Pojednávania sú neverejné. Napriek tomu sa nám podarilo zistiť, že bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula potvrdil špinavé praktiky, ktoré sa u tajných používali. Za reálne označil aj udalosti opísané v knihách Komando 52 a Krycie meno Bežec od bývalého novinára a ex siskára Petra Tótha. “Mali sme to za beletriu, ale nie je to celkom tak,” reagoval Krajňák.
Minulosť: referendum proti Mečiarovi
Robert Krajňák, obchodník s pivom a vášnivý šachista, sa zviditeľnil v roku 1995, keď sa Slovensko uchádzalo o členstvo v Európskej únii, ale vláda Vladimíra Mečiara čelila viacerým zahraničným demaršom. Jedného dňa sa rozhodol, že nebude viac pasívny pozorovateľ.
Využil svoje občianske právo a zaplatil si inzerát s mottom “Narodil som sa v totalite, nechcem v nej aj zomrieť”. Vyzýval v ňom občanov, aby sa v petícii vyjadrili, či sú za vypísanie referenda s otázkou: Ste za odvolanie Vladimíra Mečiara z funkcie premiéra? Inzerát dal vytlačiť v dvoch denníkoch. Investoval doň 300 000 korún (cca desať tisíc eur), čo bola suma, za ktorú by si v Bratislave kúpil vtedy trojizbový byt.
Ostal v tom sám
“Myslel som, že keď zverejním inzerát, niekto si to osvojí, ale to sa nestalo,” spomína Krajňák na toto obdobie. Išiel osobne aj za vtedajším lídrom opozície Jánom Čarnogurským, ten mu ale vysvetlil, že odvolávať Mečiara referendom by bolo v rozpore s princípmi demokracie. Krajňák si zas myslel, že v rozpore s princípmi demokracie je Mečiarova vláda. Od ďalších inzerátov ale upustil, keď nenašiel politickú podporu.
On síce od nápadu upustil, ale evidentne sa stal hrozbou, pretože ho začala sledovať Slovenská informačná služba a aj do firmy, ako vysvitlo neskôr, mu nasadili agenta.
Mitrova správa a Mečiar na súde
Potvrdenie o tom, že ho tajní sledovali, získal až v roku 1999. Uviedol to v Správe o činnosti SIS po porážke Mečiarovho HZDS vo voľbách nový riaditeľ tajnej služby Vladimír Mitro.
"Na základe Mitrovej správy som dal v roku 2000 na súd žalobu na ochranu osobnosti. Je nad rámec úloh tajnej služby, aby niekoho rozpracovávala na diskreditáciu," hovorí Krajňák. A odvtedy sa súdny proces neskončil.
Na pojednávaniach o sledovaní obyčajného človeka štátnou tajnou službou vypovedali aj exriaditeľ SIS Ivan Lexa či Vladimír Mečiar, ktorý mal byť o všetkom podrobne informovaný. Mečiar tvrdil, že o sledovaní Krajňáka netušil. „Pán podnikateľ si celú aktivitu okolo seba s najväčšou pravdepodobnosťou vymyslel,“ uviedol Mečiar po výpovedi pred novinármi.
Podľa Krajňáka klamal ako vždy. “SIS totiž poskytla súdu informácie, aké dokumenty mu poslali, on ich podpísal a vrátil naspäť. Je tam napísané, že bol priebežne informovaný,” hovorí.
Odškodné
Je neuveriteľné, že o tomto prípade súdy rozhodujú vyše 22 rokov. “Takto vyzerá výkonnosť nášho súdnictva. Deje sa to na najzaťaženejších súdoch Bratislava I a Krajský súd Bratislava, kde je dlhodobo nedostatok sudcov. Koľkokrát sa nemá ani kde pojednávať,” vysvetľuje Robert Krajňák.
SIS spor z čias Lexu nekomentuje. Ako uviedla vo vyjadrení hovorkyňa Simona Svítková, akceptujú právoplatné rozhodnutia súdov v danej veci. “Menovanému bola vyplatená v roku 2018 suma vo výške 8 298,48 € zodpovedajúca priznanému nároku vo výške 250 000,- Sk. Rovnako bude Slovenská informačná služba postupovať aj vo vzťahu k zvyšnej časti žalobcom požadovaného nároku na náhradu nemajetkovej ujmy, ktorá je stále predmetom súdneho konania.”
Krajňák vraví, že bude rád, keď to už celé skončí. “Odporca, teda tajná služba, má obrovskú výhodu, neplatí súdne poplatky, právnika ani dovolania na najvyššom súde,” vraví. Ďalšie pojednávanie s poslednými výsluchmi svedkov je naplánované na marec budúceho roku.