Narodil sa pred 72 rokmi v Turzovke na Kysuciach a na svoje rodisko nedal dopustiť. A domáci na neho. Pri príprave reportáži v tomto regióne sme na zakladateľa najčítanejšieho týždenníka PLUS 7 DNÍ a majiteľa najväčšieho vydavateľského domu 7 PLUS počúvali samé chvály. Štefan Šimák bol nielen obľúbený lokálpatriot, vynikajúci novinár, odhodlaný vydavateľ, nadšený vinár a podnikateľ, ale aj veľký vizionár.

V zasadačke u hasičov

Po štúdiu žurnalistiky začínal ako redaktor okresných novín Za nové Kysuce. Zakrátko ho zlákala práca v rozhlase a z krajového redaktorka Československého rozhlasu pre severné Slovensko sa po siedmich rokoch stal redaktor Československého rozhlasu v Bratislave. Pôsobil aj v Prahe ako redaktor zahraničnej politiky či zahraničný spravodajca v Sovietskom Zväze. V roku 1986 získal jedno z najvyšších rozhlasových vyznamenaní Zlatý mikrofón Československého rozhlasu.

Po Nežnej revolúcii sa rozhodol využiť svoje novinárske skúsenosti a kráčať vlastnou cestou. Stál pri zrode nášho časopisu, ktorý tento rok oslávil 30 rokov. „Možno vás bude zaujímať, ako vznikol najúspešnejší týždenník v celej histórii našej krajiny, PLUS 7 DNÍ, čo všetko súvisí s tvorbou a vydávaním periodík. Tento príbeh sa začal vypožičaným elektrickým písacím strojom a prenajatou zasadačkou v priestoroch hasičského zboru. A neuveriteľnou trúfalosťou, ktorej sa s odstupom času niekedy sám čudujem,“ napísal po rokoch vo svojej knihe Nehovorte mi magnát s podtitulom: Ako sme vybudovali a predali najväčšie mediálne impérium na Slovensku.

Bulvár nie je nič hanlivé

Krátko po revolúcii v roku 1990 spolu s Jozefom Dukesom, ku ktorým sa neskôr pripojil aj Karol Bustin, založili týždenník PLUS 7 DNÍ. Šimák vymyslel koncepciu časopisu aj jeho názov. "Raz ráno som pri čistení zubov zachytil z rádia reklamu na zubnú pastu Signal Plus. ,Plus 7 dní, to by znelo super.´ Slovíčko plus podprahovo sľubovalo vyššiu pridanú hodnotu," spomína vo svojej knihe. Jeho spoločníci ani šéfredaktor Miloš Luknár nič nenamietali, časopis, ktorí časom mnohí nazývali jednoducho Pluska, bol na svete.

Každá rubrika mala svoje opodstatnenie. Vedel oceniť a povzbudiť nielen šikovných bulvárnych novinárov, ale aj kvalitných reportérov, ktorí precestovali celé Slovensko a kus sveta. „Bulvár nie je nič hanlivé. Bulvár je ako široká ulica s obchodíkmi a kaviarničkami, kde si každý nájde to svoje. Bulvárne médiá majú takisto široký záber: čitateľa musia zaujať, chytiť za srdce, pomôcť mu, ale aj kritizovať, keď treba, a poukázať na neduhy v spoločnosti,“ vysvetlil svoj postoj v knihe Nehovorte mi magnát, ktorá nezahŕňa len autobiografické spomienky, ale aj spomína niekoľko prelomových udalostí, založenie vydavateľstva, ktorá sa v priebehu štvrťstoročia stalo jediným veľkým, čisto slovenským mediálnym domov. 

K PLUS 7 DNÍ sa totiž pridali ďalšie tituly: mesačníky Zdravie, Záhradkár, Emma, Brejk, Mamina, Pekné bývanie, Poľovníctvo a rybárstvo, Dobré jedlo, Pes Plus, Navarené napečené, týždenníky Báječná žena a Šarm. V roku 2006 začala Spoločnosť 7 PLUS, v ktorej bol Štefan Šimák od roku 1993 konateľom, vydávať denník Plus JEDEN DEŇ. V roku 2010 vo vydavateľstve prichýlili aj detské časopisy Ohník, Zorničku, Včielku a Bobíka, obľube sa tešil aj jeden z posledných vzniknutých mesačníkov Zázračný svet.

Rozlúčka s dieťaťom

Nie je majiteľ ako majiteľ. Štefan Šimák mal obdivuhodný vydavateľský cit. Či sa pustil do zakladania ženského časopisu alebo hobby magazínu, osobne sa podieľal na jeho koncepcii, prichádzal s nápadmi a vedel osloviť a motivovať tých správnych ľudí, ktorí sa na tvorbe jednotlivých titulov podieľali. Mal neuveriteľne široký záber, o čom svedčí aj jeho ďalšie smerovanie.

V roku 2014 svoje mediálne dieťa predal finančnej skupine Penta. Rozlúčka, ktorú sme mali s majiteľmi v Letnej záhrade Umelka na Dostojevskom rade, sa neobišla bez sĺz.  

Zámocký pán

Štefan Šimák s rodinou kúpil v roku 2015 Pezinský zámok, ktorý sa po rozsiahlej rekonštrukcii stal sídlom Zámockého vinárstva. „Nechceli sme kupovať zámok. Chcel som len robiť zopár litrov vína a hľadal som, kde by to bolo možné. Prvé, čo mi napadlo, keď som sa pozrel na tento zámok, bolo, že mám konečne kde uložiť umelecké sklo a kde si môžem urobiť galériu,“ priznal po otvorení zámku. Aj tu sa prejavil jeho cit pre históriu a umenie.

Do 800-ročného zámku s galériou umeleckého skla európskeho významu sa vrátil život. Šimák Zámok Pezinok získal hlavnú cenu 25. ročníka súťaže Stavba roka 2019, ktorú zorganizovalo Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva - ABF Slovakia. Žiaľ, natrvalo sa presťahovať do zámku už nestihol. Po ťažkej chorobe skonal včera v neskorých večerných hodinách.

FOTO Štefana Šimáka a zámku v Pezinku, ktorý zrekonštruoval za peniaze z predaja vydavateľstva, nájdete v GALÉRII

Ako si na Štefana Šimáka spomínajú jeho bývalí zamestnanci?

Rastislav Boldocki, bývalý šéfredaktor mesačníka Zázračný svet, zástupca šéfredaktora PLUS 7 DNÍ:

Intenzívne som ho začal vnímať, keď mi ponúkol pozíciu šéfredaktora časopisu Zázračný SVET. Trochu som sa zdráhal to prijať. Všimol som si totiž, že veľmi bazíruje na grafike a dovtedy som so zalamovaním textov nemal žiadne skúsenosti. Vypočul si ma a ubezpečil, že to bude v poriadku. O niekoľko dní som zašiel za ním s prvou várkou zalomených textov. S malou dušičkou. Narýchlo si ich pozrel, usmial sa na mňa a povedal: „Už chápem vaše obavy, že nebudete zvládať grafiku.“

Vtedy sa ma to trochu dotklo, ale v podstate jeho priamosť bola výhodou. Lebo rovnako ako kritiku vám bez okolkov vysvetlil aj svoje predstavy a vízie. Bol to jeho spôsob, ako z ľudí dostať to najlepšie, ako ich prinútiť, aby do novín a časopisov vložili kúsok seba. A keby bol iný, zrejme by sa mu nikdy nepodarilo vybudovať také úspešné vydavateľstvo.

Kristína Dugovičová, zástupkyňa šéfredaktora PLUS 7 DNÍ pre šoubiznis a online:

Mala som obrovské šťastie, že som zažila éru Štefana Šimáka. Nikto iný sa v printových médiách na Slovensku nevyznal lepšie než on. Legendárne porady s vedením týždenníka PLUS 7 DNÍ na najvyššom poschodí začínal vždy vetou: „Nebudeme strácať čas chválením.“ Bola to neraz až sebatrýzeň, ale z profesného hľadiska neexistovala lepšia škola. Dokonale rozumel novinárom aj ich práci, s neuveriteľnou presnosťou vedel určiť, čo sa dalo urobiť lepšie. 

Stalo sa len raz, že sa vopred zaujímal o materiál, ktorý sme na „šoubiznisovom“ oddelení chystali. Možno prekvapím vychytené mediálne hviezdy, ale ich sa netýkal. Záležalo mu, aby sme s kolegom Erikom Kollárikom "neodflákli" článok o našom legendárnom keramikárovi Ignácovi Bizmayerovi (TU si prečítajte výsledok). Taký bol. Skutočné osobnosti vyzdvihoval, ale inak opakoval „plus sedmičkárske“: Padni komu padni.

Monika Mikulcová, dlhoročná redaktorka PLUS 7 DNÍ:

Pamätám si, ako sme spolu s pánom Šimákom v Turzovke razili dukáty pre šťastie – konal sa tam totiž Slovenský rekord s názvom Poklad Tomáša Uhorčíka. S kolegom fotografom sme pripravovali reportáž a zrazu prišlo od majiteľa nášho vydavateľstva, ktorého sme v meste na podujatí niekoľkokrát stretli, pozvanie na obed do jeho turzovského domu.

Neodmietli sme, pani Šimáková uvarila vynikajúci guláš a užili sme si príjemné posedenie v záhrade s takmer celou rodinou. Lebo tak vnímal Štefan Šimák aj svoje vydavateľstvo – ako svoju rodinu. Mal prehľad o každom zamestnancovi, hoci ten to možno ani netušil. Vedel o našich kvalitách i slabostiach a všetci sme verili jeho novinárskemu a vydavateľskému úsudku.

Peter Galan, bývalý šéfredaktor magazínu Brejk, redaktor PLUS 7 DNÍ:

Hovorí sa, že o mŕtvych len dobre, ale v prípade Štefana Šimáka to podľa mňa ani inak nejde. Poznal som ho ako skvelého chlapa, ktorý dokázal byť v práci nekompromisný, ale zároveň veľmi ľudský. Nikdy som z neho necítil povýšenosť či odstup, skôr naopak. Zaujímal sa o ľudí okolo seba bez ohľadu na to, či išlo o člena manažmentu alebo radového redaktora.

Rád spomínam na bezprostrednosť, s akou komunikoval, dôveru, ktorú vedel prejaviť, a tak svojským spôsobom aj motivovať kolegov. Bolo mi veľmi ľúto, keď pred časom vydavateľstvo opustil, pretože som ho vnímal ako silnú osobnosť a skutočného profesionála. O to viac mi je smutno teraz, keď viem, že jeho príbeh skončil navždy.

Roland Kyška, bývalý zástupca šéfredaktora PLUS 7 DNÍ, dnes marketingový riaditeľ SWAN

Spomínam si na mnohé dlhé debaty na siedmom poschodí petržalského sídla 7 Plus. Nie vždy sme na svet mali rovnaké videnie. Ja už som bol viac on-line, on bol symbolom toho tradičného, papierového sveta. V ňom bol kráľ. A aj z toho plynul (nielen) môj veľký rešpekt. Lebo tie debaty vždy mali zmysel, bol pripravený načúvať, diskutovať.

Prečítajte si ROZHOVOR so Štefanom Šimákom TU, pri príležitosti dvadsiateho výročia PLUS 7 DNÍ ho spovedal Borisa Filan 

FOTO Štefana Šimáka a zámku v Pezinku, ktorý zrekonštruoval za peniaze z predaja vydavateľstva, nájdete v GALÉRII >>