Ak sa kráľovná Alžbeta II. mala rozhodnúť medzi povinnosťou a osobným blahom, takmer vždy sa rozhodla pre monarchiu. Jej najbližší - manžel, sestra, deti - by o tom vedeli rozprávať, pre „vyššie ciele“ sa viacerí z nich museli vzdať svojich nepatričných lások či sľubne sa vyvíjajúcej kariéry.
Najmä vďaka tejto vnútornej sile Alžbeta sedemdesiat rokov úspešne viedla krajinu cez rôzne úskalia a aj v tých najťažších časoch bola pre Britov istotou a vzorom. Ale po smrti manžela princa Philipa v apríli minulého roku akoby sa v nej niečo zlomilo, energická žena plná odhodlania začala postupne chátrať. „Z tejto straty sa nezotavila,“ tvrdí odborník na britský kráľovský dvor Piers Morgan.
Balansovanie
Najdlhšie vládnuca panovníčka v dejinách Spojeného kráľovstva porušila protokol len vo výnimočných situáciách, aj vtedy sledovala záujem „firmy“, ako britskej kráľovskej rodine občas hovoria. Po tragickej smrti princeznej Diany sa napríklad Buckinghamský palác na vyše týždňa odmlčal, keďže kráľovnej neprináleží verejne vzdávať poctu osobe bez oficiálneho postavenia. Ale ľudia to cítili inak, verejnosť sa dožadovala vyjadrenia. „Kde je naša kráľovná?“ „Tvoji ľudia trpia, prehovor k nám, matka,“ hlásali novinové titulky. „Do konca týždňa aj tí, ktorí nikdy takto neuvažovali, sa začali pýtať, či Británia potrebuje monarchiu,“ spomína na tieto dni Washington Post. Alžbeta II. vtedy porušila protokol hneď trikrát. Najprv pri návrate do Buckinghamského paláca z Balmoralu v rozpore so zvykmi vyšla z auta a prišla si pozrieť kvety, ktoré Briti prinášali na počesť zosnulej princeznej, potom mala k tragickej smrti svojej nevesty televízny príhovor a nakoniec sa poklonila pri Dianinej rakve. Zvyklosti šli bokom, ale vyprchal aj hnev a napätie v spoločnosti.
Podobne v balansovaní medzi súkromnými pocitmi a verejným záujmom, medzi túžbami a povinnosťami si panovníčka budovala vzťah s princom Philipom. Kritické boli najmä roky po nástupe na trón. Manžel sa zrazu ocitol v ústraní, vzdal sa sľubnej kariéry vo vojenskom námorníctve, slabšie slovo mal často aj v bežných, každodenných veciach. „Som jediný muž v krajine, ktorý nesmie dať svoje meno vlastným deťom,“ posťažoval sa pri jednej príležitosti. Akčný, sebavedomý chlap sa s neustálym ustupovaním nezmieroval ľahko. Povrávalo sa o pánskych záťahoch, dokonca aj o občasných neverách, ktoré však nikto nikdy nepotvrdil. Ale nakoniec sa kráľovskému páru vďaka spoločnému zmyslu pre humor, praktickému pohľadu na svet a vrodenej povinnosti slúžiť verejnosti podarilo nájsť spôsob, ako spolu fungovať. A ešte oveľa viac. „Prežili spolu vyše sedemdesiat rokov, stal sa pre ňu pevnou skalou,“ uviedol Piers Morgan pre Sky News. „Poskytoval jej gigantickú podporu.“
Smutná a osamelá
Jediný záber z rozlúčky s princom Philipom v apríli 2021 veľavravne naznačil, ako budú vyzerať posledné mesiace panovníčky. V dôsledku protikovidových opatrení museli účastníci pohrebu dodržiavať odstupy, takže svet obletela dojímavá fotografia, na ktorej Alžbeta II. v rúšku, sama ako prst, s nikým blízkym vedľa seba vyprevádza manžela na druhý svet. Možno už vtedy v kútiku duše pocítila, že by aj na túto definitívnu cestu najradšej vykročila spolu s ním. A tých 516 dní, ktoré prežila po jeho smrti, sa zrejme niesli v tomto duchu.
„Hovorí, že zanechal obrovské prázdno v jej živote. Rodina, jej najbližší sa ju snažíme uistiť, že sme tu pre ňu, aby sme ju podporovali,“ povedal v tom čase princ Andrew, o ktorom sa traduje, že je obľúbený kráľovnin syn. Zrejme naozaj robili, čo mohli. Princove dcéry Beatrice a Eugenie darovali babke k 95. narodeninám, teda tesne po Philipovej smrti, šteniatko jej obľúbného plemena corgi. Kráľovná mu dala meno Sandy. A snažila sa naďalej vykonávať svoje povinnosti, ale išlo to čoraz ťažšie.
Zdravie chátra
Nie je nič výnimočné, že 95-ročnú ženu sužujú zdravotné ťažkosti. V prípade Alžbety II. však manželova smrť problémy doslova spustila. Pre problémy s pohybom postupne začala zo svojho programu vypúšťať viaceré povinnosti, niektoré podujatia úplne vynechala, na ďalších vystúpila len prostredníctvom videa. V októbri, pol roka po manželovej smrti, sa na bohoslužbách vo Westministerskom opátstve prvýkrát objavila na verejnosti s paličkou. Približne v tom istom čase ju na niekoľko dní museli hospitalizovať v dôsledku záhadnej, bližšie nešpecifikovanej choroby. Na pohode jej nepridal ani kovid, ktorý prekonala vo februári.
Posledné veľké podujatie, na ktorom sa zúčastnila, bolo platinové jubileum 3. júna, ale na verejnosti sa ukázala len dva razy. Dav ju síce s nadšením privítal, ale odborníci na reč tela si všimli, že panovníčka mala čo robiť, aby ju nepremohli slzy, keď z balkóna Bukinghamského paláca sledovala slávnostný sprievod zobrazujúci ikonické momenty jej 70-ročnej vlády. Spomienky ju zjavne dojali, čo poriadne kontrastovalo s racionálnym správaním, akým sa v minulosti prezentovala.
Alžbeta II. posledné dni trávila v obľúbenom hrade Balmoral v Škótsku. Netradične práve tam a nie v Buckinghamskom paláci vymenovala dva dni pred smrťou do premiérskeho kresla Liz Trussovú, mimochodom, už 16. ministerského predsedu. Hoci zjavne vychudnutá, kráľovná aj pri tejto príležitosti vyčarila svoj povestný úsmev, ale zrejme iba ona vedela, čo sa za ním skrýva.
V GALÉRII si pozrite ikonické fotky zo života kráľovnej Alžbety>>
„Myslím si, že mala zlomené srdce a jej telo sa postupne vzdávalo,“ komentoval Piers Morgan obdobie v živote panovníčky po smrti princa Philipa. „Teraz je opäť s ním.“