Najskôr dva týždne nezvestný, potom ignorácia Čaputovej inaugurácie, aby napokon temer každý deň hádzal na sociálnu sieť fotografie z výjazdov do smeráckych krajských centrál. Nuž, nič nenasvedčuje tomu, že by si expremiér hľadal nové bývanie. Iba ak by to nechal na kompetentnejších, trebárs na svoju manželku Svetlanu. Práve ju zachytil fotograf, ako sa so psom špacíruje v bratislavských uličkách okolo Bonaparte.

Svetlana sa postará?

Podľa nedávno medializovaných informácií si bývalý premiér hľadá nové bývanie na skok od Bonaparte, a to vo vychytenej lokalite na Drotárskej ceste. Jeho hovorca Ján Mažgút túto informáciu nevyvrátil, ale ani nepotvrdil. Podobne ako to, či pôjde o kúpu alebo opäť prenájom nehnuteľnosti. Podľa našich zistení sa o strechu nad hlavou zaujíma predovšetkým jeho manželka Svetlana. Možno si pamätáte slová vtedy ešte premiéra, keď pred médiami tvrdil, že to je ona, kto platí nájomné v luxusnom byte. Roky mu robila tiež alibi na jeho luxusné hodinky. Žeby zatiahla aj nové bývanie?

Lukratívna lokalita im zjavne prirástla k srdcu a hoci Fico rád hovorí, že Bratislava nie je Slovensko, čím chce naznačiť, že hlavné mesto je tak trochu odtrhnuté od zvyšku Slovenska, ani on na bývanie v hlavnom meste nedá dopustiť. A to sa ešte pred rokmi dušoval, že najradšej by býval na vidieku. Presnejšie, pred siedmimi rokmi, keď sa s rodinou sťahovali do novopostaveného komplexu Bonaparte. Vtedy bol vo vzťahu k médiám ešte ústretovejší, a tak im dokonca ukázal nájomnú zmluvu na byt s rozlohou 377 štvorcových metrov a s terasou veľkou 101,5 štvorcového metra. „Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“vyhlásil pred rokmi. Za prenájom vtedy platil 2 650 eur, za energie 200 eur mesačne.

Tento týždeň na otázku bývania reagoval líder sociálnych demokratov opätovne tak, že stále hľadá, a nezabudol sa posťažovať: „Vždy keď sa niečo objaví a ja mám o to záujem, tak hľadám pozadie toho stavebníka a buď nájdem daňového podvodníka, DPH-čkara, mafiána, človeka, ktorý má záznam v registri trestov, a ja vám nechcem dávať šancu na to, aby ste ma dusili vo vlastnej šťave, od koho zase ten byt kupujem alebo prenajímam.“ 

Prvé foto: Po návrate z dvojtýždňovej dovolenky zamieril do centrály Smeru. Zlé jazyky hovoria, že tam aj prespáva.
Prvé foto: Po návrate z dvojtýždňovej dovolenky zamieril do centrály Smeru. Zlé jazyky hovoria, že tam aj prespáva.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Je vôbec doma?

Už vstupná hala do bytového komplexu s podobizňou Napoleona pôsobí majestátne. Zjavne ťažko sa Ficovi bude tento luxus opúšťať, hoci ho v byte už dlhšie nevídať. To iba jeho manželka Svetlana každé ráno chodí so psím dôchodcom Larrym po uličkách okolo Hradu a podľa záberov sa zdá, že si obzerá domy v okolí.

Naopak, lídra Smeru po návrate z dovolenky zachytil fotograf PLUS 7 DNÍ, ako s teniskami v ruke prichádza do centrály Smeru na Súmračnú. Ružinovská adresa mu akosi prirástla k srdcu, a tak zlé jazyky hovoria, že viac ako v luxusnom byte v Bonaparte ho vídať práve na tejto adrese, kde údajne aj pre­spáva. Možno sa mu len prieči bývať v byte, ktorý prepadol v prospech štátu. 

V súčasnosti už totiž koná konkurzný súd - zisťuje majetok, eviduje pohľadávky, aby napokon došlo k jeho speňaženiu. Fico zatiaľ môže byt naďalej užívať, lebo nájomný vzťah konkurzom nezaniká. Iba správca môže vyjednávať o zmenách nájomných podmienok, trebárs upraviť toľko kritizované nájomné na komerčné. Byt užívaný expremiérom sa podľa realitných maklérov pohybuje na úrovni 1,6 milióna eur. V rámci dražby sa, samozrejme, môže vyšplhať aj vyššie. To však už expremiéra ako podnájomníka trápiť nemusí, lebo jeho čaká v lete sťahovanie, keďže si dal termín. Vraj do jesene chce mať otázku bývania vyriešenú.