Tip na článok
Ľubietovská škola: Prenajatím bytu mohlo dôjsť k porušeniu podmienky o jej päťročnom nevyužívaní na komerčné účely. Na malej snímke starosta Zajac.

Zneužité eurofondy? Starosta nasťahoval rodinu synovej frajerky do školy

V exekúcii prišli o dom, starosta ich nasťahoval do školy zrekonštruovanej za peniaze z eurofondov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Ľubietovská škola: Prenajatím bytu mohlo dôjsť k porušeniu podmienky o jej päťročnom nevyužívaní na komerčné účely.
Z eurofondov: Školu nedávno zrekonštruovali takmer za pol milióna eur.
Danka Filadelfiová: Podľa zmluvy podpísanej starostom môže rodina Filadelfiovcov bývať v priestoroch oficiálne vedených ako nebytové až do roku 2014.

Starostov syn randí so slečnou Nikolou - aj takúto vetu obsahuje trestné oznámenie, ktoré podávali poslanci obce Ľubietová na svojho starostu. Tvrdia v ňom, že starosta Zajac zaviedol v dedine klientelizmus, rodinkárstvo a protekcionizmus. Byt v škole vraj prenajal jemu blízkym ľuďom.

Polícia i prokuratúra by sa teraz mali chopiť svojej moci a so starostom voľačo urobiť. Prinútiť ho, aby nájomníkov zo školy vyhodil. To, že pri tom nejde ani tak o nádejnú starostovu nevestu, ako o ohrozenie štyristotisíc eur z eurofondov, Ľubietovčania priznávajú neradi.

Z eurofondov: Školu nedávno zrekonštruovali takmer za pol milióna eur. Foto: Vlado Kollár

Vlastnou vinou

Byt školníka priamo v budove ľubietovskej školy bol už dlhší čas prázdny. Po tom, čo školu z peňazí eurofondov zrekonštruovali a nasledujúcich päť rokov sa nesmie využívať na komerčné účely, bol starý byt definovaný ako nebytové priestory. Napriek tomu sa tam v novembri 2011 nasťahovala Danka Filadelfiová spolu so svojou matkou a dvomi dospelými dcérami.

Podľa nájomnej zmluvy podpísanej starostom si pani Filadelfiová mohla nebytové priestory upraviť na bývanie „z dôvodu zložitej životnej situácie“ a všetky s tým spojené náklady jej obec preplatila.

Zo zápisníc obecného zastupiteľstva zverejnených na internete je zrejmé, že sa to nestalo celkom transparentne. Zaznamenané v nich je, ako sa Katarína Šimunová starostu rozhorčene pýtala, prečo Filadelfiovci priestory prerábali, keď sa mali do školy len núdzovo nasťahovať. Čierne na bielom je tu tiež uvedené, ako sú občania pohoršení, že obec tejto rodine preplatila náklady na rekonštrukciu bytu. Nájdeme aj prekvapivé konštatovanie, že rodina Filadelfiovcov nie je sociálny prípad a že spomínanú zložitú životnú situáciu celé dva roky vôbec neriešila. Ako bezmocný výkrik do tmy vyznieva naliehavé upozornenie riaditeľky školy Moniky Bobákovej: „Škola nemôže priestory prenajímať.“

Danka Filadelfiová: Podľa zmluvy podpísanej starostom môže rodina Filadelfiovcov bývať v priestoroch oficiálne vedených ako nebytové až do roku 2014. Foto: Vlado Kollár

Z rozhovorov s Ľubietovčanmi sme sa dozvedeli, že problém so školským bytom-nebytom sa začal exekúciou domu Filadelfiovcov. Pre dlžoby. „Do problémov sa dostali vlastnou vinou a bez strechy nad hlavou sa neocitli zo dňa na deň. To nebolo tak, ako keď voľakomu zhorí dom a on zrazu, nešťastnou náhodou, ostane na ulici. Kdeže!

Celé mesiace vedeli, že sa musia vysťahovať. A ak si aj nenašli podnájom, mali kam ísť. Vedľa ich exekvovaného domu stojí drevenica patriaca starej panej. Nie je to bohviečo, ale keby ju dali do poriadku, neboli by odkázaní na cudzích ľudí. Vlastne, oni na cudzích nie sú odkázaní ani teraz. Stará pani má v dedine dvoch synov, každý býva v rodinnom dome,“ dozvedáme sa od miestnych.

Len ich pritúľme

Obecný poslanec Daniel Kenický tvrdí, že Filadelfiovci sa po exekúcii sťahovali do školy len pre starostovo zavádzanie: „Najprv oklamal riaditeľku školy a potom na mimoriadnom zastupiteľstve oblafol poslancov. Nevravím, že sme Filadelfiovcom nechceli pomôcť. Veď sme ľudia. Navyše, bolo pred Vianocami a starosta to na nás vtedy pekne zahral. Že oni sú v takej situácii, že zoberú hocičo. Vraj - len ich pritúľme. Navrhol som, nech idú zatiaľ bývať do budovy klubu mládeže, a ostatní to odsúhlasili. Lenže Danka Filadelfiová v klube bývať nechcela. To jej nevoňalo! Nuž, ak odmietajú pomocnú ruku, tak ja sa s nimi nemám o čom baviť.“

Kým zastupiteľstvo riešilo, či Filadelfiovci môžu v škole bývať a na aký čas by im prenájom mohli poskytnúť, kým schvaľovali uznesenia, ktoré vzápätí rušili, v niekdajšom byte školníka sa Filadelfiovci za výdatnej pomoci starostovho syna pustili do rekonštrukcie. Vrátane nákupu novej kuchynskej linky či výmeny podlahy za plávajúcu. Byt s mesačným nájomným sto eur, ktorý pokrýva hlavne náklady na energie, si užívajú ešte aj dnes.

„Do marca 2014 by tam mali bývať,“ hnevá sa Kenický. „Aspoň tak je to uvedené v zmluve, ktorú síce nikto z poslancov nevidel, ale starosta jej znenie nedávno zverejnil na internete. Ja si myslím, že ju vyrobil až po tom, čo sme na neho podali trestné oznámenie, a podľa všetkého ju antedatoval. Vtedy mi totiž povedal: ‚Mohol som Filadelfiovcov zo školy vysťahovať, ale teraz just nie. Chceli ste mať vojnu, tak ju budete mať.‘ Lenže vojna medzi nami je jedna vec a dôsledky starostovho trucpodniku iná. Aj som mu vravel: Paľo, ak my raz budeme musieť do Bruselu vracať pätnásť miliónov korún, ja ťa zastrelím!“

Nádejná nevesta

Pravda je, že väčšina Ľubietovčanov si na peniaze z eurofondov, za ktoré svoju školu vynovili, spomenula pomerne neskoro. Až keď bolo na svete prvé uznesenie schvaľujúce bývanie Filadelfiovcov v priestoroch, ktoré sa nesmú využívať na komerčné účely. Urputná snaha niektorých občanov o nápravu tejto situácie sa však míňa účinkom.

Odpoveď na otázku prečo sa v dedine dozviete na každom rohu: „Lebo dcéra Danky Filadelfiovej je starostovou nádejnou nevestou. Preto aj starostova žena zaútočila na riaditeľku školy, že koná neľudsky, keď cez zimné prázdniny nechala školu iba temperovať. Filadelfiovci tak vraj museli sviatkovať v studenom byte. Podľa nej by sa mala celá škola vykurovať len kvôli Filadelfiovcom. Akoby nemali dosť iných výhod. Starosta Danku aj jej dcéru, tú synovu frajerku, zamestnal na obecnom úrade v rámci protipovodňových prác. A viete, čo robila mladá? Celé mesiace sedela na obecnom úrade a pekne v teple prepisovala kroniku. Ako to súvisí s protipovodňovými opatreniami, to vie asi len starosta.“

Starosta Ľubietovej Pavel Zajac nemal chuť hovoriť o prenájme priestorov v budove školy. Na chodbe obecného úradu iba poznamenal, že vracania peňazí do Bruselu sa nebojí: „My si prenájom bytu obhájime.“ Danka Filadelfiová bola k okolnostiam prenájmu ochotná povedať len jedno: „Starostovi sme vďační. Veľmi nám pomohol.“ Ľubietovčanom ostáva len dúfať, že chýr o tejto pomoci nedôjde ďaleko od slovenských hraníc.

VIDEO Plus 7 Dní