Tip na článok
Nepredĺžili: Bratislavskí poslanci nepredĺžili nájomnú zmluvu americkej ambasáde. Za nájom by mesto pritom zinkasovalo zhruba 481-tisíc eur ročne.

Zmizne konečne plot americkej ambasády? Rozčarovaný Nesrovnal ešte nepovedal posledné slovo

Bratislavskí poslanci nepredĺžili nájomnú zmluvu americkej ambasáde. Kontroverzný plot pred jej budovou na Hviezdoslavovom námestí je tak čiernou stavbou. Rieši sa už asi dva roky, ale koniec príbehu je ešte v nedohľadne.

Galéria k článku (6 fotografií )
Bezpečnostný plot: Pred budovou americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí vyrástol po teroristických útokov v New Yorku z 11. septembra 2001.
Má chrániť: Bezpečnostný plot má chrániť sídlo ambasády pred prípadným útokom.
Nepredĺžili: Bratislavskí poslanci nepredĺžili nájomnú zmluvu americkej ambasáde. Za nájom by mesto pritom zinkasovalo zhruba 481-tisíc eur ročne.

Bezpečnostný plot okolo amerického veľvyslanectva na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave má zmiznúť. Rozhodli o tom bratislavskí poslanci.

Veľvyslanectvu neschválili nájom zhruba 1300 metrov štvorcových mestských pozemkov pred budovou ambasády do 15. augusta 2019. Za meter štvorcový mala ambasáda platiť euro denne. Ročne to do mestskej pokladnice malo priniesť zhruba 481-tisíc eur.

Nech sú tam aj Marťania

Mestskí poslanci o tomto nájme, s takmer identickými podmienkami, rozhodovali už koncom júna. Vtedy nájom pozemkov americkej ambasáde predĺžili. Ambasáda ho mala podpísať do 60 dní od schválenia. Ambasáda síce dodatok v lehote, ale až uplynutí doby nájmu.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo tak muselo rokovať o novej nájomnej zmluve, ktorú neschválilo.

Plot a zmluvu s americkou ambasádou dlhodobo kritizuje bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa. „Odteraz platí, že plot je čierna stavba. Považujem to za veľké víťazstvo Bratislavčanov,“ povedal po hlasovaní Borguľa. „Je mi to úplne jedno, kto tam sídli, nech sú tam aj Marťania, ide mi o to, že plot kazí najkrajšie bratislavské námestie.“ Navyše si po konzultácii s bezpečnostnými expertmi myslí, že nechráni pred teroristickým útokom či vandalom.

Čierna stavba: Podľa Martina Borguľa je odteraz plot čiernou stavbou. Rozhodnutie poslancov je podľa neho víťazstvom Bratislavčanov.
Čierna stavba: Podľa Martina Borguľa je odteraz plot čiernou stavbou. Rozhodnutie poslancov je podľa neho víťazstvom Bratislavčanov.
SITA

Čierna stavba: Podľa Martina Borguľa je odteraz plot čiernou stavbou. Rozhodnutie poslancov je podľa neho víťazstvom Bratislavčanov.Foto: SITA

„Bratislava prišla neschválením nájomnej zmluvy o takmer pol milióna eur,“ uviedla poslankyňa Elena Pätoprstá, podľa ktorej sa môže stať, že si budú musieť Slováci vybavovať víza na americkej ambasáde vo Viedni.

„Mali dostatok času na to, aby si našli nové dôstojné a bezpečné sídlo. Každý, kto zo zahraničia k nám príde, sa čuduje, či tu nemáme nejaký výnimočný stav,“ skonštatoval poslanec Radoslav Olekšák.

Oponoval mu však Ján Budaj, ktorý bol za odsúhlasenie novej nájomnej zmluvy. Ako povedal, sám cca pred dvomi rokmi, ešte ako námestník primátora, otvoril tému zrušenia plotu. „USA súhlasili s vybudovaním novej ambasády. Technické problémy síce vyvolali zdržanie, no za to malo veľvyslanectvo poriadne zaplatiť,“ uviedol Budaj. „Na výstavbu vláda USA určila 100 miliónov dolárov a na nájom priestoru, nevyhnutného na splnenie protiteroristických predpisov pol milióna dolárov ročne. Tie mali ísť mestu. Túto dohodu zmarili protiamericky orientovaní poslanci mestského zastupiteľstva,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ Budaj, ktorý vyjadril obavu, že zablokovanie dohody mesta a ambasády povedie k ukončeniu vydávania víz.

Nepríjemne prekvapený

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal je touto situáciou nepríjemne prekvapený, no ako tvrdí, bude sa musieť nájsť riešenie. „Rozumiem tým argumentom, ten plot ruší aj mňa. Bohužiaľ, žijeme vo svete, kde sú globálne hrozby a takéto bezpečnostné opatrenia sú obvyklé aj v iných štátoch. Som však proti predčasným uzáverom. My musíme teraz preveriť dôsledky hlasovania,“ povedal. Viac sme zisťovali priamo na magistráte.

Ivo Nesrovnal: Primátor Bratislavy je situáciou nepríjemne prekvapený. Musí preveriť dôsledky hlasovania.
Ivo Nesrovnal: Primátor Bratislavy je situáciou nepríjemne prekvapený. Musí preveriť dôsledky hlasovania.
Norbert Grosz

Ivo Nesrovnal: Primátor Bratislavy je situáciou nepríjemne prekvapený. Musí preveriť výsledky hlasovania.Foto: Norbert Grosz

„Včerajšie hlasovanie niektorých mestských poslancov vytvorilo úplne novú situáciu, ktorú teraz musíme zodpovedne a starostlivo zanalyzovať, s cieľom hľadať konštruktívne riešenie,doplnila pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa mesta Ivana Skokanová. Riešenie budú hľadať spolu s veľvyslanectvom Spojených štátov amerických, partnerom a spojencom celej Slovenskej republiky. Cieľom je podľa Skokanovej nájsť také riešenie, „ktoré bude odzrkadľovať nielen potreby bezpečnosti, ale aj zohľadňovať záujem Bratislavčanov, ktorý majú na využívanie tohto verejného priestoru.

Strohý vo vyjadrení boli na Starom Meste. Práve v tejto časti sa nachádza budova ambasády. „Stavebný úrad pri Miestnom úrade Bratislava – Staré Mesto bude konať v zmysle zákona,“ stručne nám odpovedala hovorkyňa Nora Gubková.

Bližšie k presťahovaniu

Americká ambasáda v aktuálnom stanovisku uvádza, že jej plány o sťahovaní sa pohybujú dopredu a veria, že výber novej lokality a zmluvné rokovania s vlastníkmi pozemkov budú ešte v tomto roku. Ešte v júni uviedol zástupca ambasády Liam Wasley, že ambasáda sa bude sťahovať a už má vytypovaných približne šesť potenciálnych lokalít v Bratislave.

Bratislava prenajala svoje pozemky na Hviezdoslavovom námestí americkému veľvyslanectvu v roku 2005 na desať rokov. Ambasáda pozemky využila na postavenie bezpečnostného plota pred svojím sídlom, ktorý ju mal chrániť pred prípadným útokom. Bola to reakcia na teroristické útoky v New Yorku z 11. septembra 2001.

Bezpečnostný plot: Pred budovou americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí vyrástol po teroristických útokov v New Yorku z 11. septembra 2001.
Bezpečnostný plot: Pred budovou americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí vyrástol po teroristických útokov v New Yorku z 11. septembra 2001.
SITA

Bezpečnostný plot: Pred budovou americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí vyrástol po teroristických útokoch v New Yorku z 11. septembra 2001.Foto: SITA

O odchode americkej ambasády z Hviezdoslavovho námestia sa hovorí už približne dva roky. Vtedy veľvyslanectvo žiadalo o predĺženie nájmu na mestské pozemky, desaťročná zmluva z roku 2005 totiž mala vo februári 2015 vypršať.

Vtedajším bratislavským mestským poslancom sa však ďalšie predlžovanie nájmu pre bezpečnostné opatrenia ambasády nepozdávalo a navrhovali, aby americké veľvyslanectvo plot odstránilo alebo si našlo vhodnejšie miesto pre svoje sídlo. Ambasáda na základe viacerých rokovaní so samosprávou vyhodnotila svoje možnosti a rozhodla sa, že si buď nájdu, alebo postavia novú budovu.

VIDEO Plus 7 Dní