Tip na článok

Zločinecké „hviezdy“ Slovenska a Maďarska zmizli do Belize. Čo teraz robia?

Rovnako ako černákovec Karol Mello, zmizla do Belize aj známa maďarská podvodníčka. No zatiaľ čo ju poslali v rekordnom čase do basy v rodnej krajine, on si stále užíva Karibik.

Galéria k článku (12 fotografií )
Niekdajšia herečka sa fotkou z móla pochválila aj na sociálnej sieti.
Karol Mello: Užíva si slobodu v slnečnom Belize.
Obeť: Vražda chlapca otriasla Slovenskom na konci roka 2004.

Karibské Belize sa dostalo do povedomia Slovákov najmä v roku 2010. V našich končinách ho „preslávil“ jeden z najhľadanejších slovenských zločincov Karol Mello. Hoci na Slovensku čelí obvineniu z viacerých vážd, Belize ho doteraz nevydalo do rúk slovenskej spravodlivosti.

Rovnako ako Mello ušla do Belize maďarská podvodníčka Mária „Marcsika“ Dobrai Sándorné. Majiteľka cestovnej kancelárie, ktorá má v Maďarsku na rováši niekoľko stoviek podvedených, možno tiež dúfala, že sa jej podarí v Belize „zašiť“ naveky. No na rozdiel od Mella sa jej to nesplnilo. Marcsika skončila v maďarskej väzbe za rekordných šesť dní po zadržaní v jednom z belizských hotelov.

Mellov raj v Belize: Tu dnes žije najhľadanejší Slovák.
Mellov raj v Belize: Tu dnes žije najhľadanejší Slovák.
archív

Mellov raj v Belize: Tu dnes žije najhľadanejší Slovák. Foto:internet

Zločinecké „hviezdy“

San Pedro je malé mestečko na brehu Karibského mora. Podľa sčítania obyvateľov z roku 2010 v ňom žije takmer dvanásťtisíc ľudí. V Belize patrí medzi vyhľadávané letoviská s hotelmi na každom kroku.

Práve v tomto mestečku skončili aj dve postavy zo zločineckej sféry dvoch susediacich krajín, Slovenska a Maďarska. V roku 2011 prišiel zo Slovenska do San Pedra jeden z najhľadanejších zločincov černákovec Karol Mello.

V deväťdesiatych rokoch bol považovaný za bosa hornonitrianskeho podsvetia, v súčasnosti je stíhaný pre mafiánske vraždy. No a z Maďarska dorazila v máji minulého roku žena považovaná za jednu z najväčších podvodníčok u našich južných susedov - Marcsika Dobrai Sándorné.

Šesťdesiatdvaročná pani s výrazne červenými vlasmi pricestovala do San Pedra ako „obyčajná dovolenkárka“, no neprišla s „holým zadkom“. V Maďarsku totiž táto majiteľka cestovnej kancelárie podviedla takmer osemsto ľudí - a obrala ich v prepočte o viac ako tridsať miliónov eur. Ďalších najmenej tridsať miliónov podľa obvinení vymámila od ľudí v takzvanej pyramídovej hre. Do Belize ušla, keď ju začali vyšetrovať.

Cestovná kancelária: Mária Dobrai Sándoré vymámil ako majiteľka od ľudí v prepočte milióny eur.
Cestovná kancelária: Mária Dobrai Sándoré vymámil ako majiteľka od ľudí v prepočte milióny eur.
internet

Cestovná kancelária: Mária Dobrai Sándoré vymámila ako majiteľka od ľudí v prepočte milióny eur. Foto:Internet

Expresné konanie

Ak by ste si vzhľadom na pekný príbeh Karola Mella mysleli, že niekto, kto podvodom získal vyše šesťdesiat miliónov eur, sa v Belize môže cítiť naozaj bezpečne, mýlite sa. Belizský súd Mella napriek zatykaču Interpolu nevydal, no v prípade Marcsiky to bolo inak. Po ôsmich mesiacoch strávených v San Pedre ju zadržali presne tam, kde pred rokmi Karola Mella. Správa o zatknutí maďarskej podvodníčky vyšla v miestnych médiách siedmeho decembra.

Napriek očakávaným komplikáciám - pre neexistujúcu dohodu o vydávaní zločincov medzi krajinami - sa však obavy podvedených Maďarov nenaplnili. Ministerstvo zahraničných vecí v Belize podľa médií, ktoré citovali povereného policajta, nebralo do úvahy, že milionárka prišla do ich krajiny legálne. Trestnú vec podvodníčky vraj ani nemali záujem čítať. Belizanom podľa jedného zo zasahujúcich policajtov stačil platný zatykač Interpolu.

Napriek miliónom na účte teda poslali Marcsiku Dobrai Sándorné bez súdneho procesu rovno do rodnej krajiny. Na letisku v Budapešti ju vysadili neuveriteľných šesť dní po zadržaní.

Policajná stanica: V San Pedre sa polícia na nudu sťažovať nemôže. Tu bol zadržaný Karol Mello aj Dobrai Sándorné.
Policajná stanica: V San Pedre sa polícia na nudu sťažovať nemôže. Tu bol zadržaný Karol Mello aj Dobrai Sándorné.
internet

Policajná stanica: V San Pedre sa polícia na nudu sťažovať nemôže. Tu bol zadržaný Karol Mello aj Mária Dobrai Sándorné. Foto: Internet

Samé otázniky

To, čo je pre Maďarov prirodzené, môže sa Slovákom javiť ako neuveriteľné. Po zadržaní Karola Mella v Belize sa totiž strhol mediálny ošiaľ, a tak malo celé Slovensko možnosť sledovať celý priebeh rozhodovania o vydaní zločinca do našej krajiny.

Mello bol v tom čase na Slovensku stíhaný pre vraždy bratislavského bosa Petra Čongrádyho, Františka Marka a Jozefa Gudábu. Interpol na neho vydal zatykač pre založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a vraždy.

Belizský súd rozhodoval o vydaní jedného z hlavných posluhovačov slovenského bosa Mikuláša Černáka viac ako dva mesiace. Verdikt Slovákov poriadne rozhorčil. Z obávaného bosa Prievidze sa totiž stal v Belize ctihodný občan. V tejto krajine žije spolu s manželkou Zuzanou a dvoma deťmi dodnes.

Čo môže byť dôvodom neúspešného vydania Karola Mella z Belize do rúk slovenskej spravodlivosti sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní

Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní