Tip na článok
Muž sa dobýjal aj do vchodových priestorov. Ilustračné foto

V Nitre vyčíňa žltačkový fantóm: Napadol matku malých detí, polícia ho nevie nájsť!

Henrieta Ďurovová

Hoci súd vydal rozhodnutie umiestniť nepríčetného Jána B. na psychiatriu, polícia mu ho nevie doručiť, túla sa totiž po meste.

Galéria k článku (8 fotografií )
Muž sa
Muž sa
Zuzana Šintalová

Obyvatelia nitrianskych sídlisk sú už bezradní, vydesení a zúfalí. Po panelákoch a v ich okolí sa totiž už skoro rok pohybuje muž, ktorý desí svojím správaním najmä starších ľudí a mladé mamičky. Zjavne nie je celkom v poriadku a už na prvý pohľad je jasné, že ide o narkomana. „Už skutočne nevieme, ako máme na neho reagovať a koho máme ešte zavolať, keď nás obťažuje,“ hovorí Zuzana Šintalová, ktorá má strach o svoje tri deti. „Pred pár dňami som dostala úplný šok, ráno idem s deťmi do školy a on stál pred mojimi dverami. Na rukách som mala dvojročnú dcéru, neuveriteľne som sa zľakla. Snažila som sa dvere zatvoriť, ale kládol mi do dverí nohu, napokon sa mi to podarilo. Ešte chvíľu vybuchoval, no medzitým som zavolala políciu, čo sa tu deje.“ Podľa Zuzky polícia napokon prišla, vypýtala si od nej občiansky preukaz, muž však už v paneláku nebol.

Muž sa
Muž sa "vybláznil" aj v spoločných priestoroch
Henrieta Ďurovová

„Ešte som si ho cez okno stihla odfotiť, pretože sa pýtali, kto to je, už ho však nenašli. Večer sa tá istá situácia zopakovala, akurát, že sa už nedobýjal do bytu, ale do vchodu, pretože máme elektrický zámok. Zrejme chcel prespať niekde na medziposchodí. Polícia znova prišla, už ho aj zadržali, a vtedy som počula, ako si medzi sebou hovorili, že si majú dať rukavice, pretože ten človek má žltačku. Policajti ho začali presviedčať, aby si pozbieral svoje veci, pretože nosí so sebou igelitky, a pýtali sa ho, či chce ísť na východ, alebo na západ. Ja som ich už vlastne nezaujímala, vraj s tým nevedia nič urobiť.“ Pokračuje Zuzana. „Celý incident som zverejnila na sociálnej sieti a reakcie ľudí ma šokovali. Podobné skúsenosti mali mnohí. Ako je vôbec možné, že sa takýto človek pohybuje po ulici, veď zjavne vidno, že nie je v poriadku? Alebo sa musí naozaj niečo stať, a až potom konečne polícia zakročí?,“ pýta sa.

Zuzana Šintalová
Zuzana Šintalová
Henrieta Ďurovová

Krvou postriekané steny

Spomínaný muž je bezdomovcom. Toto nebol prvý prípad, kedy v uliciach mesta vyčíňal a obťažoval okolie. Obyvatelia sídliska ho zaregistrovali už na jeseň minulého roka, keď na Zvolenskej ulici postriekal kľučky na vchodoch, schránky a dvere vlastnou krvou. V jednom paneláku vlastnou krvou postriekal aj zvončeky, vchodové dvere a kľučky. Jednoducho besnenie v priamom prenose! Injekčnou striekačkou si pichal do tela, vďaka čomu stále krvácal, opisovali svedkovia neuveriteľný incident. Toto šialené vyčíňanie ľudí vydesilo, to však stále nebolo dosť. Vystrašilo ich aj jeho vykrikovanie, že má AIDS a chce všetkých nakaziť. Vtedy ho polícia zadržala a obvinila z výtržníctva. Na miesto vyčíňania museli prísť aj hasiči, ktorý napokon stopy krvi na stenách vchodov odstránili a priestory dokonca dezinfikovali. Ján B. sa musel podrobiť testom na HIV, no ukázalo sa, že infikovaný týmto vírusom nie je. Podľa našich informácií sa však potvrdilo, že bol nakazený hepatitídou typu C, ľudovo povedané, žltačkou. Údajne z nej bol preliečený.

Všimli si ho viacerí
Všimli si ho viacerí
Henrieta Ďurovová

Opäť na slobode

Hoci sa spomínaný bezdomovec ocitol napokon vo väzbe, ukázalo sa, že je nepríčetný. „Uznesením prokurátorky Okresnej prokuratúry Nitra bolo zastavené trestné stíhanie obvineného J. B., stíhaného pre prečin výtržníctva, lebo obvinený nebol v čase činu pre nepríčetnosť trestnoprávne zodpovedný,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ hovorca nitrianskej prokuratúry Jaroslav Maček. „Následne na návrh prokurátorky Okresný súd Nitra vydal dňa 27.3.2018 uznesenie, ktorým uložil J. B. ochranné ústavné psychiatrické liečenie. Označené uznesenie doposiaľ nie je právoplatné.“ Prečo? Pretože súd jednoducho nevie toto rozhodnutie Jánovi B. doručiť, pretože prespáva krížom-krážom a nezdržiava sa na žiadnej adrese. „Rozhodnutie sa mu doručuje prostredníctvom policajného zboru, tzn. že polícia vypátra jeho pobyt, doručí mu rozhodnutie,“ napísal nám hovorca nitrianskeho súdu Mário Pivarči.

Kedy ho nájdu?

Mladá mamička Zuzana nám ešte počas tohto víkendu písala, že sa mladý bezdomovec pohybuje v blízkosti nákupného centra na sídlisku Chrenová. „...teraz išiel za mnou od n centra až po barák ku vchodu.. v tesnej blízkosti, voľačo mi začal mrmlať a už sa na mňa lepil. Tak som začala kričať, že čo robí, čo chce. Fuu, mokrá som jak myš, čo mi cukalo, do frasa s ním,“ preposlala nám správu od ďalšej ženy, s ktorou prostredníctvom sociálnej siete komunikuje. V nedeľu popoludní na neho narazila pri obchodnom centre Mlyny a bezradne sa nás pýtala, čo má vlastne urobiť. „Informovala som aspoň strážnu službu, kto to je a nech volajú políciu,“ napísala nám. Ako nás informovala hovorkyňa KR PZ v Nitre Božena Bruchterová, polícia o celej situácii vie a vyzvala obyvateľov, aby v prípade, keď Ján B. zbadajú, nech pokojne volajú tiesňovú linku. A ako to napokon dopadlo? V pondelok popoludní nám prišla táto správa: „No nijako, polícia mi volala, že posiela hliadku až po pätnástich minútach od môjho telefonátu a chceli vedieť, kde sa nachádza. Podľa mňa sa na to vykašľali, pretože dnes (v pondelok) pobehoval pri Mlynoch znovu.“ Ozaj, keby dačo, v noci spal Ján B., ktorému treba doručiť zásielku, znova v paneláku na Hlbokej 67.

VIDEO Plus 7 Dní