Tip na článok
Zmajkovičová chce zákazom nezdravých jedál v škole chudšie deti. Ponuka v parlamentnom bufete jej až tak neprekáža.

Zmajkovičová chce bojovať proti obezite, parlamentný bufet ju netrápi

Poslanci chcú deťom zakázať maškrty, hoci ich v parlamentnom bufete vo veľkom sami hltajú. Obľube sa tešia najmä majonézové šaláty a sladkosti.

Galéria k článku (3 fotografie )
Nezdravé: Parlamentný bufet servíruje takmer výhradne iba nezdravé jedlá so Zmajkovičovej zoznamu. Sama je pritom podpredsedníčka NR SR a ponuku bufetu by mohla zmeniť.
Šaláty: Deťom zakážeme, poslancom naservírujeme. Aj keď popravde, v parlamentnom bufete sú mimoriadne chutné.
Proti obezite: Zmajkovičová chce zákazom tyčiniek a koly chudšie deti.

Podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer) si dala pred komunálnymi voľbami veľkolepý cieľ. Chce odstrániť zo Slovenska obezitu. A keďže platí, čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel, tak treba začať v školských bufetoch, povedala si Zmajkovičová a navrhla, aby sa v nich nesmeli predávať nezdravé potraviny.

Čo však odopiera deťom s tým, že sú budúcnosťou krajiny, tak poslancom, ktorí cez zákony budúcnosť určujú, nezdravé maškrty Zmajkovičová ako podpredsedníčka tejto inštitúcie doslova servíruje. Parlamentný bufet je plný všetkého, len nie zdravého jedla. Teda podľa definície Zmajkovičovej.

Maškrty pod zámkom

„Poprosím si dvadsať dekov vlašského šalátu, tri rožky a dal by som si aj niečo sladké...“ počuť pri pokladnici parlamentného bufetu pomerne často. Ak poslancom nestačí obed a počas vyčerpávajúcich rokovaní si potrebujú dodať energiu, bufet je ich prvá voľba. Nielen pre blízkosť, ale aj pre socialistické ceny. Za dva obedy - kuracie stehná s ryžou a dve minerálky - zaplatíte päť eur.

Na výber však veľa „zdravých“ jedál nie je. Okrem minerálky a suchej ryže najzdravšou chuťovkou v bufete je asi sójová tyčinka pekne ukrytá na spodnej poličke hneď pod kokosovými tyčinkami. Inak samé čokolády, slané tyčinky, cukrovinky, keksíky, sladené nápoje, že z nich lepí ústa, a, samozrejme, majonézové šaláty.

Vlašský, parížsky, zemiakový či rybací. No pre objektivitu treba uznať, že šaláty chutia naozaj výborne. Bufet je pre verejnosť zatvorený, a tak poslancov pri maškrtení nik nevidí.

Nezakazujem, ale

„Niekde treba začať a som hrdá, že môžem byť pri tom,“ povedala Zmajkovičová, ktorá vyhlásila boj proti škodlivým potravinám na školách. Podľa jej zákona by sa nesmelo predávať v bufetoch nič, čo je typu rýchleho občerstvenia, čo má viac ako 1,5 gramu soli na sto gramov hmotnosti, sladkosti s menej ako jednou tretinou ovocia či mlieka, ani cukrovinky, zmrzliny, nanuky, ba ani mrazená ovocná dreň. Samozrejme, ani kola, tonik, energetické nápoje a žiadne ochutené minerálky s pridaným cukrom.

Na zoznam zakázaných látok sa dostala aj káva i jej náhrady. „Kto iný ako štát sa má postarať o zdravý vývoj budúcich generácií? Kto iný by mal robiť osvetu a vytvárať podmienky na zlepšenie zdravia? Niekedy mám pocit, že nám nezáleží na tom, v akom prostredí vyrastajú naše deti. Nemám právo nariadiť rodičom, čo majú ich deti jesť. Ale ako poslankyňa mám právo, ba povinnosť robiť osvetu a snažiť sa obmedziť predaj nevhodných potravín tam, kde má štát možnosti a kompetencie,“ vyhlásila hrdo Zmajkovičová.

Opýtali sme sa teda Kancelárie NR SR, či podľa ducha Zmajkovičovej zákona obmedzí alebo aspoň upraví nezdravý sortiment v parlamentnom bufete, kde Zmajkovičová má priame kompetencie, aby aj poslanci išli príkladom. Deti potrebujú nielen zdravú výživu, ale aj zdravé vzory. A zdravý poslanec je tiež pravdepodobne v záujme krajiny.

„Obráťte sa na pani podpredsedníčku,“ odkázala hovorkyňa NR SR Soňa Pötheová. No a pani Zmajkovičová na otázky ohľadom zdravšieho parlamentného bufetu neodpovedala, hoci to jej asistentka prisľúbila.

JUDr. s chybami

Pani Zmajkovičová, ktorá vo svojich počiatkoch vyskúšala podľa medializovaných informácií i prácu čašníčky, počas poslancovania diaľkovo vyštudovala právo v Banskej Bystrici a dokonca získala titul JUDr., však spracovaním svojho zákona príliš neoslnila.

Za umelecký dojem pri predkladaní zákona síce dostala aj desiatku napríklad od nadšeného ministerstva školstva, technické spracovanie však dopadlo katastrofálne. Zákon totiž nedáva zmysel a človek iba tuší, čo tým chcela povedať.

Ak by ho parlament schválil bez úprav, tak by napríklad § 152 odsek 2 znel nasledovne - a) doplnkových jedál typu rýchleho občerstvenia, b) potraviny s obsahom soli nad 1,5 g/100 g hmotnosti... atď. Že sa predaj takých potravín v priestoroch školy zakazuje, to si človek musí domyslieť. Jednoducho to tam zabudla napísať.

Čo je to rýchle občerstvenie, pritom ostáva legislatívnou záhadou podpredsedníčky parlamentu. Je rýchle občerstvenie lososová bageta alebo zabalený zelený šalát s krutónmi či hoci aj jablko, alebo banán…? Dá sa nimi rýchlo občerstviť? Bude to zakázané ovocie?

Navyše, ak sa niečo zakazuje, tak teória práva, z ktorej JUDr. Zmajkovičová má určite aj štátnicu, hovorí, že za jeho porušenie je nutné určiť aj sankciu. Podľa jej verzie, ak by aj bufetári predávali zakázané cukrovinky, tak im nič nehrozí. Sankcia v zákone nie je.

„Kvalita vyhotovenia tohto zákona je veľmi zlá. Keď niekto predloží takúto dôležitú vec a napriek tomu to má zásadné nedostatky, hovorí to skôr o tom, kto chce pred komunálnymi voľbami získavať body,“ povedal na margo zákona poslanec Miroslav Beblavý.

Zbytočnosť?

Ministerstvo školstva je Zmajkovičovej zákonom, naopak, nadšené. „Ak sa snažíme regulovať už to, k čomu majú deti prístup, ako súčasť školských obedov, tak je pomerne nezmyselné, aby sme potom dovolili, aby v bufetoch mali prístup k úplne inému sortimentu potravín,“ povedal štátny tajomník ministerstva Juraj Draxler.

Menej optimizmu majú potravinári. Tí tvrdia, že na zoznam zakázaných tovarov sa dostali aj syry či pečivo. Zároveň dodali, že dieťa rozhodne neschudne tým, že mu zoberú keksík z bufetu, ak sa celý deň nehýbe.

„Ak sú tie potraviny nezdravé, tak ich zakážme úplne a všade,“ argumentuje proti obmedzeniam predaja poslankyňa za SaS Jana Kiššová. Zároveň upozorňuje, že vôbec nie je jasné, podľa čoho Zmajkovičová určila, čo je a čo nie je zdravé. „Represia a prohibícia nikdy nefungovali. Funguje iba edukácia, ktorá by deti k zdravému životnému štýlu mala dostať,“ dodáva Kiššová.

VIDEO Plus 7 Dní