Byť dieťaťom politika môže byť občas celkom náročné. Dcéry Ľubomíra Galka, dvadsaťštyriročná Lucia a Simona, staršia o dva roky, o tom síce vedia svoje, príliš vážne to však neberú. Otcovi sa starajú hlavne o vzhľad a radia mu, ktorá kravata sa mu hodí do televíznych debát. Fakt je, že si ho občas podajú, no nie pre politiku. Dôvodom je neporiadok, ktorý po sebe necháva po varení v kuchyni. Ako vnímali Luciini a Simonini spolužiaci, že s nimi študujú deti politika? A čo si myslia o trolloch v diskusiách, ktorí ani ich otcovi občas veru nič nedarujú?

Len menil prácu

S dcérami podpredsedu SaS sme sa stretli v jeho dome v Stupave. Čakali nás dve vysmiate mladé ženy, ktoré nás usadili v obývačke. Mladšia, blondínka Lucia odovzdala malého syna Jarka mame, aby sa mohla venovať rozhovoru. „Keď išiel otec do politiky, neuvedomovali som si to. Ja som končila strednú a vtedy sme politiku neriešili,“ začína hovoriť staršia Simona. „Na strednej to, že bol ministrom, nemalo žiaden vplyv, lebo som chodila na osemročné gymnázium, kde sme sa so spolužiakmi už niekoľko rokov poznali. A na vysokej to nikto nevedel, nikomu som to nehovorila. Študovala som aplikovanú matematiku na matfyze a tam spolužiaci veľmi neriešili politiku,“pokračuje.

Jej mladšia sestra mala vtedy len 14 rokov. „Išlo to úplne mimo mňa. Pre mňa proste tatino menil robotu,“ hovorí Lucia. So smiechom dodáva, že na strednej zaznela kvôli tomu len jedna poznámka od spolužiaka. „Ale nebola nijako urážlivá, vyberala som na niečo peniaze a on mi povedal, veď som ti to už ráno dal. Aha, to si nebola ty, to si bola na bilborde,“ opisuje situáciu z minulosti Lucia, ktorá v tom čase spolu s otcom pozerala na Slovákov z bilbordov umiestnených po celej krajine.

Odpočúvanie si vysvetlili

Ľubomír Galko zastával vo vláde Ivety Radičovej post ministra obrany, z ktorej ho odvolali v roku 2011. Stalo sa tak po prepuknutí kauzy okolo odpočúvania. Dodnes sa s ním ťahá. Najnovšie ho poslanci nezvolili do funkcie podpredsedu parlamentu, v ktorej mal nahradiť Luciu Ďuriš Nicholsonovú. „Doma sme to neprežívali. Rodičia nám to vysvetlili. Vždy keď je niečo vážne, doma si povieme, ako to naozaj je, a tým to hasne,“ hovorí Simona. Lucia dodáva, že veci naokolo sa snažia príliš nevnímať, lebo to by človek nebol príliš šťastný. To, že sa život rodiny zmenil, si uvedomili najmä kvôli ochrankárom. „Mali sme šťastie, že ochrankári boli veľmi fajn, a tak sme to nebrali ako veľmi veľký zásah do súkromia,“ hovoria dcéry Ľubomíra Galka a dodávajú, že ochrankár so šoférom nebývali u nich doma. „Ráno na neho čakali. Niekedy aj dlhšie, lebo on má niekedy veľa času,“smeje sa Lucia.

Diskusie nečítame

Zvážnie pri téme trollovia. Tí pod rúškom anonymity vo veľkom zaplavujú internet nadávkami, surovými hejtmi či urážkami. Ich objektom je aj Ľubomír Galko. „Neriešim to, pohybujem sa v kruhoch, kde to nie je. Diskusie pod článkami si nečítam a už vôbec nekomentujem. Ak si už niečo pozriem, obvykle si pomyslím, že ten človek má asi fakt nejaký problém,“ vysvetľuje Lucia svoj postoj k tejto téme. „My kontrolujeme len tatkov Face­book a za to mu „hubujeme“. Za to, čo píšu iní ľudia, tak to nie,“ dopĺňa Simona. Sem-tam pozerajú aj otcove vystúpenia v televíznych debatách nuž a potom mu vraj nakladajú. „Snažíme sa o konštruktívnu kritiku. Ale on väčšinou vie, čo bolo dobré alebo zlé. Sem-tam mu niečo povieme, ale má sebareflexiu,“upresňuje Simona, podľa ktorej majú obe s otcom dobrý vzťah. Napríklad stále spolu chodia na rodinné dovolenky. „Aj cez víkendy sme s našimi. Minimálne jeden deň z víkendu sa snažíme byť spolu,“hovorí Simona. Jej sestra dodáva, že s manželom a so synom už síce žijú v samostatnej domácnosti, ale tak či tak soboty a nedele zvyčajne trávia s jej rodičmi.

Súdržná rodina: Galkovci spolu trávia víkendy. Zľava manželka Danka, dcéra Simona, vnuk Jarko, poslanec Galko a dcéra Lucia.
Súdržná rodina: Galkovci spolu trávia víkendy. Zľava manželka Danka, dcéra Simona, vnuk Jarko, poslanec Galko a dcéra Lucia.
Zdroj: MATEJ KALINA

Zastavujú otca

Na prílišný záujem ľudí sa ani jedna nesťažuje. „Nám sa nikto na ulici či v obchode neprihovára. Ani z otcovho Facebooku, kde nás občas zverejní, nás ľudia nespoznávajú. Otec má síce fanúšičky, no veľa ich je nad 70 rokov a tie už asi ani nie sú na Facebooku,“chichoce sa Lucia. Otcovi sa vraj ľudia prihovárajú, keď ide aj s dcérami po ulici, ale o ne zväčša záujem nejavia. „Niekedy sa kamaráti spýtajú, ako je to v SaS. Alebo mi napíšu, keď je otec v diskusii a niečo dobré povie, ako tomu druhému naložil, to je však všetko,“ vraví Simona. „Je to proste jeho zamestnanie. Nie je to niečo, z čoho by sme padli na zadok alebo čím by sme sa chválili. Mňa sa ľudia pýtajú, čo robia rodičia, lebo očakávajú, že sú lekári, keďže som nedávno skončila medicínu. A potom poviem, že otec je politik,“ konštatuje Lucia.

Ani na politické akcie nechodia často. „Bola som na nejakej volebnej noci, ale veľa politikov nepoznám,“ priznáva Simona. Luciu však sobášil Galkov poslanecký kolega Peter Osuský. „Toho poznáme,“ pritakávajú svorne obe sestry. Isté medzery majú, aj čo sa týka detí iných politikov. Veľa ich nepoznajú, ani sa s nimi nestretávajú. Mladšiu z Galkových dcér preslávili predvolebné bilbordy, na ktorých otcovi naťahuje uši. „Pýtal sa, či chceme byť na bilborde. Fotili sme sa obe, ale nakoniec ostatní členovia SaS dávali fotky len s mladšími deťmi, a tak som v kampani skončila iba ja,“ vysvetľuje Lucia.

Kravaty a účes

Hoci sa ani jedna politikou intenzívne nezaoberá, starajú sa aspoň o otcov vzhľad. „Som taký štylista v domácnosti. Keď bol minister a s maminou niekam išli, musela som si urobiť tri hodiny času. Mamine som robila vlasy a mejkap, otca nastajlovala. Radím mu hlavne v tom, ako si má upraviť vlasy,“naráža Lucia na Galkove neposlušné „háro“, ktoré občas vyzerá poriadne strapato. „Tatino má taký vešiak na kravaty - má ich tam asi 30 a keď ide do relácie, radím mu, ktorú si má vziať. Lebo príde a začne: „Ktorá kravata je dobrá? Túto som mal minule, táto je červená a idem so smerákom, tak neviem...“smeje sa mladšia z dcér a ukazuje spomínaný vešiak.

Vtedy sa otvoria vchodové dvere a domov prichádza podpredseda SaS. S úsmevom sa víta s dcérami a vidiac objektív sa hneď pýta, či je učesaný. „No a už je to tu zas. Keby ste vedeli, koľko hrebeňov som mu kúpila,“ prezrádza Lucia. Zaujíma nás, či otcovi pomáhajú s prejavmi a odpoveďami na novinárske otázky. „Nie, ale keď vidia nejakú reakciu v médiách, ktorá sa im nepáči, tak mi to povedia. Chváliť ma nikdy nechvália,“ sťažuje sa so širokým úsmevom Galko, na čo jeho dcéry jednohlasne spustia, že to ani netreba, keďže sa rád pochváli aj sám.

Starajú sa mu o vzhľad: Simona a Lucia otcovi pomáhajú s výberom kravaty.
Starajú sa mu o vzhľad: Simona a Lucia otcovi pomáhajú s výberom kravaty.
Zdroj: MATEJ KALINA

Netrpezlivý

Galkovci pôsobia ako súdržná rodina, ktorá spolu trávi čas. Lucia aj Simona si otca vážia a zjavne ho majú obe veľmi rady. Celkom objektívne však prezradili aj jeho negatíva. „So mnou sa učil matiku a keby sme sa mohli rozviesť, tak sa vtedy rozvedieme. Strašne po mne kričal. Ale viem, aké to je, potom som doučovala manžela angličtinu a myslela som, že ho zahluším. Viem si predstaviť, čo otec so mnou zažíval. Nevedel pochopiť, ako to ja nemôžem pochopiť,“ hovorí Lucia. „Je netrpezlivý,“dopĺňa ju Simona, no otcovi dáva trochu za pravdu. „Aj ja som sa ju snažila niečo doučiť...“smeje sa naplno. „Na medicíne je to iné,“ vysvetľuje Lucia a nezabudne sestre pripomenúť, že ju prijali aj na matfyz, ale vybrala si medicínu.
A čo ďalšie otcove zlozvyky? „No, samozrejme, koľko máte času? Tak týždeň?“ pýta sa opäť so smiechom Lucia. „Všade nachádzame špáradlá, čačkalice, lebo aj po chorvátsky musíme vedieť. Stráca hrebene a keď si vyberie peniaze, zabudne ich v nejakom vrecku. Stráca tiež nabíjačky na telefón. V každom hoteli, v ktorom bol, nechal podľa mňa aspoň jednu,“ vypočítava Lucia. „A oblieka si cudzie veci. Napríklad môj sveter a potom sa čuduje, čo sa tak spral. Alebo moje biele tričko. A neumýva po sebe panvice a hrnce,“ vymenúva Lucia ďalšie tatove zlozvyky. No to sa už do debaty opäť vloží samotný poslanec. „Ale to by ste už veľa chceli, navarím a ešte si to mám upratať?“zareagoval akože namosúrene Ľubomír Galko, ktorý bol v tom momente pripravený „bonznúť“ na dcéry hádam aj to, čo nevyviedli. „Ony si počkajú, kým uvarím, všetko zjedia, pochutia si a potom všetky tri, aj s manželkou, mi vynadajú, že som zašpinil celú kuchyňu,“žaluje sa exminister. „Ale veď ty vždy desať hrncov použiješ,“ kontruje mu Simona.

Kamaráti

Nezabudne pritom spomenúť ani vlastnosti, ktoré na otcovi vníma pozitívne. „Je pracovitý, čestný a prísny, to si dnes vážim, že na nás bol vždy prísny,“ vraví Simona. „A hluchý, to je tiež niekedy dobré,“ smeje sa Lucia. „Máme s našimi kamarátsky vzťah. Niekedy si povieme aj veci, ktoré deti normálne nehovoria rodičom,“prezrádza Simona. Tak ako dcéry pekne hovoria o otcovi, hovorí aj on o nich. „Som na ne hrdý. Dokázali sa vypracovať, v škole a popri tom robili ťažký šport, pri ktorom dosahovali famózne výsledky. Manželka aj ja sme dosť vyťažení. Dcéry museli byť samostatné a napriek tomu sa vypracovali,“chváli ich. Obe robili akrobatický rock’n’roll, pričom Simona je dvojnásobná majsterka sveta a Lucia obsadila na svetovom pohári druhé miesto. Niekoľkokrát sa tiež stala majsterkou Slovenska. Ľubomír Galko nezabudne dodať, že staršia dcéra sa stala majsterkou Slovenska aj vo floorbale. „Som rád, že dcéry moje pôsobenie v politike neovplyvnilo. Na vstup do politiky sa nedá rodina pripraviť. Nikto si nevie v skutočnosti predstaviť, čo to znamená. Je to obrovský tlak, povinnosti. Ani manželku som na to nedokázal pripraviť. Určite si to predstavovala inak,“ uzatvára Ľubomír Galko.