Tip na článok
Spokojný život: Hoci je na Andreja Mazáňa vydaný medzinárodný zatykač, žije ako slobodný občan v Bojnej pri Topoľčanoch.

Zločinec Andrej Mazáň z vražedného gangu je stále na slobode

Andrej Mazáň, ktorého týždenník Plus 7 DNÍ pred pár mesiacmi objavili v dedine pri Topoľčanoch, si napriek medzinárodnému zatykaču stále užíva slobodu. Dokedy?

Galéria k článku (4 fotografie )
Andrej Mazáň: Srbský súd v Subotici ho v neprítomnosti odsúdil na pätnásťročné väzenie.
Andrej Mazáň v pátraní Interpolu: Srbský súd na neho vydal medzinárodný zatykač pre krádež a lúpež v prípade dvojnásobnej vraždy.
Cena za život?: Gang predával vozidlá po tom, čo zavraždil ich šoférov.

Jeho meno figurovalo v rámci vražedného gangu, ktorý má na svedomí desať ľudských životov vrátane ôsmich slovenských kamionistov. Táto zločinecká skupina sa v rokoch 1998 a 1999 živila predajom vozidiel, ktorých sa zmocnila po tom, čo chladnokrvne postrieľala nič netušiacich šoférov.

Keď v roku 1999 zadržali viacerých jej členov, Slovák Andrej Mazáň medzi nimi nebol. Trest však dostal. Srbský súd v Subotici ho v neprítomnosti odsúdil na pätnásť rokov väzenia, v roku 2004 vydal na právoplatne odsúdeného našinca medzinárodný zatykač. Pátranie po Mazáňovi trvalo celých desať rokov, až kým sa ho nepodarilo nájsť týždenníku PLUS 7 DNÍ.

Medzinárodne hľadaného zločinca objavili redaktori vo februári tohto roka v dedine pri Topoľčanoch. A hoci Mazáň si aj mesiace po odhalení užíva slobodu, ľady sa predsa len začali hýbať. Dnes nie je otázka, kde je Mazáň, ale kedy si odpyká právoplatný trest.

Čítajte viac:

Exkluzívne: Týždenník Plus 7 DNÍ našiel medzinárodne hľadaného zločinca

Patová situácia

Fakt, že medzinárodne hľadaný zločinec môže behať po Slovensku ako slobodný občan, zaskočil mnohých. Neboli to len obyvatelia Bojnej, kde Mazáň žije. Do redakcie nám písali aj ľudia priamo zasiahnutí chladnokrvnými vraždami šoférov.

„Som jednou z vdov po zavraždených vodičoch a môj záujem určite pochopíte. Tu sa hrubé čiary za minulosťou robiť nedajú a pocity z vášho odhalenia sa len ťažko opisujú. Po vodičoch zostalo štrnásť sirôt, z toho jedenásť nezaopatrených. Som šokovaná, že také monštrum si spokojne žije, pracuje a vychováva dieťa,“ napísala nám jedna z pozostalých.

Z úcty k obetiam a pozostalým sme sa rozhodli, že sa nebudeme nečinne prizerať slovnej prestrelke a vyviňovaniu slovenských orgánov činných v trestnom konaní, a navštívili sme Veľvyslanectvo Srbskej republiky. Prijala nás právna poradkyňa pre konzulárne záležitosti Vera Ostojić, ktorá si so záujmom vypočula genézu prípadu až po nájdenie hľadaného Mazáňa a prisľúbila spoluprácu.

Obrátili sme sa aj na naše ministerstvo spravodlivosti, kde jeho zástupcovia tiež prejavili záujem dať veci do poriadku. Otázne je, či by niekto konal, nebyť našej iniciatívy. Súdiac podľa doterajšieho postupu zainteresovaných, o Mazáňa by sa napriek zatykaču zrejme nikto nezaujímal.

Po týždňoch čakania sa dostavil prvý úspech, a to v podobe listu zo srbskej strany. V ňom žiadajú slovenské ministerstvo spravodlivosti o informácie týkajúce sa postupu v Mazáňovom prípade. Na ministerstve medzičasom vznikol špeciálny spis. Kompetentní vraj majú pripravené aj konkrétne kroky, ktoré by mali viesť k jeho zadržaniu.

„Momentálne čakáme na žiadosť srbskej strany o vydanie alebo odovzdanie A. M. na výkon trestu odňatia slobody do Srbskej republiky. Potom budeme postupovať podľa platných zákonov,“ informovala nás Alexandra Donevová z ministerstva spravodlivosti. Kedy sa tak stane, ťažko odhadnúť.

Čítajte viac:

Mazáň odsúdený za vraždu autobusárov pre Plus 7 DNÍ: Mám utiecť do Belize?

Kto je Mazáň

Andrej Mazáň dostal pätnásť rokov za lúpež a krádež v prípade dvojnásobnej vraždy. Obeťami boli dvaja kosovskí vodiči pracujúci v cestovnej agentúre so sídlom v Česku. Prípad sa stal dva dni pred koncom roka 1998, keď do cestovnej agentúry zatelefonoval muž, že v Srbsku sa pokazil autobus s vyše polstovkou turistov vracajúcich sa z Grécka do Česka.

Volajúci žiadal náhradný autobus značky Mercedes. Agentúra vypravila na dohodnuté miesto luxusný autobus aj s dvoma vodičmi. S oboma ešte niekoľkokrát komunikovala, no deň pred Silvestrom sa po mužoch i po autobuse zľahla zem.

Dvojicu šoférov napokon objavili na základe výpovede Daniela Medeka. Rodák z Topoľčian sa priznal, že spolu s Čechom Vlastimilom Neklom a so Slovákom Andrejom Mazáňom sa zúčastnil na vražde oboch mužov. Medek sa neskôr vo väzbe obesil.

„Obaja vodiči boli zastrelení zozadu do chrbta viacerými ranami. Pracovala tak celá skupina. Vždy, keď nasadli do auta alebo autobusu k vodičom, aby im ukázali miesto, kde majú ísť, tak ich odzadu popravili,“ opísal brutalitu činu dlhoročný vyšetrovateľ Ivan Sliepka, ktorý spolupracoval na prípade.

Čítajte viac:

Kamionista, ktorý unikol zločineckému gangu, prehovoril pre Plus 7 DNÍ

Chránená zver

Keď sme začiatkom tohto roka objavili Mazáňa v Bojnej neďaleko Topoľčian, nastal v policajných radoch aj na prokuratúre poriadny rozruch. Kým po medzinárodne hľadanom zločincovi so slovenským občianstvom pátral celý svet, on si spokojne žil v dedine na slovenskom vidieku s manželkou aj so synom.

Policajti rozbehli prípravy na jeho zadržanie, no dostali stopku od nitrianskej prokuratúry. Podľa nej nie je možné vydať slovenského občana do krajiny, s ktorou nemáme zmluvu o vydávaní zločincov.

„Tu by sa žiadala iniciatíva zo strany štátu pôvodu rozsudku (Srbska), teda podľa uvedenej zmluvy by ministerstvo spravodlivosti Srbskej republiky malo požiadať slovenské ministerstvo spravodlivosti o zabezpečenie uznania a výkonu právoplatného rozsudku,“ informoval nás námestník krajského prokurátora v Nitre Ivan Mandalov.

Pozoruhodné je, že keby Mazáň prekročil slovenskú hranicu, skončil by za mrežami rovnako ako ostatní členovia vražedného gangu. Len na Slovensku je z medzinárodného zločinca „chránená zver“.

Čo im zostáva

Bojnú, kde Mazáň žije, ovládol po našom odhalení vo februári strach. Dnes je situácia pokojnejšia, miestni si na život s medzinárodne hľadaným zločincom pomaly zvykajú. Napokon, čo iné im zostáva.

„Stretávame ho na prechádzke so synom, chodí normálne do práce a žije život ako predtým. Som zvedavý, kedy sa už kompetentní rozhýbu a začnú niečo robiť. Nechápem, ako je možné, že človek, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač, sa slobodne pohybuje, hoci všetci vedia, kde je,“ povedal nám jeden zo susedov na prelome mája a júna.

Isté je, že ani niekoľko mesiacov po prevalení kauzy nezmizol Mazáň, na rozdiel od iných hľadaných Slovákov, do teplých krajín. Stačí mu spokojný život v Bojnej. Pozostalí po obetiach môžu len dúfať, že spravodlivosti raz bude učinené zadosť.

VIDEO Plus 7 Dní