Tip na článok
Za použitie sumy 1 488 na šekoch polícia obvinila šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu z extrémizmu.

Známy podnikateľ zarobil na predsedníctve, Kotlebu obvinili z extrémizmu: Čo hýbe Slovenskom?

Prečítajte si prehľad top udalosti zo Slovenska podľa Plus 7 dní.

Galéria k článku (23 fotografií )
Po 13-mesačné dieťatko poslalo ministerstvo vnútra špeciál, aby ho z Egypta doviezli na Slovensko.
Finančná správa potvrdila, že niektoré daňové kontroly v súvislosti s podnikateľom Ladislavom Bašternákom už uzavrela. Na snímke s Borisom Kollárom, vpravo.
Finančná správa potvrdila, že niektoré daňové kontroly v súvislosti s podnikateľom Ladislavom Bašternákom už uzavrela.

Kotlebove číselká

Za použitie sumy 1 488 na šekoch polícia obvinila šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu z extrémizmu. V neonacistických a rasistických kruhoch je 1 488 veľmi známym symbolom. Prvé dve čísla znamenajú takzvaných „14 slov“. Ide o vetu: „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Pripisuje sa americkému zločincovi Davidovi Lanovi, šéfovi rasistického zoskupenia The Order. Dve osmičky zas znázorňujú poradie písmena H v abecede, teda ide o symbol pre nacistický pozdrav Heil Hitler. Ľudáci sa od začiatku bránia tým, že suma vraj bola náhodná. Šeky dávali v rámci charitatívnej akcie rodinám s postihnutými členmi. Takými, akí počas vlády Adolfa Hitlera končili v peciach.

Šesť rokov si nezajazdí

Známy vodič a bývalý predseda SNS Ján Slota stiahol svoj odpor proti trestnému rozkazu. Prijal tak dvojročnú podmienku a šesťročný zákaz šoférovať. Odsúdili ho za to, že po nehode pri Lietavskej Lúčke, keď narazil so svojím Porsche Cayenne do Audiny pred sebou a tá do Suzuki. Slota sa pokúšal podplatiť účastníkov nehody, aby nevolali políciu, a potom sa odmietol podriadiť skúškam na alkohol, čo sa berie ako jazda pod vplyvom. Ak mu neskrátia trest, možno bude na cestách v okolí Žiliny šesť rokov bezpečnejšie.

Kontroly u „nášho“ človeka

Finančná správa potvrdila, že niektoré daňové kontroly v súvislosti s podnikateľom Ladislavom Bašternákom už uzavrela. Podľa informácií TV Markíza kontrolovali súčasné či bývalé spoločnosti, v ktorých Ladislav Bašternák figuroval, a preverovali celé reťazce, cez ktoré tiekli obchody. Ide vraj o nedoplatok na dani vo výške deväť miliónov eur. Daniari to pre tajomstvo komentovať nechcú. Pochopiteľne.

Špeciálom po bábo

Po 13-mesačné dieťatko poslalo ministerstvo vnútra špeciál, aby ho z Egypta doviezli na Slovensko. Dievčatko dostalo závažnú infekciu počas dovolenky so svojimi rodičmi a s ďalším súrodencom v letovisku Marsa Alam. „Stav malej pacientky sa rapídne zhoršil,“ informoval hovorca ministra vnútra Ivan Netík. V Egypte to nedokázali riešiť, poisťovňa vedela letecký prevoz zabezpečiť až o niekoľko dní, a tak po dieťa letel špeciál. No, aspoň majú piloti vďaka nezodpovedným rodičom nalietané hodiny…

Lunapark z Tatier

Najvyšší súd nateraz stopol projekt výstavby lanovky na Štrbskom Plese. „Musíme sa jasne rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo ‚lunapark‘, ktorým sa Tatranský národný park stáva,“ píše Najvyšší súd v rozhodnutí. Podľa ochranárov presne pomenoval to, čo roky tvrdia. Spor medzi nimi a developérom sa vracia na začiatok, na okresný súd. Problematické boli najmä výnimky, ktoré projekt dostal a ktoré je nutné odôvodniť. Podľa ochranárov dodnes nik nevysvetlil, prečo by mali byť lyžiarske trate dôležitejšie ako ochrana prírody. Zisk asi nie je dosť dobrý dôvod do formulára. Chvalabohu.

Zarobil na predsedníctve

Najvyšší zisk za sedem rokov priznalo vlani výstavisko Incheba, ktoré patrí Alexandrovi Rozinovi. Podnik medziročne zvýšil obrat o 40 percent na 13,9 milióna eur a zisk takmer osemnásobne, na 2,4 milióna eur. Upozornil na to týždenník Trend. Vychádza to tak, že vlani zarobila Incheba viac ako za predchádzajúcich šesť rokov spolu. V Inchebe bolo pritom počas polročného slovenského predsedníctva Rade Európskej únie presscentrum, odkiaľ sledovali rokovania novinári z celého sveta. Zvýšil sa aj obrat susedného hotela Expo.

VIDEO Plus 7 Dní