Smerák Ľubomír Petrák (†59), poslanec Národnej rady (NR) SR a starosta obce Hurbanova Ves, skonal v nemocnici, kde bol napojený na umelú ventiláciu. Jeho smrť potvrdil na sociálnej sieti exminister Ján Richter.

"Odišiel človek, s ktorým som spolupracoval desiatky rokov. Ľubo Petrák bol poctivý a pracovitý kolega a vzorný otec rodiny. Vyjadrujem úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym," napísal.

Na úmrtie reagujú kolegovia

Rodine vyjadrujú úprimnú sústrasť aj zákonodarci z iných politických strán. "Dlhý boj na ventilácii napokon prehral. Je mi to ľúto. Bol práve jeden z mála tých slušnejších, neútočných a skôr pragmaticky odborných, podpredseda výboru pre vzdelávanie. Úprimnú sústrasť jeho rodine," odkázala príbuzným poslankyňa Monika Kozelová z OĽaNO. 

Poslanec Tomáš Valášek (Za ľudí) verejne potvrdil, že Petrák prehral boj s koronavírusom. "Dnes Ľubomír Petrák podľahol Covidu. Boli sme na opačných stranách politického spektra, ale stále kolegovia, a to nás spájalo. Úprimnú sústrasť rodine, blízkym a jeho kolegom so strany SMER," napísal Valášek.

Matovič: O život ho pripravil zabiják

Premiér Igor Matovič spolu s kondolenciou pridal vo svojom vyjadrení aj poučenie pre opozičných poslancov. "Ľuba Petráka som mal rád. Považoval som ho de facto za omyl v Smere a veľakrát som mu to aj povedal. O život ho pripravil zabiják, ktorý jeho kolegovia bez rúšok na námestiach 17. novembra podlo spochybňovali. Odpočívaj v pokoji," napísal predseda vlády.

Reakcie Fica, Pellegriniho a ďalších nájdete v GALÉRII >>

"Zomrel poslanec Národnej rady SR Ľubo Petrák. Je mi to úprimne ľúto,"vyjadrila sa po skone Ľubomíra Petráka medzi prvými ministerka Veronika Remišová. "Poznala som ho osobne, bol síce poslancom za stranu Smer, no počas môjho pôsobenia v opozícii viedol parlamentný výbor pre vzdelávanie, ktorého som bola členkou. Napriek tomu, že sme na niektoré otázky mali diametrálne odlišné názory, bol to človek kultivovaného dialógu, človek, ktorý vedel preukázať rešpekt aj kolegom v opozícii, človek ktorý počúval, skrátka politik, s ktorým si viete predstaviť konštruktívnu spoluprácu napriek tomu, že stojíte na opačných brehoch politického spektra."

Remišová spomenula dlhé rozhovory o vzdelávaní, ale aj o komunálnej politike, ktoré s Petrákom viedli. "Ako starosta sa vedel zriecť svojho platu, aby pre jeho obec ostalo viac. Milý kolega, odpočívaj v pokoji, budeš tu chýbať. Vyslovujem úprimnú sústrasť celej rodine," dodala podpredsedníčka vlády.

FOTO poslanca Ľubomíra Petráka a ako sa s ním lúči Smer, v GALÉRII >>

Smúti aj minister školstva Branislav Gröhling. "Ľubomír Petrák bol štyri roky mojim parlamentným kolegom. Hoci on bol zo strany SMER-SD a ja zo SaS, vždy sme mali korektný vzťah, povedal by som, že dokonca kamarátsky. Keďže býval šéfom školského výboru, stretávali sme sa v politických diskusiách. Debaty s ním som mal veľmi rád. Ako politickí oponenti sme sa vždy vedeli navzájom podpichnúť, vedeli sme trochu do seba ´vyrývať´, ale vždy to bolo s nadhľadom, úsmevom a bez nenávisti," napísal Branislav Gröhling. 

"Spolupráca s Ľubom, či ako so šéfom školského výboru alebo politickým oponentom, bola obohacujúca a dala mi veľa. Som rád, že som ťa spoznal Ľubo. Veľmi mi budú chýbať naše rozhovory. Úprimnú sústrasť rodine a pozostalým," dodal minister školstva.

K Ľubomírovi Petrákovi, keď už ležal vo vážnom stave v nemocnici, sa v piatok vyjadril aj šéf Smeru Robert Fico. „ Jeden náš kolega, poslanec Národnej rady Ľubo Petrák, zvádza v ostatných dňoch a ostatných hodinách ťažký boj. My mu nemáme ako pomôcť, len tak, že naňho myslíme a držíme mu palce,“ uviedol predseda Smeru. „Nemôžem prezradiť konkrétne informácie. Pán Petrák podstupuje jeden komplikovaný chirurgický zákrok. Viac nepoviem."

Po Petrákovom skone sa Robert Fico k smrti kolegu vyjadril na sociálnej sieti.  "Ľubo Petrák bol môj 30-ročný politický kolega a osobný priateľ. Každý, kto ho bližšie poznal, musí za ním smútiť. Ľubo, odpočíva v pokoji," odkázal mu stranícky šéf do neba.