Tip na článok
V oslabení: Ján Počiatek čoskoro stratí kontrolu nad využívaním eurofondov. Financie z Bruselu v objeme štrnásť miliárd eur chce mať Robert Fico pod dozorom.

Zoberie Fico Počiatkovi koordináciu eurofondov?

Úrad vlády zrejme vezme ministrovi Počiatkovi koordináciu eurofondov na roky 2014 - 2020.

Galéria k článku (5 fotografií )
V oslabení: Ján Počiatek čoskoro stratí kontrolu nad využívaním eurofondov. Financie z Bruselu v objeme štrnásť miliárd eur chce mať Robert Fico pod dozorom.
Chce maximum: Podľa premiéra by vláda mala do Bruselu predložiť „sebecký slovenský materiál“ o pláne eurofondov na roky 2014 - 2020.
V oslabení: Ján Počiatek čoskoro stratí kontrolu nad využívaním eurofondov.

Kontrolu využívania balíka finančných prostriedkov z Bruselu v objeme štrnásť miliárd eur chce mať Robert Fico pod dozorom. Aktuálne táto kompetencia patrí ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi a oficiálne sa nazýva Centrálny koordinačný orgán (CKO).

Ten, kto ho ovláda, má značnú moc a navyše „sedí“ aj na bezmála sto miliónoch eur v rámci samostatného operačného programu Technická pomoc. Práve v tomto programe sa počas prvej Ficovej vlády zrodila asi najväčšia a najarogantnejšia kauza zneužívania verejných zdrojov nástenkový tender.

Megaškandál: Igor Štefanov je jedným z obvinených v kauze nástenkového tendra.Foto: TASR

Boj o moc?

Smer už začína pracovať na novej dohode s Bruselom o štruktúre a výške eurofondov pre Slovensko na obdobie 2014 2020. Podľa zápisu z rokovania Rady vlády pre Partnerskú dohodu na roky 2014 2020 si premiér želá, aby vláda predložila do Bruselu „niečo, čo by malo slúžiť straníckym cieľom a predovšetkým zvyšovaniu hospodárskeho rastu a súčasne by to mal byť sebecký slovenský materiál“.

Podľa premiérovej hovorkyne toto vyjadrenie treba chápať v kontexte snáh o to, aby Slovensko vyťažilo maximum prostriedkov a podpory na svoj ďalší rozvoj a napredovanie. Predseda vlády informoval aj o „vzniku zatiaľ jedinej politickej dohody vnútri vlády, týkajúcej sa práve CKO“. Tento orgán koordinuje, hodnotí a monitoruje využívanie eurofondov na všetkých ministerstvách.

Na to potrebuje aj nemálo expertov, právnikov, poradcov, zamestnancov, počítačov a informačných systémov, a to všetko môže obstarávať v rámci programu Technická pomoc v hodnote takmer sto miliónov eur. Odobratie tejto kompetencie Jánovi Počiatkovi tak môže znamenať aj premiérovu snahu zmierniť jeho vplyv a manévrovací priestor.

Berie eurofondy: Premiér vezme koordináciu eurofondov Počiatkovi a presunie ju k sebe na Úrad vlády. Foto: TONY ŠTEFUNKO

Zatiaľ čo hovorkyňa Úradu vlády Beatrice Hudáková priznala, že o takejto zmene sa „uvažuje“ z dôvodu komplexnosti problematiky, hovorca ministra dopravy Martin Kóňa je zdržanlivejší: „Fungovanie CKO pod Úradom vlády určite nie je zlá myšlienka, keďže koordinuje čerpanie eurofondov na všetkých rezortoch. Treba však doriešiť technické detaily takéhoto presunu, ak sa uskutoční.“

Expert na eurofondy Ján Rudolf priznáva, že mať pod sebou Centrálny koordinačný program znamená silné právomoci a lákavá môže byť aj možnosť obstarávať služby spojené s technickou pomocou. „V zásade je však dobré a logické, že koordinácia eurofondov sa presunie pod Úrad vlády, pretože ten má nadhľad nad všetkými ministerstvami,“ hovorí Rudolf.

Podľa neoficiálnych informácií to môže pripadnúť stále ešte nevymenovanému vicepremiérovi Ľubomírovi Vážnemu, ktorý má mať sídlo na Úrade vlády. „V súčasnosti ide o predčasnú otázku, ktorá je zatiaľ v procese príprav na úrovni expertných rokovaní,“ hovorí Beatrice Hudáková.

Minulé boje:

Robert Fico na rokovaní Rady vlády hovoril o presune koordinačného orgánu ako o hotovej veci. Odôvodnil to slovami, že v minulosti bolo potrebné prijímať politické dohody medzi politickými stranami, a preto aj padli veľmi netradičné rozhodnutia najskôr bol tento orgán na ministerstve výstavby, potom bol súčasťou Úradu vlády a nakoniec sa udomácnil na ministerstve dopravy, kde pôsobí doteraz.

V minulosti sa s ním spájali aj veľké boje a škandály. V prvej Dzurindovej vláde koordinoval peniaze z EÚ Pavol Hamžík a pre podozrenia z korupcie, ktoré sa však nikdy nepreukázali, napokon prišiel o kreslo podpredsedu vlády. V prvej Ficovej vláde ho v rámci delenia koaličného koláča dostalo ministerstvo výstavby, ktoré ovládala SNS. „Fico vtedy prehliadol význam CKO a zveril ho do rúk ministerstva ovládaného ľuďmi Jána Slotu,“ hovorí Ján Rudolf.

Svoju chybu si vraj Smer naplno uvedomil, keď ministerstvo výstavby vyhlásilo tender na právne, poradenské a informačné služby pri čerpaní eurofondov. Lukratívnu zákazku za takmer sto miliónov eur zverejnilo na nástenke ministerstva v uzavretej chodbe, kam prakticky nikto zvonku nemal prístup. Nikoho neprekvapilo, že sa prihlásil iba jediný záujemca konzorcium fi riem, kde figurovali ľudia blízki Jánovi Slotovi.

Polícia už odvtedy obvinila päť ľudí z machinácií pri verejnom obstarávaní. Toto však už bola silná káva aj pre premiéra Fica, ktorý rozhodol, že koordinácia eurofondov sa vráti pod Úrad vlády. Vtedajší vicepremiér Dušan Čaplovič sa v tom čase už dávnejšie snažil získať správu eurofondov práve pod seba. Pre médiá sa vtedy vyjadril, že bolo chybou nechať ju na ministerstvo výstavby.

„Myslím si, že to bolo nešťastné rozhodnutie, že sa to nevrátilo pod Úrad vlády, ako to bolo za pána Hamžíka... Keby Centrálny koordinačný orgán bol od začiatku pod Úradom vlády, tak dnes by sme boli v inej situácii.“ Potom však prišiel rok 2010, nová vláda Ivety Radičovej a umiestnenie CKO bolo opäť predmetom koaličných mocenských hier.

Keďže Ján Figeľ sa nestal predsedom parlamentu, bolo treba vytvoriť mu patrične silné ministerstvo. A tak vznikol superrezort dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a kontrola eurofondov putovala z Úradu vlády späť na ministerstvo. SDKÚ vtedy žiadala, aby pod premiérkou zostala aspoň koordinácia fi nančných tokov eurofondov, ale KDH to odmietlo.

Dnes už Smer nemusí umiestnenie koordinácie eurofondov obchodovať so žiadnym partnerom a údajne už od Nového roka prejde späť na Úrad vlády. „S tímom ministerských pracovníkov, ktorí na CKO pracujú dnes, sa vraj už neráta,“ hovorí zdroj z prostredia ministerstva.

VIDEO Plus 7 Dní