Málokedy dokáže čisto cirkevná téma vyvolať na Slovensku taký ohlas. Náhle odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka však vyvolalo silné emócie nielen medzi veriacimi. Podpísal sa pod ne fakt, že dôvod odvolania ostal neznámy a odvolaný arcibiskup dostal od cirkevnej vrchnosti zákaz komunikácie s médiami. Od začiatku sa však špekulovalo, či v odstránení populárneho a usmiateho Bezáka nemá prsty jeho vplyvný predchodca vo funkcii Ján Sokol, ktorý podľa dokumentov Ústavu pamäti národa spolupracoval za komunizmu so Štátnou bezpečnosťou ako agent s krycím menom Svätopluk. Podľa našich informácií môže mať Bezákovo odvolanie súvis práve s finančnými operáciami Trnavskej arcidiecézy z čias jeho predchodcu, ktoré dal nový arcibiskup prešetriť. Audítorka pritom našla v účtovníctve vážne pochybnosti, ktoré ju viedli k podaniu trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru - a to len tri dni po nedobrovoľnom odchode Bezáka z funkcie. Trestné oznámenie sa má týkať obdobia, keď viedol arcidiecézu Ján Sokol. Napriek embargu na akékoľvek informácie sa podľa našich zistení hovorí vo vysokých cirkevných kruhoch o tom, že časť peňazí z Trnavy prúdila priamo do Vatikánskej banky.

Zlomilo arcibiskupovi Bezákovi krk hospodárenie Jána Sokola?

Ján Sokol celebroval v roku 2008 zádušnú omšu za Jozefa Tisa. Foto: TASR

Tajuplná inštitúcia

Vatikánska banka nie je klasickou bankovou inštitúciou. Jej oficiálny názov znie Inštitút pre náboženské diela, založili ju v roku 1942 a stará sa o financie Vatikánu i ďalších náboženských organizácií. Nepodlieha bežným bankovým zákonom, nie je otvorená verejnosti a klientom sa môže stať len človek spojený s Vatikánom. V minulosti čelila podozreniam z prania špinavých peňazí mafie. V máji prišiel o miesto jej prezident Ettore Gotti Tedeschi a banka rýchlo zmenila mediálnu stratégiu - ukázala novinárom svoje priestory a tí mohli položiť vopred dohodnuté otázky. Ak sa v minulosti niekto rozhodol prehovoriť o jednom z najstráženejších tajomstiev Vatikánu, čelil nemalým problémom. Jednou z obetí tohto tajomstva tak môže byť aj arcibiskup Bezák, ktorý sa zrejme dostal príliš blízko k rozlúšteniu tajomstva o údajne pochybných finančných transakciách Trnavskej arcidiecézy.

Silný súper

Bezák na jar 2009 vystriedal Sokola po dvadsaťjeden rokoch na čele arcidiecézy. Vzťahy medzi nimi neboli najlepšie, čo sa prevalilo po zverejnení Bezákovho listu svojmu predchodcovi. Sokola v ňom upozornil, že dal na arcibiskupskej kúrii vymeniť zámky, požiadal ho, aby používal už len oficiálny vchod cez vrátnicu, neslúžil v Trnave sväté omše počas Bezákovej neprítomnosti a stravoval sa v jedálni spolu s predchádzajúcim vedením arcidiecézy. „Veľmi ocením, keď uvidím, ako sa pomaly sťahuješ do úzadia na zaslúžený odpočinok,“ napísal Bezák. Záver listu bol najtvrdší. „Nechcem sa stavať do polohy akéhosi milého priateľa, ktorý sa už dávno pred svojou biskupskou vysviackou tešil na spoluprácu s Tebou. To, že som bol Vatikánom ‚dosadený‘, tak prekvapivo nielen pre Teba i pre mňa, na stolicu trnavského arcibiskupa, musí mať pre Teba svoju vážnu i vlastnú vnútornú výpoveď! Tu ani netreba čítať medzi riadkami!“ Bezák začal s personálnymi zmenami - odvolal 84-ročného riaditeľa kúrie a takmer všetkých dekanov a nahradil ich novými ľuďmi. Pustil sa však aj do preverovania hospodárenia arcidiecézy, čo muselo vyvolať Sokolovu nevôľu.

„Myslím, že nie je príliš natešený z toho, čo robím. Aj ten audit berie trošku osobne, že to robím preto, aby som na ňom hľadal chyby, ponížil ho,“ vysvetľoval Bezák. Neskôr však bol ostrejší a vyčítal svojmu predchodcovi, že riadne nezdokladoval príjmy, pričom malo ísť o milióny vtedajších korún. „Ak máme peniaze, treba zdôvodniť, že ich máme z toho či onoho pozemku. Celkom tak to však nebolo,“ ponosoval sa Bezák. Otázniky okolo Sokolovho hospodárenia mali napokon súdnu dohru. Časopis Týždeň mesiac po Bezákovom vymenovaní obvinil Sokola, že mal v roku 1998 previesť na účet bývalého agenta ŠtB Štefana Náhlika postupne pol miliardy slovenských korún v piatich splátkach. Peniaze mali pochádzať z predaja cirkevných pozemkov, najmä pre známy obchodný reťazec na Zlatých pieskoch na okraji Bratislavy. Eštebák Náhlik bol kedysi Sokolovým miništrantom v bratislavskom kostole Blumentál a objavili sa špekulácie, že mohol disponovať informáciami, ktorými bol Sokol vydierateľný. Po vstupe do Štátnej bezpečnosti mal Náhlik na starosti rozloženie tajného rádu františkánov. Podľa týždenníka diecéze tieto peniaze nikdy oficiálne nechýbali, keďže boli na osobitnom účte, s ktorým mohol disponovať len sám Sokol. Vatikán začal tieto tvrdenia preverovať hneď po zverejnení článku. V súdnom spore vypovedal v máji 2010 aj Bezák, doteraz však nie je právoplatne uzavretý - prvostupňový súd v marci tohto roku Sokolovu žalobu zamietol, no jeho právny zástupca Ján Čarnogurský mladší sa proti rozsudku odvolal.

Mentálne rozdiely

Rozdielne názory majú Bezák a Sokol aj na históriu a politiku. Sokol totiž v decembri 2006 velebil vojnový slovenský štát, ktorý dovolil nacistom vyviezť osemdesiattisíc vlastných občanov židovského pôvodu do koncentračných táborov v Poľsku. „Ja si vážim pána prezidenta Tisa a veľmi vážim, lebo sa pamätám ako dieťa, my sme boli veľmi chudobní a keď on bol, sme boli teda na úrovni. To bol blahobyt. Nič nám nechýbalo,“ povedal vtedy Sokol. Reakcia od Bezáka po jeho nástupe do funkcie arcibiskupa nenechala na seba dlho čakať. „Pýtam sa, ako môže šesťročný chlapec hodnotiť, že bolo dobre. Keď sa niekto narodí v roku 1933, či už môže hodnotiť rok 1939 až 1942. Keď som mal šesť-sedem rokov, neviem povedať, či bolo dobre, keď sa spätne pozerám. Hodnotiť, že bolo dobre, bolo čo jesť, iní nemali a nám bolo dobre, je veľmi nešťastné. Ako kresťan sa neodvážim postaviť takéto hodnotové mierky,“ zareagoval Bezák. Oboch arcibiskupov odlišuje aj ich životný štýl. Bezák nemal problém obliecť si texasky a aktívne športovať. Obľubuje rock, nie je mu cudzí ani Kiss či Black Sabath - teda kapely, proti ktorým sa otvorene postavil práve Sokol . „V mladosti to bola súčasť môjho života. Nemožno to však chápať tak, že by som bol ortodoxný rocker. Rovnako rád som počúval napríklad Collegium Musicum,“ vysvetľuje. Okrem toho Bezák rád počúva Led Zeppelin, Deep Purple či Rolling Stones. Vo februári 2011 veriacim v trnavskej Katedrále svätého Jána Krstiteľa zaspieval arcibiskup spolu so skupinou Metelica.

Vizitácia a celibát

Bezákovmu odvolaniu predchádzala apoštolská vizitácia Trnavskej arcidiecézy pod vedením litoměřického biskupa Jana Baxanta. Kontrola sa začala 23. januára a podľa našich informácií jej predchádzalo udanie priamo zo srdca arcidiecézy. Mala sa pritom týkať aj vierouky, údajne aj názoru Bezáka na celibát kňazov, pre ktorý si nemôžu založiť rodinu. Ten pôvodné Kristovo učenie neprikazovalo, bol zavedený až v roku 1139 na Druhom lateránskom koncile. Kontrola arcidiecézy trvala asi týždeň. Biskup Baxant, ktorý má inak pomerne dobré vzťahy s médiami a rád sa pre ne aj vyjadruje, však mlčal ako zarezaný. „S výsledkami vizitácie arcibiskupa neoboznámi poverený vizitátor, ale samotná Svätá stolica prostredníctvom svojich zainteresovaných kongregácií alebo iných úradov, ktoré výsledky vizitácie vyhodnocujú. Tlmočiť ich môže prostredníctvom nuncia alebo osobne vo Vatikáne, kam si môže arcibiskupa pozvať,“ vysvetlil súdny vikár a profesor kánonického práva Ján Duda. Podľa našich informácií krátko po vizitácii niekoľkokrát intervenoval apoštolský nuncius Mario Girodana, osobne i sprostredkovane, aby sa Bezák vzdal úradu dobrovoľne. Arcibiskup to odmietol, priznal by tým vraj vážne osobné pochybenie, ktoré mu však nebolo známe. Päť mesiacov po kontrole prišlo Bezákovo odvolanie. Bez vysvetlenia pre veriacich.

Dôchodca

Bezák sa tak stal jedným z najmladších emeritným biskupov a pred verejnosťou sa utiahol pravdepodobne do niektorého z kláštorov. Pred odchodom do Trnavy slúžil omše ako dedinský farár - administrátor v Radvani, mestskej časti Banskej Bystrice, a bol aj predstaveným spoločenstva redemptoristov - Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa. Je teda možné, že z Trnavy smerovali Bezákove kroky rovno tam. Rehoľa pôsobí po celom svete, takže nie je vylúčené, že Bezák bude v budúcnosti šíriť Kristovo učenie aj v zahraničí. Ľudia po odvolaní protestovali, demonštrovali a zapaľovali sviečky za svojho obľúbeného arcibiskupa, no Bezák zostal v ústraní. Dekani, ktorých vymenoval Bezák, dali k dispozícii svoje funkcie. Naposledy rozprával Bezák na verejnosti počas nedeľnej bohoslužby, deň pred svojím oficiálnym odchodom z funkcie. „Neviem a netuším, čo bolo príčinou takéhoto konania. Som však len kňaz, ktorý sľúbil poslušnosť a tú budem teda dodržiavať. Želám si len jedno, aby veriaci zostali veriacimi a všetko, čo som robil a hovoril, zostalo navždy v ich srdciach. Neviem a nie som si vedomý toho, že by som urobil vážnu chybu. Aj ja som smrteľník, aj ja robím chyby, ale bolo by fajn, ak by sa mi ich niekto čo i len snažil povedať,“ lúčil sa s veriacimi na svojej poslednej omši Bezák.

Zlomilo arcibiskupovi Bezákovi krk hospodárenie Jána Sokola?

Veriaci viackrát verejne prejavili podporu odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi. Chcú vedieť, čím sa previnil. Foto: TASR

Vatikánska banka

Nedávno vzbudila pozornosť kniha Vatikán, AG (v preklade Vatikán, akciová spoločnosť), ktorá vznikla na základe štyritisíc tajných dokumentov z prostredia Vatikánu. Autorovi knihy a investigatívnemu novinárovi Gianluigimu Nuzzimu ich poskytol bývalý kancelár Pápežskej akadémie vied Renato Dardozzi, poradca dvoch vatikánskych štátnych tajomníkov a jeden z kľúčových ľudí Vatikánskej banky. Štyridsaťkilový archív tajných dokumentov skrývali po jeho smrti v roku 2003 na zapadnutej roľníckej usadlosti vo švajčiarskom Tessine, odkiaľ sa dostal do rúk Nuzziho. Kniha vyvolala v Taliansku senzáciu a vyšla aj v Rakúsku. Prvé veľké problémy s Vatikánskou bankou sa podľa knihy začali už v roku 1978, keď na svoj pontifikát nastúpil Ján Pavol I., prezývaný aj Usmievavý pápež. Na stolci sa však dlho nezohrial a zomrel tridsaťtri dní po svojom zvolení.

Osudným sa mu mohlo stať rozhodnutie, ktoré urobil po tom, čo začal prenikať do korupčných praktík Vatikánskej banky. Deň pred smrťou, 28. septembra 1978, sa mal štátnemu tajomníkovi kardinálovi Jean-Marie Villotovi zdôveriť, že sa rozhodol odvolať arcibiskupa Paula Marcinkusa z postu šéfa banky. Na druhý deň pápež záhadne zomrel. Oficiálne dostal infarkt myokardu, no jeho neter povedala, že pápež nemal nikdy problémy so srdcom. Navyše jeho brat Eduardo upozornil, že len tri týždne predtým absolvoval dôkladnú lekársku prehliadku a tá dopadla dobre. Za podivných okolností zahynulo po sebe až päť policajných vyšetrovateľov, ktorí sa náhlej smrti Svätého Otca venovali. Vyšetrovanie totiž smerovalo k zisteniu, že Jána Pavla I. otrávili na príkaz sicílskej mafie, ktorá prostredníctvom Vatikánskej banky prala špinavé peniaze pochádzajúce z kriminálnej činnosti. Po nástupe Karola Wojtylu, ktorý prijal meno Ján Pavol II., si Marcinkus zachraňoval krk tým, že zháňal peniaze pre poľské antikomunistické hnutie Solidarita. Marcinkus vraj zohnal pre Poliakov až sto miliónov dolárov, ich pôvod pritom nikto neskúmal. Pohár trpezlivosti talianskej justície v súvislosti s mafiánskymi praktikami Marcinkusa pretiekol v roku 1987, keď naňho vydali zatykač. Vatikán ho však odmietol na základe Lateránskej zmluvy Taliansku vydať, a preto mohol ďalšie dva roky údajne nerušene prať špinavé mafi ánske peniaze cez Vatikánsku banku.

V roku 1989 sa Marcinkusovi podarilo vycestovať do USA, kde žil v luxuse, venoval sa najmä golfu. Zomrel nepotrestaný v roku 2006. Koncom sedemdesiatych rokov sa verejnosť navyše dozvedela, že Vatikánska banka prostredníctvom jednej z dcér vlastní podiely v spoločnosti, ktorá vyrába antikoncepčné tablety. Vtedajší pápež Pavol VI., predchodca Jána Pavla I., pritom používanie antikoncepcie ostro odsúdil v ultrakonzervatívnej encyklike Humanae vitae. V nej Pavol VI. zakazoval používanie iných ako takzvaných prirodzených metód plánovaného rodičovstva.