Tip na článok
Aj proti tankom: Medzi muníciou, ktorá zmizla z Trenčína a kvôli ktorej bola nariadená inventúra, sú aj protitankové granáty.

Zmiznutá munícia: Mohla sa dostať k extrémistom, varuje expert

Náboje a granáty, ktoré zmizli z muničných skladov sú podľa niektorých odborníkov dostatočným arzenálom na to, aby vyrobili poriadny problém. Najmä, ak sa dostanú k ľuďom, ktoých ich vedia použiť.

Galéria k článku (7 fotografií )
Jaroslav Naď: Rezort obrany by mal občanov informovať.
Naša armáda: Sú medzi vojakmi naozaj extrémisti?
Strelivo: Armáda priznala, že zmizlo 300-tisíc nábojov. Akých, to už neprezradila.

Teda k protisystémovým a podobným extrémistom, akí sa údajne nachádzajú aj v ozbrojených silách. Podľa analytika a bývalého šéfa sekcie obrany Stálej delegácie SR pri NATO Jaroslava Naďa, by sa preto mala prípadu venovať najmä vojenská tajná služba.

Tá vo výročnej správe priznala, že identifikovala jedného príslušníka ozbrojených síl so sklonmi k extrémizmu. To však Naď kritizuje, s tým, že najmä pri ľuďoch s nižšími hodnosťami, ktorí pôsobia aj v skladoch je vysoké percento tých so sklonmi k extrémizmu. „Hovoríme o minimálne niekoľkých jedincoch na každom útvare. A čo je ešte horšie, v rôznych polovojenských skupinách trénujú aktívni príslušníci ozbrojených síl,“ vysvetľuje Naď.

Aj bývalí tajní

„Navyše v organizáciách typu Asociácia slovenských vojakov, ktorá je už vo vyjadreniach vyslovene protisystémová a útočí na vedenie ozbrojených síl, pôsobia nielen aktívni vojaci, ale aj bývalí vysokí dôstojníci či ľudia z vojenského spravodajstva. Z tohto hľadiska je na zváženie to, ako sa k tomu postaviť. Či to budeme ignorovať tak, ako to robí ministerstvo alebo jasne povieme občanom, že takýto problém tu je a musíme sa mu postaviť čelom,“ pokračuje. To, že ministerstvo túto tému nekomunikuje, považuje za zlyhanie. A znie to ešte horšie, keď to spojíme so stratenou muníciou.

Môžu zaútočiť?

„Keď si vezmeme len to, čo bolo oficiálne potvrdené zo strany ministerstva, tak hovoríme o viac ako sto ručných granátoch a desiatich protitankových granátoch a 300-tisíc nábojoch do ručných zbraní. To je veľmi slušný arzenál na to, aby to mohlo byť použité na nejakú vojenskú operáciu proti nejakému konkrétnemu, síce menšiemu, cieľu,“ myslí si Naď. A dodáva, že keby tým zaútočili nejaké, či už polovojenské skupiny, alebo teroristická organizácia, mohlo by to spôsobiť veľmi vážne problémy.

„Nechcem strašiť, ale predstavme si, že nejaká organizácia, ktorá hlása tézy proti systému a bude sa chcieť zbaviť vlády, zaútočí počas jej rokovania. S takouto muníciou spôsobí veľmi vážne problémy. To naozaj nie je nič malé. A to opakujem, že predpokladám, že to nie je všetka munícia, ktorá asi chýba. Určite by som to nepodceňoval ako premiér, keď povedal, že však sa stáva, že zmizla munícia,“ hovorí Naď.

Viac sa o zmiznutej munícii a o tom, ako sa skladuje dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní