Expremiér Robert Fico z únikov zo spisov vyšetrovateľov vidí mediálny džihád voči svojej strane. Premiér Peter Pellegrini sa zas vyjadril, že kým je komunikácia neoverená, nestojí za vyjadrenie. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko tvrdí, že na rozdiel od Fica, on nemá problém povedať, že si s kontroverzným podnikateľom netyká. Priznal však dvojhodninové stretnutie s Marianom Kočnerom.

Zdá sa, že komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema, ktorú v týchto dňoch publikuje Denník N, dostáva množstvo politikov do úzkych a priznávajú aj to, čo by bez jej zverejnenia priznali asi len ťažko. Články, kde zaznieva prepis "údajnej" komunikácie excelebrity, ktorá dnes sedí za mrežami a čaká na súd, však majú aj ďalší rozmer.

Michalič vidí verejný záujem inak

Je správne, že sa vynáša zo spisov? Denník tvrdí, že áno, lebo je všetko "vo verejnom záujme". Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej snúbenice Jána Kuciaka, Mariny, opakuje, že si želá, "aby špina vyplávala na povrch". Politickí stratégovia polemizujú o tom, kto má na veci záujem. Kriticky sa vyjadruje aj exporadca bývalého prezidenta Andreja Kisku, Sergej Michalič. Z tímu súčasného predsedu strany Za ľudí odišiel Michalič v roku 2017.

V minulosti bol radcom SDKÚ. Dnes si na Twitteri píše, že pracuje ako politický konzultant. "Myslím si, že zistenia, ktoré sa vyplavujú o stykoch a očividnom podiele bezpečnostných orgánov na stave štátu, sú také vážne, že informácie by mali zverejňovať na verejne dostupných fórach. Získali ich štátne orgány z daní občanov. Nim k nim nemá mať exkluzívny prístup za účelom zisku," kritizuje. "Ak ide o neodkladný kritický spoločenský záujem (predpoklad sa pracovne prijíma), prečo nie je vec poskytnutá viacerým/všetkým relevantným médiám?," tweetuje Michalič.

Päť otázok od exšéfa kampane Mistríka

Ďalší politický stratég, ktorý kopal za rivalov vládnych strán, má tiež niekoľko otázok a zamyslení. Fedor Blaščák viedol volebnú kampaň odstúpeného prezidentského kandidáta Roberta Mistríka. Na Facebooku publikoval svoj názor na tému, ktorý v súčasnosti hýbe politickou scénou. "Ak chceme naozaj obhájiť presvedčenie o tom, že zverejňovanie Kočnerovej Threemy je vo verejnom záujme, budeme potrebovať lepšie, priamejšie (a explicitné) odpovede na viaceré otázky: 1. Kto a na základe čoho posúdil, že práve tento fragment súkromnej komunikácie medzi MK a AZ tvorí "dôležité časti vyšetrovania"? 2. Ako presne má "slušným vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom" pomôcť, že sa verejnosť zoznámi s fragmentmi komunikácie obvinených osôb? 3. Čo konkrétne sa myslí pod hrozbou, aby "dôležité časti vyšetrovania nedostali iný význam" a ako tomu má zverejnenie predísť? 4. Je hrozba, aby sa "dôležité časti vyšetrovania nestratili", naozaj reálna? Ako by sa mohli stratiť - keď podľa zverejnených informácií "strateniu" malo zabrániť už zostavenie medzinárodného tímu, k čomu aj naozaj došlo, pričom jedným z aspektov spolupráce s Europolom má byť práve zálohovanie informácii z vyšetrovacieho spisu? 5. Je zverejnenie správ v novinách väčšou poistkou než je spolupráca na vyšetrovaní s Europolom?," uvádza.

Nuž, zdá sa, že kým novinári publikujú a politici sa obhajujú, politickí stratégovia sa snažia držať zdravého rozumu a analýzy. Svojimi pochybnosťami možno nahrávajú argumentom Roberta Fica. Ten tvrdí, že úniky nie sú normálne a celý prípad je spolitizovaný. Obáva sa, že verejná mienka vytláča spravodlivosť. Že by sa nestrachoval len o svoj politický imidž a budúcnosť, ale ako advokát aj o to, aby obvinený Marian Kočner mal právo na spravodlivý súdny proces?