Kúpili si rodinný dom. Podpísali kúpnu zmluvu, peniaze poslali na účet predávajúceho, aj v katastri nehnuteľností ich zapísali ako vlastníkov usadlosti. O dva roky spravili pracovníci katastra v Brezne čáry-máry-fuk a zrazu sa oficiálnym vlastníkom domu stal predchádzajúci majiteľ. Prokuratúra hovorí o porušení zákona, ale niet toho, kto by chybu napravil. Rodinka teda už tri mesiace nemá ani dom, ani peniaze vyplatené za jeho kúpu.

Hľadali pokoj na samote

„Dlho nám trvalo, kým sme našli usadlosť podľa našich predstáv, prešli sme azda celé Slovensko. Zaujímame sa o filozofiu permakultúry, snažíme sa zaistiť potreby našej rodiny tak, aby to bolo čo najmenej na úkor životného prostredia. Túžili sme po dome na samote a zároveň sme kvôli deťom potrebovali bývať blízko mesta a školy. Rozostavaná nehnuteľnosť v Brezne, ktorú sme si vyhliadli na portáli Romantické chalupy, predstavovala najmenší kompromis s našimi požiadavkami,“rozpráva Miroslav Hudák, prečo sa s rodinou rozhodli presťahovať zo Smoleníc na Horehronie. Majiteľ Dušan Schmidt im okrem dobrej lokality dokázal s domom ponúknuť príbeh presne podľa ich predstáv. S oduševnením rozprával, ako dom staval, ako na pozemku najprv zapichol do zeme kolík a celý rok sledoval jeho tieň, aby bola budova vhodne orientovaná. Nehnuteľnosť sa rozhodol predať, lebo s manželkou odchádzajú do Írska a rýchlo potrebujú peniaze.

Dom na samote: Hudákovci zaň zaplatili stoosemdesiatjedentisíc eur, kataster ich oň doslova obral.
Dom na samote: Hudákovci zaň zaplatili stoosemdesiatjedentisíc eur, kataster ich oň doslova obral.
Zdroj: Archív

Oficiálnou majiteľkou predávaného domu v Brezne bola Schmi­dtova manželka, ale s ňou v podstate ani neprišli do kontaktu. „Komunikovali sme len s pánom Schmidtom. Aj keď sme si prišli pozrieť dom, jeho žena celý čas sedela za sedačkou a hrala sa s dcér­kou. On na ňu zavolal ako na malé dieťa: Mamička, poď sa pozdraviť návšteve! Ona sa vystrela, smerom k nám placho riekla: ‚Dobrý deň!‘ a zase sa skrčila za sedačku. Až teraz, keď sme s pani Schmidtovou ocitli v súdnom spore, sme s prekvapením zistili, aká je to v skutočnosti ostrá ženská.“

Náhle obnovené vlastníctvo

Zálohu za dom vyplatili Hudákovci v auguste 2016, v septembri podpísali kúpnopredajnú zmluvu a v novembri uhradili celú dohodnutú sumu. Celkovo stoosemdesiatjedentisíc eur. Len čo na dokončovaní domu začali pracovať, zistili, že dom má viaceré chyby, pričom najväčším problémom sa ukázal finančne nevyrovnaný prístup k nehnuteľnosti. Znalecký posudok, podľa ktorého k domu vedie obecná cesta, bol zavádzajúci.

Hudákovci sa so Schmidtovcami nevedeli dohodnúť na vyriešení situácie, preto podali na súd žalobu. Reakcia Schmidtovcov bola ochromujúca. Takmer po dvoch rokoch ťahaníc predložili na súde dôkaz o tom, že Hudákovci nie sú vlastníkmi kúpenej nehnuteľnosti. Na liste vlastníctva stálo čierne na bielom, že majiteľkou domu je znovu Veronika Schmidtová. Z toho dôvodu Schmidtovci žiadali súd, aby celé konanie zrušil. Však keď Hudákovcom dom nepatrí, čo by vlastne mal súd riešiť?!

Keď mieša karty kataster

Vlastnícke práva Veroniky Schmidtovej na predaný dom obnovili pracovníci správy katastra nehnuteľností v Brezne na základe jej jednostranného odstúpenia od zmluvy. Zápis o zmene vykonali expresne v priebehu pätnástich dní, aj keď zákon im ponecháva šesťdesiatdňovú lehotu.

Manžel majiteľky Dušan Schmidt: Na rýchly predaj domu tlačil pre sťahovanie do Írska, teraz sa už nikam nechystá.
Manžel majiteľky Dušan Schmidt: Na rýchly predaj domu tlačil pre sťahovanie do Írska, teraz sa už nikam nechystá.
Zdroj: Archív

„Okamžite sme podali na súd žalobu na určenie vlastníckeho práva, aby kataster musel na dome vyznačiť plombu. Zabránili sme tým Schmidtovcom dom rýchlo predať alebo ho založiť v prospech tretej osoby. Dostali sa k nám informácie, že sa o to pokúšajú. Zároveň sme na polícii podali trestné oznámenie pre podozrenie z podvodného konania. Na doručenke listu z katastra, ktorou nám oznamovali odstúpenie Veroniky Schmidtovej od zmluvy, je môj podpis sfalšovaný. Obrátili sme sa aj na prokuratúru s podnetom na prešetrenie katastrálneho konania Okresného úradu v Brezne,“ vymenúva Miroslav Hudák, čo všetko museli na záchranu domu podniknúť.

Okresný prokurátor v Brezne Ľuboslav Čižmár vyhodnotil konanie pracovníkov okresného úradu, respektíve katastra, ako protizákonné a vydal protest proti zápisu Veroniky Schmidtovej ako vlastníčky spornej nehnuteľnosti. Píše v ňom, že Okresný úrad v Brezne prekročil rozsah svojich oprávnení. Kataster môže obnoviť vlastnícke právo predchádzajúceho majiteľa len po dohode oboch strán. Keďže k takejto dohode medzi Schmidtovcami a Hudákovcami zjavne nedošlo, úrad prekročil rozsah svojich oprávnení. V takejto situácii totiž „iba súdu prináleží posúdenie všetkých aspektov platného odstúpenia od zmluvy“.

S opravou sa neponáhľajú

Vydaným protestom sa prokuratúra domáha zrušenia zápisu o Veronike Schmidtovej ako majiteľke domu. Kým súd nerozhodne inak, majú vlastníkmi nehnuteľnosti ostať Hudákovci. Teda mali by…

„Okresný úrad protestu prokurátora nevyhovel a vec odstúpil na ďalšie konanie. Netušíme, ako dlho to bude trvať. Čakáme… Zatiaľ nie som ani vlastník nehnuteľnosti, ani mi nevrátili kúpnu sumu. Keby mi niekto rozprával, že sa niečo také môže stať, neveril by som,“povzdychol si Hudák.

Dušan Schmidt sľúbil, že sa k problémom s predaným domom podrobne vyjadrí a dokáže, že „Hudák klame“. Po chvíli si všetko rozmyslel. „Odporúčam vám, aby ste sa k tejto veci nevyjadrovali, nič o nás nepísali. Ja som hovoril s ľuďmi na Najvyššom súde. Toto môže stáť vašu redakciu veľké peniaze.“ Aby bolo jasné, že Schmidt myslí svoje upozornenie vážne, telefonoval do našej redakcie a duplikoval: „Mám pocit, že si nedáte povedať a stále chcete o nás písať. Dobre si to rozmyslite. Lebo v takom prípade sa ešte stretneme!“