Mária Holubová z Univerzity Mateja bela v Banskej Bystrici hovorí, že ping-pong s novinármi je nedôstojný, vtipy vedia uraziť. „Pri vysvetľovaní diplomovky mal z hľadiska protokolu dve možnosti: predstúpim pred médiá, pomenujem fakty, odstúpim. Alebo mohol poveriť vysvetľovaním hovorcu, ktorý povie, že ju nezverejním a kvôli nezrovnalostiam neodstúpim. Jeho vystúpenie ako premiéra nebolo dôstojné. Premiér nemá hrať ping pong s novinárkou na úrovni vy klamete-vy klamete,“ hodnotí odborníčka na protokol.

Hovorí, že historickým náprotivkom Igora Matoviča je nemecký cisár Wilhelm II. Aj on chcel s médiami vždy komunikovať sám a dopustil s amnohých faux pas. „O ňom sa tradovalo, že na každej svadbe chcel byť nevestou, na každom pohrebe nebožtíkom a na každých krstinách novorodencom,“ uviedla dobovú anekdotu aktuálnu aj dnes v slovenských reáliách.

Čo hodnotí ako mínus je aj Matovičovo neustále vtipkovanie. „Politik musí vystupovať dôstojne, musí vedieť o čom hovorí a zvládať narábanie s humorom. Nemôžem prísť medzi ľudí, ktorých nepoznám, navyše medzi iné identity a skúšať vtipy. Každá národnosť má vlastný prístup k humoru. Slovenský humor nie je vždy pre každého zrozumiteľný, často je urážlivý,“ vysvetľuje.

Reč tela Matoviča na FOTO v GALÉRII

Prečítajte si tiež: