Tip na článok
Odsúdený Andrej Mazáň: Týždenník PLUS 7 DNÍ ho objavil začiatkom februára 2014. Úrady si s ním odvtedy nevedia rady. Na snímkach vľavo a v strede Mazáň vo februári 2014. Snímka vpravo je z 5. decembra 2014.

Zločinec Mazáň, ktorého našiel Plus 7 DNÍ, si ďalej užíva slobodu

Úrady si nevedia rady s medzinárodne hľadaným zločincom Andrejom Mazáňom, ktorého vypátral týždenník PLUS 7 DNÍ. Hoci prešlo odvtedy desať mesiacov, stále je z neho ctihodný občan.

Galéria k článku (4 fotografie )
Zmenil fasádu: Andrej Mazáň býva spolu s rodinou v dedine pri Topoľčanoch. Od februára stihol na rodinnom sídle popracovať. Na snímke hore dom v deň, keď sme ho v Bojnej objavili. Dolu rodinné sídlo Mazáńovcov pár týždňov pred Vianocami.
Pártranie: Fotografia a meno Andreja Mazáňa sú stále medzi najhľadanejšími zločincami sveta. Interpol po ňom bezúspešne pátral desať rokov.
Autobus: Kosovskí vodiči zomreli len preto, lebo členovia gangu už mali na vozidlo kupca.

Meno Andrej Mazáň stále svieti v zozname najhľadanejších zločincov sveta. Slovák dostal pätnásť rokov za lúpež a krádež v prípade dvojnásobnej vraždy, ktorá sa stala v Srbsku pred šestnástimi rokmi. Obeťami boli dvaja kosovskí vodiči autobusu. Pátranie Interpolu po odsúdenom našincovi trvalo viac ako desať rokov, no neprinieslo nijaké výsledky.

Niekdajšieho člena obávaného gangu Čechov a Slovákov, ktorý má údajne na svedomí smrť desiatich mužov, vypátral vo februári tohto roka až týždenník PLUS 7 DNÍ. Hoci sme o našom zistení informovali kompetentné úrady, Mazáň si naďalej spokojne žije v dedine pri Topoľčanoch. Dokonca si stihol premaľovať dom, kde býva spolu s rodinou.

Čítajte viac:

Exkluzívne: Týždenník Plus 7 DNÍ našiel medzinárodne hľadaného zločinca!

Vražedný gang

Andrej Mazáň bol podľa rozsudku srbského súdu členom gangu, ktorý v Európe vyčíňal v rokoch 1998 a 1999. Skupine šéfoval neslávne známy Čech Vlastimil Nekl - od roku 2007 sedí v českej base, kde si odpykáva dvadsaťpäťročný trest za podiel na štyroch lúpežných vraždách spáchaných v Srbsku.

Do gangu patrili ešte traja Slováci, jeden Čech, dvaja Srbi a jedna Poľka. Gang za dva roky úradovania zavraždil osem slovenských kamionistov a dvoch kosovských šoférov autobusu. Dôvodom boli peniaze - skupina predávala vozidlá, na ktorých muži jazdili. Vraždy nevinných vodičov sa odohrali v štyroch štátoch - v Taliansku, Srbsku, Chorvátsku a Rakúsku.

Mazáňa, dnes otca rodiny žijúceho v Bojnej, poslal srbský súd za mreže v neprítomnosti za lúpež a krádež, po ktorých zostali dve obete. Šlo o kosovských vodičov pracujúcich pre agentúru so sídlom v Česku. Dva dni pred koncom roka 1998 ich vylákali do Srbska pod zámienkou, že sa pokazil autobus s vyše päťdesiatkou turistov cestujúcich z Grécka do Česka.

Keď šoféri „náhradného“ autobusu značky Mercedes dorazili na dohodnuté miesto, namiesto turistov ich čakal gang. Telá mužov objavili až po zadržaní Mazáňovho komplica Daniela Medeka z Topoľčian. Medek priznal, že spolu s Čechom Vlastimilom Neklom a Mazáňom sa zúčastnil na vražde oboch mužov.

„Osobne som Medeka vypočúval. Bol som aj pri nájdení tiel. Boli zabalené vo vreciach, pohodené vedľa cesty. Oboch zastrelili zozadu do chrbta viacerými ranami. Pracovala tak celá skupina.

Vždy keď nasadli do auta alebo autobusu k vodičom, aby im ukázali miesto, kde majú ísť, tak ich zozadu popravili,“ opísal desivú prax skupiny bývalý vyšetrovateľ Ivan Sliepka, ktorý spolupracoval na objasňovaní vrážd.

Čítajte viac:

Mazáň odsúdený za vraždu autobusárov pre Plus 7 DNÍ: Mám utiecť do Belize?

Zviazané ruky

Policajti na základe nášho odhalenia a zistení pohybu hľadaného rozbehli vo februári tohto roku akciu na jeho zadržanie. Nitrianska prokuratúra ich však zastavila. Dôvod? Podľa prokuratúry nemožno Mazáňa zadržať ani ho vydať do krajiny, ktorá na neho vydala zatykač. Slovensko totiž nemá so Srbskom zmluvu o vydávaní zločincov.

Zaujímavé je, že ak by Mazáň prekročil slovenské hranice, okamžite by ho zadržali a vydali na výkon trestu do Srbska. Keďže je však slovenský občan a trestný čin, za ktorý je odsúdený, spáchal mimo nášho územia, nemôžu ho naše orgány zadržať ani stíhať.

Slovensko totiž svojich občanov do Srbska nevydáva, a tak je Mazáň na našom území „chránenou zverou“, ako zvyknú v policajných kruhoch nazývať takých zločincov.

„Tu by sa žiadala iniciatíva zo strany štátu pôvodu rozsudku, teda Srbska, aby požiadalo slovenské ministerstvo spravodlivosti o zabezpečenie uznania a výkonu právoplatného rozsudku,“ reagoval v minulosti námestník krajského prokurátora v Nitre Ivan Mandalov. V preklade to znamená, že konať by mali Srbi, ktorí Mazáňa odsúdili na pätnásť rokov väzenia.

Slovenskí policajti už prostredníctvom Interpolu informovali srbskú stranu o Mazáňovom pohybe. Požiadali tiež o zaslanie spisového materiálu, aby mohli situáciu riešiť. Srbi však na žiadosti nereagovali. Do hry preto vstúpilo aj slovenské ministerstvo spravodlivosti, ktoré kontaktovalo srbských kolegov so žiadosťou, aby začali konať. Ani mesiace čakania však nepriniesli žiadny výsledok.

„Ministerstvo spravodlivosti Srbska sme urgovali už viackrát. Naposledy listom aj e-mailom z 10. septembra 2014. Táto urgencia je zatiaľ bez reakcie,“ vymenúva hovorkyňa slovenského ministerstva Alexandra Donevová snahy riešiť situáciu. Keďže Srbi nereagujú, zločinec Mazáň zostáva aj desať mesiacov po odhalení na slobode.

Čítajte viac:

Zločinec Andrej Mazáň z vražedného gangu je stále na slobode

Žijú v strachu

Fakt, že sa muž právoplatne odsúdený za závažné trestné činy pohybuje voľne medzi ľuďmi, znepokojil mnohých. Okrem obyvateľov Bojnej aj pozostalých po obetiach vražedného gangu.

„Som jednou z vdov po zavraždených vodičoch a môj záujem určite pochopíte. Tu sa hrubé čiary za minulosťou robiť nedajú a pocity z vášho odhalenia sa ťažko opisujú. Po vodičoch zostalo štrnásť sirôt, z toho jedenásť nezaopatrených. Som šokovaná, že také monštrum si spokojne žije, pracuje a vychováva dieťa,“ napísala nám do redakcie jedna z pozostalých.

O pomoc nás prosili aj obyvatelia Bojnej, kde teraz Mazáň žije. „Prosím vás, robte s tým niečo, nech nemusíme mať pušku za dverami,“ reagoval jeden zo susedov. Ďalší iba neveriacky krútil hlavou: „To je neuveriteľné! Čo máme teraz robiť? Ako tu máme žiť? Máme sa báť o svoje životy?“

Z úcty k obetiam, kvôli dosiahnutiu spravodlivosti aj preto, aby sa Slováci cítili bezpečne, sme navštívili veľvyslanectvo Srbskej republiky v Bratislave, konkrétne správnu poradkyňu pre konzulárne záležitosti Veru Ostojićovú. Po vypočutí celej genézy prípadu prisľúbila spoluprácu. Všetko nasvedčovalo tomu, že ľady sa predsa len pohnú.

Od nášho stretnutia už uplynulo takmer desať mesiacov. Veru Ostojićovú sme kontaktovali ešte niekoľkokrát, telefonicky aj e-mailom. Dozvedeli sme sa však rovnako zúfalú odpoveď, aká prichádza zo všetkých strán. „Urgovali sme srbskú stranu asi desaťkrát, zatiaľ však pre vás žiadnu odpoveď nemáme,“ informovalo nás srbské veľvyslanectvo.

Ako si žije

Keď sme začiatkom roka Mazáňa vypátrali, žil v rodinnom dome, ktorý čakal na dokončenie. Šli sme za ním a položili mu pár otázok. „Dobrý deň, pán Mazáň, sme z týždenníka PLUS 7 DNÍ… Viete, že je na vás vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz?“ opýtali sme sa. Mazáň reagoval s prekvapivým výrazom v tvári. „Prosím, to čo má byť?“

Nechápavo pozrel na vytlačený doklad so svojou fotografiou a krútil hlavou. „Ste právoplatne odsúdený za lúpež a krádež v prípade dvojnásobnej vraždy na pätnásť rokov väzenia. O tom ste vedeli?“ pokračovali sme. Jeho reakcia bola stručná: „Čo? Nie!“ Spýtali sme sa teda priamo: „Boli ste pri vražde dvoch autobusárov v roku 1998?“ „Ja nič nepoviem,“ hlesol.

Potom nasledovalo niekoľko otázok a odpovedí, no jedna nám utkvela v pamäti. „Mali ste prísť včera, nebol by som kupoval kosačku, teraz ju budem musieť vrátiť, aby sme mali peniaze na advokáta… Načo som tu staval?“ zamýšľal sa vo februári Mazáň, ktorý mal okrem iného zabezpečovať vrecia na mŕtvoly.

Odvtedy ubehlo takmer desať mesiacov a Mazáň si žije v Bojnej ako ctihodný občan. Obavy z väzenia už zrejme pominuli. Dom je vynovený - má natretú fasádu. A muž z pátrania Interpolu zrejme prežil ďalšie príjemné sviatky.

VIDEO Plus 7 Dní