov,“ myslí si exmoderátor.

Druhý cieľ sa týka čiernych skládok. Sabo počas lockdownu čistil Chorvátske rameno v Petržalke od pohodených odpadkov, uvedomil si pritom jednu vec. Hoci je takáto činnosť šľachetná, je aj nekonečná. Podľa neho máme zle nastavený systém zberu odpadu, ktorý býva až za hranicou osobného komfortu. Taktiež podľa jeho slov nemotivujeme a nevzdelávame ľudí, aby sme sa v tomto smere skokovo zlepšili. Sabo má preto v pláne predostrieť návrhy systémových opatrení na úrovni samospráv. Vytvoriť podmienky, aby ľudia zmenili prístup bez toho, aby o tom sami vedeli.

Nebičujme sa

Aj slovenskí mocipáni dostali podľa Saba vlani spoločenskú objednávku na konkrétne riešenia klimatickej krízy. Podpísali sme sa pod Parížsku dohodu o zmene klímy, no ako sa dostaneme do roku 2050 do uhlíkovej neutrality, nám podľa Saba nikto zreteľne a jasne nepovedal. V tomto smere sme podľa jeho slov celý vlaňajšok premárnili.

Z radov poslaneckých lavíc Sabo počúva, že my na Slovensku klimatickú krízu nevyriešime, mal by to urobiť niekto iný a poznámky o tom, koľko to bude celé stáť. „Moja otázka znie: Koľko nás bude stáť, ak sa na všetky sprievodné javy spôsobené meniacou sa klímou budeme iba nečinne pozerať? Kto zaplatí všetky tie škody, ktorým už teraz vieme vedome predchádzať?“ Sabo poukázal na odlesňovanie, čím naše lesy strácajú vodozádržnú schopnosť. Za to podľa neho nie je zodpovedná Čína, Amerika či India. „To je konkrétne naše vysvedčenie,“ upozorňuje Sabo. Za svoj cieľ číslo 3 si preto zvolil ponúknuť víziu.

„Klimatická kríza nie je niečo, čo nejako musíme zvládnuť, klimatická kríza totižto môže našu spoločnosť, ktorá je dosť rozdelená, spojiť. Vieme, z nej aj benefitovať, ak v klimatických opatreniach uvidíme príležitosť a nie ťarchu a nebudeme sa ňou bičovať. Pokojne ju môžeme premenovať na klimatickú výzvu. Máme príležitosť na to, aby sme žili v štáte, ktorý bude zdravší, vitálnejší, prosperujúcejší, moderný.“

Znepokojený

Bývalý moderátor uviedol, že komunikácia s mladými ho utvrdila v tom, že ich trápi to, čo jeho. „Som znepokojený tým, že problémy, ktorých riešenie ako občan očakávam, sú systematicky odsúvané na perifériu. PS je jediný politický subjekt, ktorý je vo svojom jadre prírode blízky, rozumie, akým environmentálnym výzvam čelíme a reálne ponúka vedu rešpektujúce riešenia,“ ozrejmil Sabo, prečo vstúpil práve do tohto politického subjektu a svojim followerom odkázal, že bude hovoriť aj za nich.

FOTO, koľko vriec odpadu vyzbieral Michal Sabo počas vianočného upratovania v GALÉRII

Sabo má aj jasný plán, z akých stoličiek, by chcel svoje stanovené ciele presadiť. Už v tohtoročných komunálnych voľbách bude bývalý moderátor bojovať o kreslo mestského poslanca bratislavskej mestskej časti Petržalka. Pri komunále nezostane. V horizonte ďalších rokov sa vidí ako poslanec parlamentu a „človek, ktorý bude klimatickým lídrom“, vyhlásil sebavedome.