Tip na článok
Bývalá levická prokurátorka Zlehovcová: Priamo v súdnej sieni sa nerozhodla, či podá odvolanie proti rozsudku o štyriapolročnom pobyte za mrežami. Zlehovcová vpravo.

Značkový šperk a tisíce eur: Prokurátorka pýtala úplatok pre postihnuté deti

Prokurátorka podviedla úplatkárov, peniaze a šperk prijala za niečo, čo nemohla splniť.

Galéria k článku (3 fotografie )
Terajšia ešte stále manželka: Pani Trpišková dohodla s prokurátorkou výšku odmeny a „nasilu jej vnútila“ brošňu so Swarovského krištáľmi.
Učiteľka Vincová: Trpiška zľahčoval jej úlohu v úplatkárskej afére slovami: Sedela tam ako trúba a dozerala, aby ma súčasná manželka nepripravila o peniaze.
Trpišku doviezli na súd z väzby: Za zastavenie trestného stíhania za úžeru a vydieranie bol ochotný platiť.

Keby to v súdnej sieni neodznelo zas a znova, málokto by uveril, že Dana Zlehovcová, sediaca na lavici obžalovaných, je bývalá prokurátorka. Vysokoškolsky vzdelaná žena mala už z titulu svojej profesie dokonale poznať najrôznejšie spôsoby obrany pred usvedčením zo spáchania trestných činov.

Lenže namiesto očakávanej sofistikovanej obhajoby či dôstojného kapitulovania pod ťarchou dôkazov vykladala sudcom trápne bájky a nasprostasté lži. Podarilo sa jej tak dopracovať k ojedinelému stavu. Uznanie viny za zločin prijímania úplatku je pre ňu napokon menšou hanbou ako jej verejná prezentácia absencie zdravého rozumu.

Vymyslela si úplatok

„Priznávam, že som prijala úplatok. Vedela som o advokátke, ktorá na mňa berie peniaze a chcela som jej vyfúknuť kšeft,“ takto si sypala popol na hlavu prokurátorka Okresnej prokuratúry v Leviciach Dana Zlehovcová pred sudcom na prípravné konanie. Spojením „berie na mňa peniaze“ myslela pomerne rozšírené zdôvodnenie zlej povesti niektorých verejných činiteľov. Teda rozšírené je práve v ich vlastných komunitách.

Podľa tejto teórie existujú advokáti, ktorí od svojich klientov pýtajú úplatok pre policajta, prokurátora či sudcu a v jeho mene sľubujú „vyriešenie“ prípadu, aby bol uplácateľ spokojný. Títo advokáti sa síce tvária, že úplatok verejnému činiteľovi poskytli, ale celý si ho nechajú pre seba. Ak sa prípad podarí uzavrieť podľa plánu, tvrdia, že je to len vďaka úplatku. Ak nie, advokáti peniaze pokojne vrátia s vysvetlením, že podplácanie nebolo možné zrealizovať.

Prokurátorka Zlehovcová teda priamo na súde tvrdila, že prijala štyritisíc eur len preto, aby ich namiesto nej nedostala akási prešibaná advokátka: „Spravila som to zo ženskej samoľúbosti. Ale vôbec som sa tej provízie nedotkla, stále ju mám doma odloženú. Chcela som tie peniaze použiť na postihnuté detičky.“

Po priznaní už prokurátorka nemohla špinavými peniazmi potešiť úbohé deťúrence, ako to údajne mala v úmysle, ale štyritisíc eur dobrovoľne vydala do rúk policajtom. Bankovky sa stali jedným z mnohých dôkazov, na ktorých stála obžaloba a Špecializovaný trestný súd začal rozhodovať o vine a treste Dany Zlehovcovej.

Lenže na hlavnom pojednávaní spustila teraz už bývalá prokurátorka úplne inú pesničku: „Úplatok som neprijala, necítim sa vinná. Pred tu prítomným pánom sudcom som sa pred časom priznala len preto, lebo som nechcela ísť do väzby. Bol to šok, keď prišli po mňa policajti a spravili mi domovú prehliadku. V cele predbežného zadržania som dostala starý odev, sedela som v klietke ako nejaký zločinec,“ zaplakala nad svojím nešťastným osudom.

Celý zvrat v spôsobe obhajoby zaklincovala tvrdením, aké ešte na súde asi nikto nikdy nepočul. Štyritisíc eur, ktoré ona sama dobrovoľne odovzdala polícii, vraj obetovala z rodinnej kasy. Za peniaze pochádzajúce z trestnej činnosti ich iba vydávala a to, že malo ísť o úplatok, si len vymyslela.

Trpiškove ženy

Prečo sa v súvislosti s Danou Zlehovcovou hovorilo o úplatku, vysvitlo z výpovedí bratov Trpiškovcov. Obaja boli obvinení z vydierania a úžery a snažili sa nájsť spôsob, ako by mohlo byť trestné stíhanie voči nim zastavené. Najprv kontaktovali kamaráta policajta a keď u neho nepochodili, spomenuli si na prokurátorku Zlehovcovú, ktorá zhruba pred desiatimi rokmi dozorovala iný prípad Rastislava Trpišku. Či už vtedy pani prokurátorka nejakým spôsobom Trpiškovi pomáhala, môžeme si len domýšľať. Isté je, že s ňou Trpiškovci veľmi ľahko nadviazali kontakt. Dcéru pani prokurátorky doučovala angličtinu bývalá Trpiškova žena Monika Vincová. Tá im robila spojku.

„Nebolo vhodné, aby som sa s prokurátorkou stretol priamo ja alebo brat, tak na stretnutia s ňou chodila moja terajšia manželka. Ona mala dohodnúť s prokurátorkou, aby vec poriešila, a tiež sumu, za ktorú to urobí. Lenže moja terajšia žena je chorobná klamárka, bál som sa, že ma bude chcieť pripraviť o peniaze.

Aby som sa dozvedel skutočnú sumu, ktorú bude prokurátorka požadovať, poprosil som bývalú manželku, aby na stretnutia tiež chodila. Exmanželka tam teda vždy sedela ako trúba a dozerala na moju terajšiu zatiaľ stále manželku,“ kvetnato opisoval Rastislav Trpiška celú story. Aj to, ako sa asi po troch stretnutiach dozvedel, že má za „vybavenie“ trestného stíhania zaplatiť dvadsaťtisíc eur.

„Dvadsaťtisíc?! Za čo? Tam nebolo nič, čo by bolo hodné toľkých peňazí,“ rozčuľoval sa nad sumou podľa neho prehnanou, ale nakoniec pristal na prvú zálohu tritisíc eur a rovnakou sumou prispel aj jeho brat. Z týchto peňazí sa Trpiškovcom z neznámych dôvodov vrátilo tisíc eur, zvyšok vložený do knihy odovzdala prokurátorke Trpiškova prvá žena.

Terajšia „ešte stále manželka“: Pani Trpišková dohodla s prokurátorkou výšku odmeny a „nasilu jej vnútila“ brošňu so Swarovského krištáľmi. Foto: Peter Buran

Kamera v prokurátorkinej kancelárii

Zlehovcová bola nútená priznať, že knihu z rúk učiteľky Moniky Vincovej prevzala. Podľa jej verzie však malo ísť o učebnicu angličtiny pre dcéru. Vincová jej ju podala cez okienko auta, ona knihu len hodila na sedadlo a spred domu Vincovej odišla. Keď prišla domov, cielene zaparkovala pri kontajneri a okamžite doň knihu vyhodila.

„Neviem, čo v tej knihe bolo, nelistovala som v nej. Podľa obalu som usúdila, že to je brožúrka o psíkoch. Takú knihu ja nepotrebujem, preto som ju zahodila,“ vysvetľovala Zlehovcová, prečo sa k obyčajnej knihe správala tak, akoby bola napustená jedom. Alebo akoby z nej práve vytiahla úplatok a ona sa chcela zbaviť dôkazu.

Vrchol absurdnosti svojich argumentov dosiahla pri zdôvodňovaní stretnutí s Trpiškovcami: „Sľúbila som Trpiškovej, že sa pozriem na trestné stíhanie vedené proti jej manželovi. Stretli sme sa tri-, možno štyrikrát. Spravila som to preto, lebo keby som nesúhlasila ja, určite by si našli niekoho iného a zmarilo by sa vyšetrovanie. Tomu som chcela zabrániť.“

Správanie prokurátorky Zlehovcovej monitorovali policajti dlhší čas. Odpočúvali, ako sa v telefóne dohaduje o odovzdaní už spomínanej „knihy“. Na kameru zaznamenali, ako spis patriaci úplne inému prokurátorovi poskytla priamo vo svojej kancelárii v budove Okresnej prokuratúry v Leviciach istej žene a tá spis študovala celé tri hodiny. V súkromnom byte prokurátorky, teda u nej doma, našli okrem brošne so Swarovského krištáľmi, ktorú jej „nasilu nanútila“ Trpišková, aj dozorové spisy týkajúce sa trestného stíhania rôznych osôb. Niektoré z nich neboli pridelené Zlehovcovej, patrili úplne iným prokurátorom.

S akým cieľom tieto spisy vláčila domov, ako sa k nim dostala a koľko prokurátorov minimálne vedelo o Zlehovcovej praktikách, to zostalo veľkou a veľmi podstatnou neznámou.

Trpišku doviezli na súd z väzby: Za zastavenie trestného stíhania za úžeru a vydieranie bol ochotný platiť. Foto: Peter Buran

Čakala tvrdší trest

Špecializovaný trestný súd uznal Danu Zlehovcovú za vinnú z prijímania úplatku. Predseda senátu konštatoval, že úplatok neprijala ako verejný činiteľ, pretože o Trpiškovcoch rozhodoval iný prokurátor a ona sama nemala právomoc ich trestné stíhanie akokoľvek ovplyvňovať. Pred Trpiškovcami sa síce tvárila, že v ich veci čosi urobí, kohosi ovplyvní, ale takýmito rečami Trpiškovcov vlastne klamala. Zavádzala ich len preto, aby sa dostala k ich peniazom.

Namiesto viac ako desaťročného trestu, ktorý pre ňu navrhoval špeciálny prokurátor, súd rozhodol o treste odňatia slobody na štyri a pol roka. Ak Zlehovcová nezaplatí aj peňažný trest päťtisíc eur, predĺži sa jej pobyt vo väzení o ďalších desať mesiacov.

Po prečítaní rozsudku bolo zjavné, že s takým miernym verdiktom bývalá prokurátorka nepočítala. Na rozdiel od väčšiny obžalovaných, ktorí o sebe tvrdia, že sú nevinní, v súdnej sieni nezahlásila podanie odvolania. Na zváženie, či sa jej vôbec oplatí reptať proti takému miernemu rozsudku, si vybrala zákonom povolený čas.

VIDEO Plus 7 Dní