Tip na článok
Treba počítať so sankciami, ak sa rozhodnete odísť skôr ako pred koncom viazanosti zmluvy.

Zmenou dodávateľa elektriny môžete ušetriť desiatky eur ročne

Hoci možnosť výberu iného dodávateľa za výhodnejšie ceny platí už niekoľko rokov, mnohí sú opatrní. Málokto totiž dokáže „čítať“ v ročnom vyúčtovaní, pre laika nezrozumiteľnom, nehovoriac o rôznych cenových ponukách a energetickej terminológii. Ako si teda vybrať?

Galéria k článku (3 fotografie )
Nebojte sa zmeny: Správnym výberom dodávateľa elektriny môžno ročne ušetriť aj vyše sto eur, získať kvalitnejšie služby či zľavy na nábytok alebo klimatizáciu.
Čas na zmenu: Ceny elektriny sú najnižšie za posledné roky a zákazníci majú priestor na vyjednávanie.
Elektráreň Vojany: Jeden zo slovenských výrobcov elektriny.

Úspora od dvoch do desať percent, kvalitnejšie služby a zľavy na vybrané tovary a služby - to sú hlavné bonusy, ktoré môžno získať správnou voľbou dodávateľa elektriny.

Netreba sa pritom báť, že v prípade krachu alternatívneho dodávateľa prídete čo i len na sekundu o elektrinu - dodávky musí zabezpečiť takzvaný dodávateľ poslednej inštancie, čo je v tomto roku trojica tradičných dodávateľov - Stredoslovenská, Západoslovenská alebo Východoslovenská energetika za ceny schválené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Dobre však zvážte, na ako dlho si dohodnete obdobie garancie ceny - výhoda je to v prípade, že elektrina zdražie. Ak ceny pôjdu dole, stratíte.

Nebojte sa zmeny: Správnym výberom dodávateľa elektriny môžno ročne ušetriť aj vyše sto eur, získať kvalitnejšie služby či zľavy na nábytok alebo klimatizáciu. Foto: Michal Smrčok

Na čo si dať pozor

Hoci možnosť výberu iného dodávateľa za výhodnejšie ceny platí už niekoľko rokov, mnohí sú opatrní. Málokto totiž dokáže „čítať“ v ročnom vyúčtovaní, pre laika nezrozumiteľnom, nehovoriac o rôznych cenových ponukách a energetickej terminológii. Ako si teda vybrať?

Na Slovensku pôsobia necelé dve desiatky spoločností, ktoré dodávajú elektrinu domácnostiam. Okrem tých tradičných, donedávna monopolných dodávateľov, existujú aj alternatívni. Juraj Žitný z portálu energyoptimal. sk upozorňuje, že medzi nimi treba rozlišovať. „Na trhu sú aj také firmy, ktoré si účtujú poplatky za zmenu dodávateľa, hoci to je podľa zákona bezplatné,“ uvádza na ilustráciu bez toho, aby menoval konkrétne spoločnosti. Tatiana Tilňaková, vedúca produktového manažmentu tradičného dodávateľa - Západoslovenskej energetiky -, varuje pred neschopnosťou niektorých dodávateľov vracať preplatky za elektrinu, pred „hluchými“ zákazníckymi linkami či neexistujúcimi adresami zákazníckych centier.

Pomôckou pri výbere dodávateľa môžu byť aj výsledky kontrol štátneho Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Za prvý polrok vybavil vyše šesťsto podaní od občanov a uložil pokuty za viac ako milión eur.

Hovorca úradu Miroslav Lupták neuviedol, koľko z podnetov bolo opodstatnených a na čo sa zákazníci najčastejšie sťažovali. Pokutu milión eur dostal alternatívny dodávateľ Energetické centrum za viacero porušení zákona vrátane fakturovania vyšších cien za elektrinu.

O solídnosti dodávateľa vypovedá aj kvalitná internetová stránka s prehľadnými informáciami a zrozumiteľne formulovaná zmluva. „Držte sa zásady, že ak sú obchodné podmienky písané veľmi malým písmom alebo nie sú zverejnené na webstránke, dodávateľ pred vami niečo skrýva,“ odporúčajú autori portálu vyhodnaenergia.sk.

Korektná spoločnosť ponúka aj služby navyše, ako je napríklad kontrola distribučnej sadzby a ističov. Dôvod? „Mnoho domácností má napríklad sadzbu DD3, ktorá je pre nich často nevýhodná, a zmenou sadzby dokážu ušetriť ďalších niekoľko desiatok eur ročne,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Predaj Stanislav Reguli.

Čas na zmenu: Ceny elektriny sú najnižšie za posledné roky a zákazníci majú priestor na vyjednávanie. Foto: profimedia.sk

„Zvončekové firmy“

Pri výbere dodávateľa by sme sa podľa Žitného mali vyhýbať takzvaným zvončekovým firmám. „Ak vám niekto zvoní pred dverami trikrát za deň, ráno ponúka hrnce, na obed vysávače, popoludní elektrinu a na podpis vám dá jeden papier bez kompletnej zmluvy, obchodných podmienok a platného cenníka, nejde o prejav serióznosti,“ dôvodí.

Ak uvažujete o zmene, treba osloviť dodávateľov priamo. Telefonicky alebo e-mailom si vyžiadať ceny pre vašu domácnosť a ak vám budú vyhovovať aj ostatné podmienky, rozhodnúť sa pre zmenu. A to bezplatne.

V zásade platí, že čím dlhšie je obdobie, na ktoré zmluvu podpíšete, tým výhodnejšia je cena. Žitný však odporúča, ak je to možné, neuzatvárať zmluvu s viac ako dvojročnou viazanosťou. Dlhá viazanosť môže zákazníka pripraviť o možnosť zmeniť rozhodnutie bez „pokuty“.

Pred podpisom zmluvy si treba overiť aj to, na ako dlho vám dodávateľ garantuje dohodnutú cenu, či sa zmluva predlžuje automaticky, aká je lehota na vyjadrenie súhlasu či nesúhlasu s predĺžením a aká je výpovedná lehota - zákonné maximum sú dva mesiace. Dôležité je všímať si aj poplatky za predčasné ukončenie zmluvy.

Lakmusovým papierikom môže byť aj telefonát priamo do firmy dodávajúcej elektrinu. „Ak sa nedovoláte alebo sa dovoláte a k dispozícii máte desať rôznych volieb, pričom ani po štvrťhodine nedostanete odpoveď, svedčí to o prístupe spoločnosti k zákazníkom,“ dodáva Žitný.

Rozhoduje cena

Hlavným kritériom pri výbere dodávateľa je cena za takzvanú silovú elektrinu, pri porovnaní ktorej možno vidieť rozdiely medzi jednotlivými spoločnosťami.

Tá tvorí zhruba polovicu z celkovo fakturovanej sumy, zvyšok sú tarifné poplatky za služby súvisiace s dodávkou elektriny a ďalšie povinné poplatky. Ich výška je však pevne daná a podľa informačného portálu oenergiach.sk sú zárukou kvality a spoľahlivosti dodávok elektriny. „Predstava, že zmenou dodávateľa sa zhorší kvalita dodávanej elektriny, je mylná - elektrina ostane rovnaká. Jediné, čo sa zmení, je servis súvisiaci s fakturáciou, komunikáciou ohľadom platieb a podobne,“ vysvetľujú autori stránky.

Zmenou dodávateľa možno podľa Žitného ušetriť od dvoch do desiatich percent. Riadiť sa maximom, ktoré povolil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, je zbytočné. „Konkurencia a samotný vývoj ceny spôsobili, že žiaden z dodávateľov nejde na maximálne ceny. Všetci išli zhruba od päť do desať percent pod stanovenú hranicu,“ vysvetľuje odborník.

Jana Bolibruchová, hovorkyňa tradičného dodávateľa - Stredoslovenskej energetiky -, tvrdí, že pre rodinu s vyššou spotrebou v najrozšírenejšej, jednotarifnej sadzbe DD2 je rozdiel medzi dodávateľmi asi jedno euro mesačne. Viacerí alternatívni dodávatelia však predpokladajú ročnú úsporu od dvadsať eur pre domácnosti, ktoré nevyužívajú elektrinu na kúrenie a ohrev vody, až po vyše sto eur pre tých, ktorí ňou kúria.

Žitný hovorí, že o zmene dodávateľa sa oplatí uvažovať, aj keď tým získate dvadsať eur ročne. „Ak nedôjde k zmene, veľké monopoly si budú diktovať pravidlá,“ dôvodí. Výsledkom nemusí byť len lacnejšia elektrina, ale aj prehľadnejšie faktúry, nižšie poplatky za ďalšie služby, ako je napríklad zaslanie upomienky či vystavenie mimoriadnej faktúry, a ústretovejší prístup.

„Máme skúsenosti s nemeckým, českým a so slovenským trhom. Keď môže Nemec ušetriť dve-tri eurá, ide za tým. Slovákovi ponúknete sedemdesiat eur a nemá záujem,“ poznamenáva.

Okrem ceny za silovú elektrinu treba sledovať aj výšku ďalších poplatkov, napríklad za upomienku v prípade meškania platby, vystavenie mimoriadnej faktúry či kópie faktúry. Pozor si treba dať aj na skryté poplatky. „Firma vám napríklad nedá celú zmluvnú dokumentáciu, ale pošle iba návrh zmluvy. Neskôr si od vás vypýta poplatok za konzultáciu,“ uvádza príklad z praxe.

Ak sa teda rozhodnete pre zmenu, platí, že okrem základnej ceny si treba posvietiť aj na ďalšie platby a podmienky. Ak sú pre vás dôležité údaje uvedené drobným písmom alebo vám zástupcovia firmy nevedia dať presnú odpoveď, je to varovný signál. Rovnako ako pokuty zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví či sťažnosti iných zákazníkov.

Ako zmeniť dodávateľa

 • výpovedná lehota pri zmluvách na dobu neurčitú je mesiac, v prípade zmluvy na dobu určitú sú to dva mesiace. Treba však počítať so sankciami, ak sa rozhodnete odísť skôr ako pred koncom viazanosti zmluvy
 • celý proces je bezplatný a zmena trvá 21 dní
 • na základe splnomocnenia vybaví nový dodávateľ všetko za vás
 • pred zmenou si treba preveriť meno, zázemie a históriu dodávateľa. Vyskúšať si treba komunikáciu so spoločnosťou - preveriť telefónne čísla, adresu zákazníckeho centra a podobne
 • v zmluve si treba všímať aj prípadné odkazy pod čiarou a formulácie písané drobným písmom. Pozorne treba preštudovať všeobecné obchodné podmienky
 • opýtať sa treba na poplatky za ďalšie služby, ako je vystavenie mimoriadnej faktúry či kópie faktúry, prípadné poplatky za uzatvorenie alebo vypovedanie zmluvy

Koľko stojí elektrina?

SE Predaj

 • DD2 - bežná domácnosť - 0,060 60
 • DD2 - luxusná domácnosť - 0,060 60
 • DD5 - 0,168 vo vysokej tarife, 0,048 v nízkej tarife
 • zmluvy bez viazanosti, ročná garancia ceny
 • Bonusy: energetické poradenstvo, pripoistenie v domácnosti a asistenčná služba v prípade technickej havárie, poukážky a zľavové kupóny na nákup tovarov a služieb vo vybraných obchodoch

Slovakia Energy

 • DD2 - bežná domácnosť - od 0,055 72 do 0,056 80
 • DD2 - luxusná domácnosť - od 0,055 72 do 0,056 80
 • DD5 - od 0,068 10 do 0,147 22 vo vysokej tarife, od 0,051 50 do 0,054 20 v nízkej tarife
 • zmluvy na dobu neurčitú alebo ročná a dvojročná viazanosť, ročná garancia ceny, garancia najnižšej ceny pri dvojročnej viazanosti
 • Bonusy: energetické poradenstvo

BCF - Business Commercial Finance

 • DD2 - bežná domácnosť - 0,058 50
 • DD2 - luxusná domácnosť - 0,058 50
 • DD5 - 0,135 vo vysokej tarife, 0,050 v nízkej tarife
 • minimálne ročná viazanosť, ročná garancia ceny
 • Bonusy: energetické poradenstvo

ČEZ Slovensko

 • DD2 - bežná domácnosť - od 0,061 20 do 0,062 28
 • DD2 - luxusná domácnosť - od 0,061 20 do 0,062 28
 • DD5 - od 0,073 68 do 0,153 48 vo vysokej tarife, od 0,057 do 0,059 64 v nízkej tarife
 • ročná viazanosť, ročná garancia ceny
 • Bonusy: zľavy, zákaznícky účet na internete

Magna E.A.

 • DD2 - bežná domácnosť - 0,059 80
 • DD2 - luxusná domácnosť - 0,059 80
 • DD5 - 0,163 13 vo vysokej tarife, 0,047 61 v nízkej tarife
 • ročná viazanosť, ročná garancia ceny
 • Bonusy: pri dodržaní stopercentnej platobnej disciplíny možnosť zúročenia preplatku v podobe odpustenia platby za odberné miesto vo výške 0,72 eura mesačne (ročná úspora 8,64 eura), energetické poradenstvo

Energie2

 • DD2 - bežná domácnosť - 0,054 70
 • DD2 - luxusná domácnosť - od 0,054 70
 • DD5 - 0,102 50 vo vysokej tarife, 0,044 42 v nízkej tarife
 • minimálne ročná viazanosť, garancia ceny maximálne na tri, respektíve šesť rokov
 • Bonusy: vernostné zľavy

SPP

 • DD2 - bežná domácnosť - od 0,053 84 do 0,056 80
 • DD2 - luxusná domácnosť - od 0,055 72 do 0,056 80
 • DD5 - od 0,064 16 do 0,125 00 vo vysokej tarife, od 0,042 16 do 0,052 00 v nízkej tarife
 • dvojročná viazanosť
 • Bonusy: energetické poradenstvo, program výhod s možnosťou zľavy do 38 percent na značkové tovary a služby pre domácnosť, pri vybranom produkte garancia ceny do konca roka 2014

Západoslovenská energetika

 • DD2 - bežná domácnosť - 0,061
 • DD2 - luxusná domácnosť - 0,060 30
 • DD5 - 0,100 10 vo vysokej tarife, 0,056 50 v nízkej tarife
 • ročná viazanosť, ročná garancia ceny
 • Bonusy: energetické poradenstvo, príspevok 150 eur na odstránenie neobmedzeného počtu havárií v domácnosti, zľavy do výšky 33 percent na upratovacie služby, ekologické produkty, autoservis či pneuservis, ročná garancia zľavy aj v prípade zníženia cenníkových cien

Stredoslovenská energetika

 • ceny neuviedli
 • ročná viazanosť, ročná garancia ceny
 • Bonusy: energetické poradenstvo, vernostný program Šetrime spolu s možnosťou zliav do výšky 35 percent vo vybraných spoločnostiach na nákup okien, úsporných žiariviek, nábytku či klimatizácie, bezplatné zapožičanie merača spotreby, aplikácia pre smartfóny s prehľadom o spotrebe a ďalšími informáciami

Východoslovenská energetika

 • DD2 - bežná domácnosť - 0,064 84
 • DD2 - luxusná domácnosť - 0,060 68
 • DD5 - 0,058 52
 • ročná viazanosť, ročná garancia ceny
 • Bonusy: karta zliav až vo výške tridsať percent na vybrané tovary a služby, energetické poradenstvo, bezplatné požičanie merača spotreby

Pozn. redakcie: Ceny silovej elektriny poslali dodávatelia vybraní po porade s odborníkmi. Ceny sú za jednu kilowatthodinu v eurách, bez DPH. Konečná cena pre konkrétneho spotrebiteľa sa môže líšiť

DD2 - bežná domácnosť - štvorčlenná domácnosť v panelovom dome s ročnou spotrebou 1 500 kWh v tarife D2. Elektrinu nevyužíva na ohrev vody ani kúrenie

DD2 - luxusná domácnosť - dvojčlenná domácnosť v rodinnom dome s ročnou spotrebou 7 500 kWh v tarife D2. Elektrinu nevyužíva na ohrev vody ani kúrenie, má však mnoho spotrebičov vrátane čerpadiel na závlahy a klimatizácie

DD5 - štvorčlenná domácnosť s ročnou spotrebou 800 kWh vo vysokej a 12 500 v nízkej tarife D5. Elektrinu využíva na kúrenie a ohrev vody

VIDEO Plus 7 Dní