Tip na článok
Strategický záujem štátu: Cesty musia byť zjazdné aj v zime.

Zlatou baňou môže byť pre špekultantov aj posypová soľ

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila súťaž o najnižšiu cenu, víťazným firmám daruje viac ako desať miliónov eur.

Galéria k článku (3 fotografie )
Kancelária N Power v Banskej Bystrici: Firma podľa zmluvy s Národnou diaľničnou spoločnosťou zinkasuje za posypovú soľ takmer desať a pol milióna eur, cenu jednej tony určili na 136 až 146 eur.
Banskobystrická regionálna správa ciest: Firma N Power jej núkala soľ po 92 až 98 eur za tonu.
Posypová soľ: Momentálne je jej na trhu prebytok pre vlaňajšiu slabú zimu.

V poslednom čase toľko spomínané kšefty s cétečkami pre nemocnice sú len slabou ukážkou toho, ako ľahko sa dá nabaliť na obchode so štátom. Konkrétny tovar je v tejto hre úplne bezvýznamnou zložkou.

Pomysleli by ste si niekedy, že aj obyčajná a pre nezainteresovaných takmer bezcenná posypová soľ, ktorú v zime v tonách rozsýpame na zľadovatené cesty, môže byť zlatou baňou? Niektorí šikovníci o tom vedia svoje.

Na tri zimy

Medzi najväčších odberateľov posypovej soli na Slovensku patrí štát. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ju v zimnom období používa na udržanie zjazdnosti diaľnic a rýchlostných ciest. V marci tohto roku vyhlásila táto štátna akciovka súťaž na dodávku posypovej soli na zimné obdobie 2014/2015, 2015/2016 a 2016/2017, teda na najbližšie tri zimy.

Nakontrahovať na taký dlhý časový úsek komoditu, o ktorú nie je žiadna núdza, sa nezdá veľmi rozumné. NDS tento postup obhajuje tým, že chcela zabrániť zvýšeniu rizika, aby sa „prípadnými prieťahmi vo verejnom obstarávaní v opakovaných kontraktoch na kratšie obdobie“ nedostala do situácie, že posypovú soľ nebude mať v sezóne k dispozícii.

Argument je úsmevný už len vzhľadom na skutočnosť, že spomínaná súťaž sa týkala aj nastávajúcej zimy, takže problém hrozby prípadných prieťahov sa tým veľmi neriešil. Ale lehota dodávok dohodnutá až do tridsiateho apríla 2017 je v celom prípade tým najmenej zaujímavým problémom.

Podľa zmlúv zverejnených v centrálnom registri sa medzi víťazmi súťaže na dodávky posypovej soli pre NDS ocitli firmy N Power a Nelux. N Power postupne dodá 74 850 ton chemického posypového materiálu s rozmrazovacou účinnosťou do mínus šesť stupňov Celzia za celkovú sumu desať miliónov štyristošesťdesiatštyritisíc eur a firma Nelux až 91 800 ton za dvanásť miliónov šesťstodvadsaťtritisíc eur. Ceny za tonu posypovej soli s dopravou od firmy N Power sa hýbu v rozmedzí od 136 do 146 eur a od firmy Nelux od 132 po 141 eur.

Vycucané z prsta?

V tom istom čase, ako prebiehala súťaž NDS o dodávateľa posypovej soli, zaslala firma N Power cenovú ponuku aj na Banskobystrickú regionálnu správu ciest. Konateľ firmy Pavel Neumann v nej vlastnoručne podpísal sumu 92 až 98 eur za jednu tonu posypovej soli s dopravou. Čiže oproti vlastnej ponuke pre NDS za 136 až 138 eur píše zrazu sám o jednotkovej cene nižšej o 44 eur!

V auguste, teda v čase krátko po podpísaní zmluvy s NDS, išla firma N Power s cenou dole priam dramatickým spôsobom. Podľa dokumentu, ktorý má naša redakcia k dispozícii, núkala posypovú soľ len za 70 eur! Z uvedeného teda vyplýva, že štátna NDS bude najbližšie tri zimy platiť za posypovú soľ takmer dvakrát toľko, ako môže byť jej reálna cena.

Pri veľkých objemoch soli, ktoré diaľničiari potrebujú, ide o fascinujúce čísla. Firma Nelux i firma N Power zinkasujú po vyše päť miliónov eur navyše oproti cene, za ktorú samotná N Power soľ núkala inému subjektu. Povedané inak, Národná diaľničná spoločnosť patriaca štátu preplatí posypovú soľ o jedenásť, možno dvanásť miliónov eur! Čo na to NDS?

„Dodávky posypovej soli Národná diaľničná spoločnosť rámcovo zazmluvnila štandardným verejným obstarávaním prostredníctvom elektronickej aukcie, pričom jediným kritériom bola najnižšia ponúknutá cena. V zmysle zákona o verejnom obstarávaní sú rámcové zmluvy predmetom aktualizácie ich jednotkových cien v zákonom stanovených termínoch,“ obhajuje jednotkové ceny, podľa litery podpísaných zmlúv „pevné a nemenné počas trvania rámcovej dohody“, hovorca NDS Michal Fúrik.

Kvalitná, menej kvalitná, vymyslená

Ak súťaž skutočne prebehla „štandardne“ a dokonca cez elektronickú aukciu, potom treba zodpovedať otázku, ako sa súťažiace firmy dopracovali k ponúknutým cenám. Jediného majiteľa firmy N Power Pavla Neumanna sme sa pýtali, ako je možné, že za rovnakú komoditu pýtal v krátkom časovom úseku tri podstatne odlišné ceny - 132 eur, 92 eur a tiež 70 eur.

Neumann odpovedal: „Cena tovaru, a teda aj posypovej soli, sa odvíja predovšetkým od kvality a iných vlastností. V prípade dodávok pre časť NDS sa jedná o vysokokvalitnú posypovú soľ z Nemecka. Ponuka pre BBRSC z marca 2014 platila pre posypovú soľ od iných výrobcov (Poľsko, Ukrajina) a posledná, najnižšia ponuka z augusta 2014 smerovala predovšetkým ako prostriedok na získanie informácií, z nečitateľného diania v súvislosti s verejným obstarávaním posypovej soli pre BBRSC.“

Tvrdenie Neumanna, že mimoriadne kvalitnú, a teda aj drahú posypovú soľ budú pre NDS dovážať z Nemecka, môže byť síce pravda, ale nič také nie je explicitne zmluvne dohodnuté. Z citovaného vyjadrenia NDS vyplýva, že jediným (!) kritériom pre víťaza súťaže bola najnižšia ponúknutá suma.

A keďže firmy N Power a Nelux s horibilnými cenami súťaž vyhrali, aké nehorázne čísla potom vložili do hry ostatní súťažiaci a prečo? Ide, nebodaj, o kartelovú dohodu?

Prebytočná a lacná

Reálna cena posypovej soli sa podľa našich zistení blíži práve k sedemdesiateurovej ponuke firmy N Power, ktorú Neumann označil len za akúsi prieskumnú. Vychádzame pri tom z ponúk ďalších firiem zaoberajúcich sa týmto biznisom. V našej redakcii máme k dispozícii dokumenty dokazujúce ponuku 71 eur či 69 eur za tonu posypovej soli.

Ako sme sa v týchto písomnostiach dočítali, po vlaňajšej zimnej sezóne sa ceny v rámci Európskej únie odvíjali od prebytku tohto tovaru. O trúfalom premrštení ceny firmami súťažiacimi o zákazky NDS svedčí aj oznámenie Komoditnej burzy Bratislava zverejnenej na jej webovej stránke.

Aktuálna cena posypovej soli na zimu 2014/2015 je stanovená na 75 eur. Pre úplnosť ešte dodávame, že v čase vyhlásenia súťaže NDS nebola ešte posypová soľ komoditou na burze. V čase podpisovania zmluvy už áno.

VIDEO Plus 7 Dní