Tip na článok
Michal Lazar s manželkou: Podnikateľ, ktorý pôsobí v strojárenstve, realitách a v IT sektore sa pravidelne umiestňuje v rebríčku najbohatších Slovákov.

Známy slovenský podnikateľ nerešpektoval pamiatkarov, z maličkej pokuty sa môže iba smiať

Luxusné autá, honosné nehnuteľnosti a kontakty na najvyšších miestach - v najsilnejšej koaličnej strane Smer. Taká je letmá vizitka jedného z najbohatších Slovákov Michala Lazara.

Ten svoje podnikateľské impérium už dlhšiu dobu rozširuje o realitný biznis. V samom srdci bratislavskej pešej zóny pred pár rokmi kúpil od ministerstva vnútra Pálffyho palác z 18. storočia známy tiež pod označením Mozartov dom.

Mozartov dom kedysi a po úpravách: Napriek zákazu bratislavských pamiatkarov nechal Lazar vybúrať okná na kultúrnej pamiatke. Foto: Emil Vaško

Zrekonštruoval ho, no akosi nerešpektoval nariadenie pamiatkárov. Tí mu zakázali na národnej kultúrnej pamiatke vybúrať okná na prízemnom podlaží. Lazar mávol rukou, okná vybúral a nahradil ich sklenými vitrážami, ktoré siahajú až po zem a lemuje ich čierny kov. Tento „počin“ neostal bez odozvy. Krajský pamiatkový úrad udelil Lazarovi pokutu 7-tisíc eur. Ten, samozrejme, s rozhodnutím nesúhlasí a odvolal sa.

Porušenie bolo, no a?

Vec má teraz na stole Pamiatkový úrad SR. „Vo veci nie je právoplatne rozhodnuté. Konanie bude musieť byť doplnené. Je podstatné, aby spisová dokumentácia bola úplná. Ide pritom o administratívno-procesné dôvody, nie o vecné dôvody. Niet pochýb, že došlo k porušeniu zo strany spoločnosti,“ povedala nám Mária Zelenayová z Odboru preskúmavania výkonu štátnej správy.

Nevídaný luxus: Milovník drahých áut si nedávno doprial Maybach. Jeho cena sa začína na 190-tisíc eurách, no môže sa vyšplhať až k pol miliónu. Foto: Emil Vaško

Osloviť sme chceli aj samotného Lazara. Jeho sekretárka nám povedala, že mu nechá odkaz. Podnikateľ zatiaľ naň nereagoval. Pri aktuálnom pohľade na Pálffyho palác je možné, že Michal Lazar si zo stanovísk štátnych úradov ťažkú hlavu nerobí. Kaviareň na inkriminovanom prízemnom podlaží už beží na plné obrátky.

Luxusný Maybach

Sám Lazar si život užíva plnými dúškami. Ulice hlavného mesta brázdi na najnovších modeloch prémiových značiek áut. Najnovšou čerešničkou v jeho garáži je ultraluxusný Maybach, ktorého základná cena začína na 190-tisíc eurách, s ďalšou výbavou sa môže vyšplhať až k pol miliónu. Podobný majú v našich končinách aj boháči Alexander Rozin, či oceliarsky magnát Tomáš Chrenek.

VIDEO Plus 7 Dní