Niektorí politici prichádzajú každých pár mesiacov s „atómovými bombami“, ktoré buchnú slabšie ako detská pukačka, ale zato stoja milióny. Iní sa tvária, že kovid je nič, aby sa potom v súkromí posťažovali, aká strašná choroba to je a ako ňou hrozne trpia. Minulý rok bol pre politických motákov ako stvorený. Robili a vymýšľali jednu hlúposť za druhou. Spísali sme 20 najväčších, aké urobili, a vy vyberte politika, ktorý od nás dostane cenu Zlatý moták 2021. Cenu vytvoril výtvarník Martin Ščepka.

Zapojte sa do hlasovania v našej ankete na webe PLUS 7 DNÍ a hrajte o 3x 50-palcový 4K UHD SMART LED televízor ORAVA v hodnote 519 eur.

Zdroj: grafik

AKO HLASOVAŤ?

V závere článku nájdete hlasovací formulár. Vyberte si z našich nominácií tú, ktorú považujete za najväčšiu politickú hlúposť za rok 2021. Následne vyplňte svoje kontaktné údaje, aby sme vás v prípade výhry mohli skontaktovať. Hlasovať v ankete môžete aj opakovane do 31. 1. 2022.  Následne vyžrebujeme a odmeníme troch výhercov LED TV ORAVA a vyhodnotíme aj Zlatého motáka 2021 - politika, ktorý od vás získal najviac hlasov. Výsledky uverejníme v tlačenom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ č. 6 a na webe.  Štatút sútaže nájdete TU.

NOMINÁCIE

A) Sputnik poza chrbát

V tichosti a poza bučky dohodli Igor Matovič a jeho spolustraník a minister zdravotníctva Marek Krajčí dovoz vakcíny Sputnik z Ruska. Argumentovali prieskumom, že takmer pol milióna ľudí sa chce zaočkovať práve touto vakcínou. A ako vždy z Matovičovej atómovej bomby nič nebolo. Nakoniec sme Sputnik so sklopenými ušami vracali Rusom. Ľudia sa totiž neregistrovanou vakcínou očkovať veľmi nechceli. Vybralo si ho len do 20-tisíc ľudí. Matovič v podstate Sputnikom zahodil svoju premiérsku funkciu. Následne totiž došlo k rekonštrukcii vlády.

NOMINOVANÍ: IGOR MATOVIČ A MAREK KRAJČÍ

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Zdroj: František Iván

B) „Tajná“ schôdzka

Najvyšší ústavní činitelia sa v máji stretli v budove SIS na schôdzke takej tajnej, že o nej vedeli všetky médiá prakticky hneď, ako z budovy vyšli. Vraj sa tam rozprávali o tom, že vyšetrovania veľkých korupčných prípadov mohli byť zmanipulované. Účastníci to, samozrejme, popreli. „Tajné“ stretnutie potvrdil sám premiér, ktorý ho zvolával.

NOMINOVANÍ: MICHAL ALÁČ, ZUZANA ČAPUTOVÁ, EDUARD HEGER, BORIS KOLLÁR, MÁRIA KOLÍKOVÁ, ROMAN MIKULEC, MAROŠ ŽILINKA, DANIEL LIPŠIC, PETER KOVAŘÍK A ADRIÁN SZABÓ

Nový riaditeľ SIS Michal Aláč (vľavo) a predseda vlády SR Eduard Heger (vpravo). Neskôr sa všetci navyšší ústavní činitelia stretli v budove SIS na tajnej schôdzke.
Zdroj: TASR

C) Lockdownový mačkopes

Musíme ostať doma? Kam potrebujeme test alebo potvrdenie o očkovaní? V hoteli do reštaurácie môžeme, ale v meste nie? Protipandemické opatrenia sa stali po miliónoch zmien a výnimiek takými nejasnými, že azda ani samotní hygienici netušia, čo je zakázané. Členovia vlády, ktorí ich sami schvaľujú, sa vyhrážajú, že ich budú ignorovať, lebo sa v nich nik nevyzná. Pritom sme boli podľa pána premiéra Hegera už v lete na tretiu vlnu pripravení. Nakoniec nás zaskočila ako cestárov sneh v januári.

NOMINOVANÍ: VLÁDA NA ČELE S PREMIÉROM EDUARDOM HEGEROM

Kontrola opatrení: Okrem cestných, chodia policajti aj po baroch a obchodných centrách.
Zdroj: TASR

D) Vrchol cynizmu

Spochybňoval očkovanie, zvolával ľudí na masové protesty bez rúšok. Až z policajnej nahrávky z poľovníckej chaty sme sa dozvedeli, že Robert Fico kovid prekonal. „Strašná choroba, strašná,“ povedal o ňom šéf Smeru Robert Fico. Dokonca ho pre kovid oživovali a potom sa celé týždne nevedel zbaviť problémov s dutinami, plechovej chuti v ústach či srdcových arytmií.

NOMINOVANÝ: ROBERT FICO

Robert Fico prezrádza na chate aj to, že sfalšoval covid test, aby sa dostal domov z Grécka. Covid nazýva strašnou chorobou.
Zdroj: TASR

E) Demisia ako z pieskoviska

Nechcem to vedierko, tu máš lopatkou po hlave! Azda najtrápnejšie demisie politikov sa odohrali túto jar na Slovensku. Štyria ministri vlády nimi chceli dotlačiť Igora Matoviča k zmene. Milan Krajniak dokonca tvrdil, že sa už na post nevráti. Nakoniec ho však prehovorili (veď si to vedierko zober) a vo funkcii je dodnes. Vrátil sa aj Sulík a Kolíková. Jediný, kto odišiel s dlhým nosom, bol Mičovský, nominant OĽaNO. Matovič nakoniec ustúpil, ale neodišiel, dostal sa k najdôležitejšiemu ministerskému kreslu.

NOMINOVANÍ: MILAN KRAJNIAK, RICHARD SULÍK, JÁN MIČOVSKÝ A MÁRIA KOLÍKOVÁ

 

Na snímke zľava ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). Všetci traja sa po demisii vrátili na svoj flek.
Zdroj: Martin Baumann

F) Nadľudia

Seďte doma a neopovážte sa ani vkročiť do interiéru reštaurácie či kaviarne. *Neplatí pre politikov! Asi takto mohli ľudia vnímať protipandemické opatrenia v druhej vlne po tom, čo si pozreli fotografie s fajčiacim a tackajúcim sa podpredsedom parlamentu Jurajom Šeligom a jeho politickými kamarátmi. Dávno po zákaze vychádzania sa bavili v známom bratislavskom podniku, čo bolo vtedy zakázané.

NOMINOVANÍ: JURAJ ŠELIGA, JURAJ DROBA A JANA ŽITŇANSKÁ

 

Juraj Šeliga a Juraj Droba pofajčievali v noci pred podnikom Štefana Hríba. Išlo podľa nich o pracovné stretnutie. Pre bežných ľudí boli v tom čase už podniky zatvorené.
Zdroj: VLADO BENKO JR./PLUS 7 DNÍ

G) Očkovacie salto

Je to biznis farmafiriem, vyhlasoval donedávna a tvrdil, že ani on sám sa zaočkovať nedá. Až kým si neprečítal výsledky prieskumu, ktoré ukázali, že 70 percent jeho podporovateľov je už dávno zaočkovaných. A zrazu je za očkovanie a verejne ho podporuje.

NOMINOVANÝ: PREDSEDA HLASU PETER PELLEGRINI

Peter Pellegrini: Názor na očkovanie zmenil po prieskume, ktorý ukázal, že jeho voliči sú zaočkovaní.
Zdroj: EMIL VAŠKO

H) Ako pochovať stranu

Zradila hodnoty! Necítim podporu! Grécku tragédiu vyrobili z kedysi sľubného projektu Za ľudí jeho predsedníčka a podpredsedníčka. Ich prieky a naschvály viedli najskôr k postupnému odchodu ľudí zo strany Za ľudí a nakoniec aj k potupnému pádu percent hlboko pod úroveň zvoliteľnosti.

NOMINOVANÉ: VERONIKA REMIŠOVÁ A MÁRIA KOLÍKOVÁ

Na snímke zľava ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
Zdroj: TASR

I) Úlet v štýle Gašparoviča

S nažehľovačkou Ministerstvo obrany Slovenskej republiky robil pochybnú a hlavne zbytočnú reklamu rezortu, ktorého hlavnou činnosťou rozhodne nie je pretekanie na autíčkach. A aby toho nebolo málo, pózoval s názvom tímu a zároveň firmy, ktorá nielenže má daňový nedoplatok vyše 1,3 milióna eur, ale spomína sa v prípade údajného daňového podvodu, ktorý vyšetruje slovenská a česká finančná správa.

NOMINOVANÝ: JAROSLAV NAĎ

Minister Naď: Neskontroloval si, za koho závodil.
Zdroj: fb J.N.

J) Očkovanosť nezvýšila, ale zatonebola lacná

Ďalšia atómová bomba v boji s koronavírusom! Po testovaní národa a dovoze Sputnika prišiel teraz už minister financií s ďalším brilantným nápadom. Zorganizoval očkovaciu lotériu, ktorá mala síce minimálny vplyv na očkovanosť a priebeh tretej vlny pandémie, ale stála 26 miliónov eur. Tie sa tak nemuseli použiť napríklad na odmeny zdravotníkom alebo nebodaj na niečo užitočné. Nehovoriac o tom, že ju sprevádzal dokonalý chaos, napríklad 400-tisíc eur, ktoré vyžrebovaná pani nevyhrala pre časový posun vysielania na internete.

NOMINOVANÝ: IGOR MATOVIČ

Losoval: Igor Matovič sa ukázal v poslednom diely lotérie, keď vyberal výhercu.
Zdroj: Screenshot: RTVS

K) Nebezpeční záchranári

Do basy s nimi! Čo si to dovoľujú požadovať lepšie podmienky pri zachraňovaní ľudí?! Po mesiacoch kompletného ignorovania antivaxerských masových protestov či pobehujúcich samsonov slavienov bez rúšok po obchodoch sa polícia rozhodla rázne zakročiť. A zadržala záchranárov, ktorí pred parlamentom v respirátoroch a s dvojmetrovými rozostupmi upozorňovali na to, že už to takto dlho nevydržia.

NOMINOVANÍ: ROMAN MIKULEC A ŠTEFAN HAMRAN

 

Pracovníci záchranných zdravotných služieb prišli pred budovu Národnej rady Slovenskej republiky „“poďakovať“ vláde a poslancom za (ne)navýšenie miezd. Príslušníci PZSR legitimovali všetky prítomné osoby a udelili im na mieste blokovú pokutu, ktorú tieto osoby odmietli zaplatiť. Taktiež osobám znemožnili vyjadrenie názoru s použitím plagátov.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

L) Drahá nevesta

Ako povedal už pri podpise koaličnej zmluvy, on, multiotecko, bude drahou nevestou. A zatiaľ sa toho drží. Pri každej príležitosti, keď sa mu niečo nepáči alebo neprechádza tak, ako si myslí, že by malo, vyhráža sa odchodom z koalície. Exekučná amnestia, výstavba nájomných bytov, reforma súdov, reforma nemocníc... a mohli by sme ešte pokračovať.

NOMINOVANÝ: BORIS KOLLÁR

Na snímke je predseda Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sme Rodina Boris Kollár.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

M) Poukazy pre „starčekov“

Skvelé nápady ministra financií sa neskončili ani po zdrvujúcej kritike jeho očkovacej lotérie. Prišiel s ďalšou skvelou bombou proti vírusu, očkova­cími poukazmi pre seniorov. Hoci podľa odborníkov len malá časť možno až z 336 miliónov eur pôjde doteraz nezaočkovaným ľuďom, minister presadil svoje. A dokonca sa o jednotli­vých návrhoch neunúval informovať ani premiéra.

NOMINOVANÝ: IGOR MATOVIČ

Vtipálkovia si posvietili aj na ďalší Matovičov návrh, že minister chce dať 300 eur plne zaočkovaným ľuďom nad 60 rokov v podobe rekreačného a gastro bonusu. Vzhľadom na pandemickú situáciu a blížiaci sa lockdown to príde humoristom ako Matovičova očkovacia lotéria, ktorá k vakcinácii obyvateľstva nepomohla a stála Slovensko viac ako 20 miliónov eur.
Zdroj: Facebook / Zomri

N) Tá „prostoduchá“

Také pekné a milé dievča a tak rýchlo sa zhostilo úlohy „prostoduchej poslankyne“. Kúpala sa v potoku v chránenej oblasti, zapaľovala sviečku zosnulému Milanovi Lasicovi pri smetnom koši, protestovala na demonštrácii proti návrhu, za ktorý sama zahlasovala, a len ťažko si spomínala na slová modlitby Otčenáš, ktorú sa rozhodla recitovať poslancom.

NOMINOVANÁ: ROMANA TABÁK

Romana Tabák sa okúpala v potoku s najprísnejším stupňom ochrany.
Zdroj: Romana Tabák

O) Zarobil na stíhanie

Bývalý policajný prezident svojím rozhodnutím zastaviť akciu policajnej inšpekcie zmaril zatknutie mafiána, ktorý vďaka tomu zdrhol. Išlo o prípad vo vojne policajtov. Voči policajnému šéfovi sa neskôr začalo trestné stíhanie, vďaka čomu prišiel o funkciu.

NOMINOVANÝ: PETER KOVAŘÍK

Kovaříkov mafián: Našli sme svedka korupčných káuz a člena takáčovcov MATEJA ZEMANA, ktorý si v Chorvátsku po zásahu policajného prezidenta užíva slobodu a majetky.
Zdroj: EMIL VAŠKO, TASR

P) Okresaná

S veľkou pompou predstavila ministerka spravodlivosti svoju reformu súdnictva. Mala zrušiť korupčné väzby a priviesť naše súdnictvo do krajiny zasľúbenej. Pracovníkov súdov šokovala spôsobom, akým mala okresať počet súdov či ich pôsobnosť. Nadšení neboli ani koaliční partneri, a tak sa mapa okresávala a okresávala, až sa to skončilo pri minimálnych zmenách. A aj tie odborníci spochybňujú.

NOMINOVANÁ: MÁRIA KOLÍKOVÁ

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas tlačovej konferencie na tému: Na ceste k novej súdnej mape MS SR naďalej pozorne počúva, diskutuje a vyhodnocuje podnety a pripomienky 22. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian

Q) Dcéra a zverejnené pasy

Ako vyrobiť dokonalý malér? Napríklad vziať na výlet na Expo do Dubaja vládnym špeciálom vlastnú dcéru a nahrať pasy pasažierov na známy cloud, kde sa k nim môže dostať ktokoľvek. Áno, tento scenár, ktorý by neprešiel ani v Bollywoo­de, sa naozaj stal ministrovi hospodárstva.

NOMINOVANÝ: RICHARD SULÍK

Uniknuté pasy členov výpravy na EXPO v Dubaji. Našiel sa medzi nimi aj pas Sulíkovej dcéry.
Zdroj: FB Nekŕmte nás odpadom

R) Nie je maska ako maska

Keď celým srdcom bojuješ proti zakrývaniu horných dýchacích ciest, bojkotuješ rúška všade, kde sa dá, najmä v parlamente, čo bude nasledujúci logický krok? Áno, nasadiť si gumenú plynovú masku a skoro odpadnúť za rečníckym pultom, lebo sa ňou pridúšaš. Takýto nápad sa zrodil v hlave Kotlebovho poslanca, ktorý bol v minulosti odsúdený za rasistický útok.

NOMINOVANÝ: ANDREJ MEDVECKÝ

Na snímke poslanec NR SR Andrej Medvecký (ĽSNS), ktorý vystúpil v rozprave k pandemickým opatreniam v protiplynovej maske počas 48. schôdze Národnej rady SR 12. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martina Kriková
Zdroj: Martina Kriková

S) Telenovelová reforma

Na niekoľko pokračovaní predstavil minister financií svoju daňovú reformu. Ani tak ju väčšina ľudí nepochopila. Aby ju úplne jednoznačne vysvetlil, rozhodol minister o povinnom džbáne vody v reštauráciách a zničení živnostníkov. Plánuje ich odvodovo a daňovo zaťažiť tak, že mnohí z nich už uvažujú, či nebude lepšie ostať na podpore.

NOMINOVANÝ: IGOR MATOVIČ

Igor Matovič: Predstavil reformu na pokračovanie a vydesil živnostníkov.
Zdroj: ministerstvo financií SR

T) Trestný čin hoaxov

Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Aj tak by sa dala opísať novinka z dielne ministerstva spravodlivosti, ktoré chce klasifikovať šírenie nepravdivých informácií ako trestný čin. Odborníci sa však zhodujú v tom, že zákony na podobné nešváry už máme. Problém je v dokazovaní zavinenia, ktorý však vznikne aj z nového návrhu. Ďalší zas varujú, že tento zákon môže byť v budúcnosti zneužiteľný.

NOMINOVANÁ: MÁRIA KOLÍKOVÁ

Hoaxy: Mali by byť trestné. Odborníci ale varujú, že páchateľov nebude ľahké odsúdiť.
Zdroj: FB Hoaxy a podvody - Polícia SR

ZAHLASOVAŤ ZA ZLATÉHO MOTÁKA 2021 MÔŽETE TU:

 

.