Ktorý mladík dostane do daru zrenovovaný kaštieľ s privátnym múzeom a anglickým parkom? Veľa ich zrejme nebude, ale na Slovensku sa predsa len taký nájde. Je ním devätnásťročný syn jedného z najbohatších Slovákov Zoroslava Kollára (55). Jeho majetok vlani ekonomický týždenník TREND odhadol približne na 143 miliónov eur.

Kolárov syn Martin dostal oficiálne v júli tohto roka rozsiahle nehnuteľnosti v celkovej hodnote niekoľko miliónov eur. Ide o viaceré budovy a pozemky v chotári obce Nový Život. Skutočným skvostom medzi darovanými realitami je ukážkovo zrekonštruovaný pálffyovský kaštieľ s anglickým parkom s fontánou, jazierkom a so športoviskami v Tonkovciach.

Milionársky syn v podnájme

Syn milionára Zoroslava Kollára Martin si ako adresu trvalého bydliska uvádza prestížnu adresu pod bratislavským Slavínom vo viacpodlažnej vile na Urbánkovej ulici. Hoci by to málokto povedal, budova s hodnotou okolo päť miliónov eur nepatrí jeho oteckovi, ale rakúskej lízingovej firme Bawag.

FOTO Zoroslava Kollára so synom v GALÉRII

V prípade vily na Urbánkovej ulici to funguje tak, že Rakúšania lukratívnu nehnuteľnosť od jej majiteľov odkúpili ešte pred rokom 2013 a následne ju spätne prenajali s právom kúpy prenajatej nehnuteľnosti po splatení celého lízingu.

Interiér kaštieľa v Tonkovciach v čase, keď ho Zoroslav Kollár zrekonštruoval.
Interiér kaštieľa v Tonkovciach v čase, keď ho Zoroslav Kollár zrekonštruoval.
Zdroj: ARCHÍV 7PLUS

Dnes je už mladý Kollár majiteľom kaštieľa v Tonkovciach. Bývalé šľachtické sídlo stojí zhruba tridsať kilometrov od Bratislavy. Kedysi ho obývali šľachtici, no postupne slúžil aj ako kláštor, politická škola, základná škola či dom pre zahraničných Slovákov. Štát na kaštieľ nemal peniaze, preto schátral. V roku 2003 ho kúpil dovtedy málo známy právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár.

„Páčilo sa mi, že to nie je až taký veľký kolos, a oslovil ma aj park, ktorý je okolo,“ vysvetľoval v roku 2008 pre denník Plus JEDEN DEŇ kúpu podnikateľ. Za kaštieľ zaplatil niečo vyše päť miliónov slovenských korún. Cenu jeho rekonštrukcie, ktorá finišovala pred rokom 2010, odhadol na päť až sedem miliónov eur.

Palác so sedemhektárovým pozemkom slúži ako rodinné sídlo Kollárovcov. Podkrovie je prerobené na rozľahlý byt so súkromným fitnescentrom v suteréne. Prvé dve poschodia sú štýlovo zariadené do podoby súkromného múzea. Zoroslav Kollár je totiž milovníkom histórie a starožitností.

Na archeológiu vytiahol z vlastných vreciek viac ako tri milióny eur a premenil ju na svoju vášeň. Spoluzakladal napríklad Slovenský archeologický a historický inštitút, ktorý sa podieľa na mnohých medzinárodných archeologických projektoch na historickom území starovekej Mezopotámie či v Guatemale. Mimochodom, Kollár bol v minulosti honorárnym konzulom tejto stredoamerickej krajiny.

Mladý zemepán

Okrem kaštieľa, priľahlej hospodárskej budovy, parku a športového areálu s tenisovými kurtmi či krytým bazénom prepísal podnikateľ na syna Martina nehnuteľnosti v tesnom susedstve rodinného sídla. Ide o jeden bytový dom, tri rodinné domy a desiatky parciel vrátane ornej pôdy s celkovou rozlohou takmer šesť hektárov. Z mladíka sa tak razom stal miestny zemepán.

Štvorcový meter stavebného pozemku sa v Novom Živote predáva zhruba za 20 eur a viac. Za domy na predaj pýtajú ich majitelia v závislosti od ich veku rádovo 300-tisíc eur a viac.

Všetky listy vlastníctva obdarovaného syna sú čisté, bez akejkoľvek ťarchy, čo znamená, že nie sú zaťažené dlhmi alebo úvermi. Pri kaštieli ani pri jednom z rodinných domov navyše nesvieti pre Zoroslava Kollára či niekoho iného z rodiny vecné bremeno v podobe práva dožitia. To oprávňuje toho, v čí prospech bolo zriadené, užívať danú nehnuteľnosť až do smrti bez platenia nájomného.

Zoro pomstiteľ

Zoroslav Kollár začal s podnikaním ešte v divokých deväťdesiatych rokoch, keď sa vypracoval na experta na riadené bankroty a ovládnutie firiem. Jeho najväčšie chvíle prišli, keď sa spojil s finančnou skupinou Istrokapitál. No v posledných rokoch Kollárove aktivity priťahujú čoraz viac očí.

O bratislavskom podnikateľovi sa často v komunikácii Threema vyjadroval aj mafián Marian Kočner. Z obsahu zverejnených správ sa dá vyčítať, že Kollára považoval za najvplyvnejšieho vybavovača na bratislavských súdoch. Kočner si o Kollárovi často písal s vtedajšou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou. Volali ho iba skrátene Zoro alebo prezývkou Pomstiteľ, prípadne označovali emotikonom mimozemšťana.

Kollár priznal, že s Kočnerom sa pozná, a naposledy mali „akýkoľvek kontakt, osobný, telefonický“ v roku 2011.

Opýtali sme sa Zoroslava Kollára, či prevody osobného majetku na deti nesúvisia s hrozbou trestného stíhania zo strany polície. Na jeho majetok by tak mohla siahnuť prokuratúra.

Kaštieľ v Tonkovciach v čase rekonštrukcie.
Kaštieľ v Tonkovciach v čase rekonštrukcie.
Zdroj: ARCHÍV 7PLUS

„Hľadáte škandál? Mám už svoje roky a tomu zodpovedajúce zdravotné problémy. Tak chcem urobiť rozdelenie majetku, a to čím skôr. Kaštieľ vlastním približne 15 rokov, takže ak by mal byť získaný za prostriedky z trestnej činnosti, musela by tá činnosť byť staršia ako 16 rokov. Tak sa nad tým zamyslite a neurážajte ma, prosím,“reagoval na naše otázky Kollár starší trošku podráždene.

S Bödörom

Vplyvný právnik sa zbavuje aj svojich podnikateľských aktivít. Predal napríklad podiely v českom výrobcovi traktorov Zetor, vo výrobcovi ložísk Kinex, v Kúpeľoch Trenčianske Teplice, kde figuroval po boku syna majiteľa najväčšej slovenskej SBS Bonul Norberta Bödöra, ktorý je momentálne vo väzbe, či vo vinárskom podniku v Pezinku. Firemný výpredaj Kollár vysvetľuje tak, že jeho život sa posúva do záverečnej tretiny, v ktorej chce len dožívať.

Exkluzívne FOTO zámočku, ako si ho Zoroslav Kollár zariadil, v GALÉRII

„Mojím cieľom je postarať sa o svojich blízkych a splniť si ešte veci, ktoré som nestihol,“ povedal Zoroslav Kollár v nedávnom rozhovore pre denník Sme. „Preto sa od päťdesiatky zbavujem aktív, ktoré odo mňa vyžadujú každodennú pozornosť. V obchodnom registri to potom vidíte ako sťahovanie z rôznych firiem.“

Poprava na vlastné oči

oroslav Kollár a jeho majetok dlho unikali pozornosti médií. Bugatti Veyron za viac ako milión eur, Ferrari 430 Spider, vlastný pretekársky okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni, to je iba krátky výpočet splnených snov bohatého konkurzného právnika. Milovník histórie sa chválil, že má precestovaných vyše 230 z celkovo asi 250 krajín sveta. Na cestách si doprial aj viac ako nezvyčajné adrenalínové zážitky. V Saudskej Arábii videl na vlastné oči popravu muža, ktorému kat za vraždu zoťal hlavu.

 

Mohlo by vás zaujímať: