Tip na článok
Františka Matika chytili v januári v obytnom dome v Novom Sade.

Zostane v Srbsku? Vydanie Matika z kauzy B.M.G. Invest je neisté

Keďže Slovensko nemá so Srbskou republikou uzavretú zmluvu o vydávaní osôb na trestné stíhanie, s vydaním Františka Matika odsúdeného za tunelovanie nebankových spoločností môže byť problém.

František Matik sedí už vyše troch mesiacov v srbskej cele. Vydanie muža spoluzodpovedného za krach nebankovej spoločnosti B.M.G. Invest na Slovensko sa podľa srbských orgánov rieši. To, či k nemu naozaj dôjde, však nie je vôbec isté.

Bez záruk

Srbská strana sa vydaním Matika naposledy zaoberala minulý týždeň, no verdikt nepadol. Už skôr však zástupcovia súdu v Novom Sade upozornili, že nemožno povedať, aké bude rozhodnutie.

„Právoplatný verdikt súdu o extradícii bude doručený ministrovi spravodlivosti, ktorý s konečnou platnosťou rozhodne o vydaní na základe zákona,“ poznamenali.

Keďže Slovensko nemá so Srbskou republikou uzavretú zmluvu o vydávaní osôb na trestné stíhanie, s vydaním Matika odsúdeného za tunelovanie nebankových spoločností môže byť problém. Hrozí, že ani po trinástich rokoch na úteku si neodpyká právoplatný trest.

Čítajte viac:

Muž hľadaný pre podvody v nebankovke žil v Srbsku na vysokej nohe

Mella nie, Sadikiho áno

Slovensko už má s podobnou situáciou skúsenosti. V roku 2012 zadržali v meste San Pedro v stredoamerickom Belize Karola Mella, obvineného vo viacerých kauzách. Tamojšie súdy však vyhlásili, že pri rozhodovaní o vydaní budú postupovať podľa zákona. Výsledok? Karola Mella nevydali.

„Belizská vláda nemôže vydať Karola Mella na Slovensko, pretože nemá s krajinou uzavretú zmluvu o vydávaní osôb na trestné stíhanie,“ uzavrel kauzu belizský súd.

Slovensko však už dostalo hľadaných našincov aj z krajín, s ktorými nemá podpísané príslušné dohody. A šlo o veľmi známe mená ako narkobarón Baki Sadiki, podnikateľ Marek Trajter, obvinený v prípade vraždy Romana Deáka, či Štefan Sinička, odsúdený za vraždu.

Kosovo, Seychely a Venezuela ich vydali. Srbská strana však nevie v súčasnosti odhadnúť nielen výsledok, ale ani orientačný termín definitívneho rozhodnutia.

Predčasná oslava?

Kompetentní na Slovensku tvrdia, že urobili všetky potrebné kroky. „Vydanie Františka Matika zo zahraničia je možné až na základe rozhodnutia súdu o povolení vydania. Súdne konanie v inom suverénnom štáte nevieme ovplyvniť,“ vysvetlila hovorkyňa ministra spravodlivosti Alexandra Donevová.

Tri mesiace od veľkolepého zatknutia Matika sme sa tak dočkali diametrálne odlišnej odpovede, akú sme počuli krátko po jeho zadržaní. Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy sršal optimizmom.

„Predpokladáme, že Františka Matika v krátkom čase dovezieme na Slovensko a pridá sa tak k vypátraným zločincom, ktorých sme na Slovensko doviezli,“ vyhlásil na tlačovej besede.

Podobné slová z Kaliňákových úst počula verejnosť aj v prípade Mella. Pár dní po jeho zadržaní v Belize minister rozprával, ako zvažujú, že po neho vyšlú vládny špeciál. Niekedy by zrejme nebolo na škodu hovoriť len o tom, čo naozaj môže ovplyvniť.

Odsúdený

Matika vypátrali v januári tohto roka v srbskej Vojvodine, kde žije početná slovenská komunita. Na úteku používal falošné slovenské doklady na meno Fero Braník. Spolu s Matikom zadržali aj jeho rumunskú priateľku Mariu. Dôvod bol, že mu pomáhala pri úteku. Matik si v Novom Sade nežil zle.

V mestskej časti Adice na Ulici Branka Čopiča 99, kde býval, bola v čase zadržania registrovaná prepravná firma FMD logistik. Firma bola písaná na Mariu Kubelakovú, ktorá je podľa registra občiankou Rumunska.

Polícia ju preverovala pre podozrenie, že slúžila na pranie peňazí. Matik mal v Novom Sade aj špedíciu. Šéfovia skrachovaných spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia vybrali od ľudí v priebehu piatich rokov viac ako 62,78 miliardy slovenských korún (dve miliardy eur) a uzavreli 856-tisíc zmlúv.

Po krachu nebankoviek zostalo poškodených 170-tisíc ľudí. Matik (v neprítomnosti) a Fruni boli odsúdení na 11,5 roka a prepadnutie majetku, Fruni je po odpykaní trestu už na slobode. Šebeščák dostal sedem rokov, pretože súd zohľadnil jeho spoluprácu s políciou, pred tromi rokmi podľahol rakovine.

VIDEO Plus 7 Dní