Prvý deň pojednávania v kauze vraždy košického bosa Róberta Holuba je už za nami, ale obžalovaní mafiáni sa ani nedostali k slovu. Spis týkajúci sa procesu sa skladá zo 67 zväzkov a obsahuje vyše 22 000 strán. Samotná obžaloba má 56 strán, prítomní v súdnej sieni mali pocit, že jej čítanie  trvá celú večnosť a to prokurátor Peter Kysel číta  skutočne rýchlo. Najviac času mu zabralo vymenovanie   zbraní a nábojov, ktoré policajti našli počas domových prehliadok v garáži  v Bratislave a na záhradnej chatke v Lozorne. Sýkorovci si v rôznych skrýšach, vrátane troch veľkých plastových sudov zakopaných pod podlahou, uložili  neuveriteľné množstvo arzenálu - pištole, revolvery, pušky, samopaly, guľovnice, brokovnice, guľomety, puškohľady,  vrecia s Danubitom, semtexom, želatínový dynamit, tlmiče, dymovničky, svietiace náboje, napáskované zásobníky, ručné protitankové zbrane, granáty trieštivé, osvetľujúce, kumulatívne, tritolové náložky a tak ďalej. Všetky zbrane mala mafiánska skupina operujúce hlavne v oblasti Bratislavy a Trnavy údajne pre svoju potrebu.

Namietajú súdny senát

Ako hlavný obžalovaný vystupuje v procese päťdesiatpäťročný bos sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel.  Po prečítaní obžaloby vzniesli jeho obhajcovia námietku voči súdnemu senátu. Považujú ho za zaujatý, pretože v Holubovej vražde už akceptoval verziu udalostí podávanej Mikulášom Černákom.

Vraždu košického bosa Holubauž rieši súd
Zdroj: Jozef Habočík

Z páchateľa svedok

Černák sa k zosnovaniu Holubovej vraždy priznal, uzavrel dohodou o vine a treste a ostatných obžalovaných, vrátane Kýbla, teraz usvedčuje z pozície svedka. Podľa Kýblových obhajcov tým prezumpcia neviny dostala nafrak.

Kýbel oznámil, že z tohto dôvodu sa   pojednávaní Špecializovaného trestného súdu už nikdy, vôbec nikdy nemieni zúčastniť.  Ani počas procesu  Holubovej vraždy nebude sedieť v súdnej sieni, nebude konfrontovať Černáka počas jeho výpovede na súde a   nepríde si ani vypočuť rozsudok.  

Účasť na pojednávaní odmietol aj Jozef Roháč, ktorý si už odpykáva doživotný trest v maďarskom väzení.  Podľa prokuratúry  Roháč strieľal na  Holuba na benzínovej pumpe v Košiciach,  aj v bratislavskom hoteli Danube a on dorazil už nevládneho Holuba priamo na nemocničnom lôžku v nemocnici na Kramároch.  

Na lavici obžalovaných teda bude sedieť len Alojz Kromka, Ivan Cupper, Juraj Harvan, Ladislav Badó a Martin Bihari.