Anna Záborská je v politike aktívna už od roku 1998 a radí sa medzi najdlhšie slúžiacich politikov na našej scéne. Za ten čas sme si zvykli na jej konzervatívne názory, ktoré za ostatné roky premenila na predkladanie rôzneho typu návrhov na obmedzenie či zákaz interrupcií. Jednou z typických čŕt Záborskej bol aj jej tradičný účes, ktorý dlhé roky nemenila. To však už neplatí a veľkú zmenu si mohli všimnúť aj diváci nedávnej politickej diskusie na televíznych obrazovkách. Redší porast na hlave nahradila hustou tmavšou šticou, čo každému udrelo do očí. „Áno, všimli sme si to. Všetci hovoria, že je to parochňa,“ dozvedeli sme sa od zdroja blízkeho konzervatívnej úderke OĽaNO. Chceli sme sa na to spýtať aj samotnej poslankyne. Tá sa však o účese baviť odmietla a doslova sa pred nami skryla do výťahu v parlamente.

Majú strach

Tomu, že poslankyňu môže trápiť zdravie, napovedá aj jej zmenená chôdza. Po chodbách parlamentu totiž padá na jednu nohu. Keď sme oslovili jej kolegov z poslaneckých lavíc,  dvaja spomenuli boj s vážnou chorobou. Detaily si však nechali pre seba. Tento boj matka dvoch dcér údajne zvádza už dlhšie.

„Stráca sa nám pred očami. Je to vraj veľmi vážne. Napriek tomu sa vôbec nešetrí a v podstate nevynechá jediný deň schôdze,“ hovorí nám náš zdroj krútiac hlavou, ale s výrazom uznania. Hoci má Záborská 74 rokov a mohla by čas venovať oddychu na dôchodku, v národnej rade zarezáva na stodesať percent. Práve ona je jednou z najaktívnejších bojovníčok proti interrupciám. Mimochodom, v rozhovore pre Sme, urobenom ešte vlani v októbri, keď predkladala jeden z návrhov, rozprávala vo zvláštnych inotajoch: „Ja by som bola veľmi rada, keby sa každé počaté dieťa na Slovensku narodilo. Ale tohto môjho sna, pochybujem, že sa ho dožijem. Nemyslím si, že to je reálne, ale to neznamená, že si treba založiť ruky a čakať.“

Hoci sa Matovičova poslankyňa nechcela s nami rozprávať ani o novom účese, predsa sme sa jej opýtali, ako je na tom so zdravím. „Je len veľmi málo ľudí v mojom veku, ktorí sú celkom zdraví. K svojmu zdraviu som sa zo zásady ni­kdy verejne nevyjadrovala a nebudem sa ani teraz,“ reagovala stroho.

Pomoc vo Vatikáne?

Anna Záborská však nechodí len do diskusií a parlamentu. Nedávno sa pridala k delegácii, ktorá v marci na čele s Eduardom Hegerom navštívila pápeža Františka vo Vatikáne. K premiérovi a jeho manželke sa pripojila až v Taliansku, kam pricestovala skôr. V deväťdesiatych rokoch tu totiž na­šla útočisko jej dcéra. Na teologickej univerzite sa zoznámila vtedy s budúcim partnerom a už sa nevrátila domov. Dnes sa v Ríme živí ako turistická sprievodkyňa.

Jej návšteva u pápeža nebola zďaleka prvá. Po vatikánskych chodbách sa Záborská, ktorej otec Anton Neuwirth pôsobil pri Svätej stolici v pozícii prvého slovenského veľvyslanca, pohybovala ako doma. Problém jej nerobilo ani prísne dodržanie protokolu, keď si čiernym závojom zahalila celú tvár. Len trištvrtehodinová audiencia sa jej však málila. „Na týchto audienciách nie je toľko priestoru,“ ponosovala sa neskôr pred novinármi.

Spor s Hlinom

Anna Záborská je vyštudovaná lekárka so špecializáciou na detskú otorinolaryngológiu. V osemdesiatych rokoch dokonca pracovala ako doktorka v Alžírsku. Ako sme už spomínali, jej otec bol veľvyslanec vo Vatikáne. V 50. rokoch ho väznili komunisti a po revolúcii sa angažoval v KDH. V politike našla záľubu aj jeho dcéra, ktorá nastúpila do súčasného parlamentu na kandidátke OĽaNO ako členka Kresťanskej únie. Predtým pôsobila, rovnako ako jej otec, dlhé roky v KDH. V ostatných voľbách do europarlamentu ju však KDH pod vedením Alojza Hlinu neschválilo ako kandidátku. Hlina pred voľbami v roku 2020 totiž obvinil  OĽaNO zo špinavej kampane po tom, čo sa na severe Slovenska v dedinských rozhlasoch objavoval spot Anny Záborskej. Okrem tradičného brojenia proti LGBT ľuďom, Istanbulskému dohovoru proti násiliu na ženách, prijímaniu migrantov či legalizácii marihuany si kopla do svojej bývalej strany. „Z obsahovej stránky máte pocit, že to je reklama kotlebovcov, zo zvukovej stopy sa vám však prihovára hlas Anny Záborskej a je to reklama na OĽaNO. Pýtal som sa už včera Igora Matoviča, či o tom vie a či je to s jeho súhlasom. Do tejto chvíle neodpovedal,“ napísal na sociálnej sieti vo februári 2020 Hlina. Bývalá kádeháčka sa ohradila, že jej nešlo o útok na KDH.

Proti umelému oplodneniu

Švajčiarska rodáčka sa už roky profiluje ako ultrakonzervatívna politička. Opakovane pripravuje návrhy na zákaz alebo obmedzenie interrupcií. Mimo jej záujmu však nestála ani asistovaná reprodukcia. „Umelé oplodnenie nespadá do liečby neplodnosti, je to naplnenie istého chcenia rodičov. Je iks párov, ktoré sa zmieria s tým, že dieťa mať nebudú,“ zahlásila napríklad v roku 2020. Vlani sa s ministrom práce Milanom Krajniakom, ktorý sa netají svojou silnou vierou v Boha, zúčastnila na konferencii organizovanej Ordo Iuris, čo je inštitúcia, ktorá presadila v Poľsku úplný zákaz interrupcií. Práve dôsledkom tohto zákazu môže byť aj nárast prípadov úmrtia žien, ktorým lekári odmietli vykonať umelé prerušenie tehotenstva, hoci bol ich život ohrozený.