Tip na článok
Hospodárenie strednej školy preveruje nová ministerská kontrola a polícia. Jolana Ozoráková (na snímke) je vraj PN od razie v decembri.

Zriaďovateľka školy si prelievala na účet peniaze, na krku má subvenčný podvod

Zriaďovateľka školy Jolana Ozoráková hospodárila s financiami zo štátnych normatívov mimoriadne zvláštne. Desaťtisíce eur každý mesiac odchádzali z účtov školy na jej súkromný účet.

Galéria k článku (3 fotografie )
Chorá: Ozoráková je vraj PN od policajnej razie v decembri.
Známosti: Spolupodnikateľ Ozorákovej Zoltán Karkó, druhý sprava, sa rád chváli konexiami aj so šéfom parlamentu Pavlom Paškom.
Pod dohľadom: Hospodárenie strednej školy preveruje nová ministerská kontrola a polícia.

Školské impérium Jolany Ozorákovej sa otriasa v základoch. Vyšetrovatelia obvinili zriaďovateľku Súkromnej strednej školy v Dunajskej Strede zo subvenčného podvodu. Ministerská kontrola vyhlásila, že riaditeľku školy vymenovala protizákonne. Polícia jej zhabala účtovníctvo a hľadá ďalšie perličky.

Úspešná podnikateľka v školstve je údajne od decembrovej policajnej razie v jej škole práceneschopná. Do školy už prišli aj kontrolóri z ministerstva školstva a preverujú, kam tiekli peniaze zo školských normatívov určené na vzdelávanie žiakov. Informácie o bašovaní na dunajskostredskej súkromnej škole začal rozkrývať v sérii článkov týždenník PLUS 7 DNÍ vlani v novembri.

Zriaďovateľka školy Ozoráková, ktorá svojho času sama seba vymenovala do funkcie riaditeľky, hospodárila s financiami zo štátnych normatívov mimoriadne zvláštne. Desaťtisíce eur každý mesiac odchádzali z účtov školy na súkromný účet Ozorákovej.

Tá totiž bola ako fyzická osoba majiteľkou školskej budovy. A tak si účtovala od zriaďovateľky školy, teda od samej seba, mesačne vyše 40-tisíc eur nájomného. Podobne si škola prenajímala od súkromnej osoby Jolany Ozorákovej aj flotilu automobilov, medzi nimi aj terénne auto či kabriolet.

Čítajte viac:

Zriaďovateľka školy si preliala na účet viac peňazí, ako ročne zarobí americký prezident

Podvod

V čase, keď sme sa o tému začali zaujímať, polícia už vyšetrovala starší prípad subvenčného podvodu. Podnet podali v roku 2010 kontrolóri z ministerstva školstva. Subvenčný podvod sa mal týkať vzdelávania rómskych žiakov z Kežmarku. Tí mali podľa plánu vyštudovať na detašovanom pracovisku Ozorákovej súkromnej školy v Kežmarku.

Ich nastúpeniu do učňovskej školy však bránil drobný detail. Deti z Kežmarku nemali dokončenú ani základnú školu. A tak uzrel svetlo sveta „geniálny“ nápad. Iniciatívna Jolana Ozoráková sa dohodla s riaditeľkou jednej z dunajskostredských základných škôl, že pre Rómov z Kežmarku zorganizuje kurz na dokončenie základného vzdelania.

Maličký problém - ako dostať takmer štyri desiatky kežmarských adolescentov do Dunajskej Stredy alebo, naopak, učiteľov do Kežmarku - vyriešili elegantne. Základná škola dodala testy, tie ľudia zo strednej školy vraj odviezli do Kežmarku, tam ich dali deťom vyplniť a doviezli ich naspäť.

Na základe týchto vyplnených testov potom riaditeľka základnej školy v Dunajskej Strede vystavila pre deti z Kežmarku vysvedčenia. V tom momente už nič nebránilo, aby deti nastúpili na Ozorákovej učilište, a tá si na ne mohla požiadať o štátne peniaze, ktoré dostala.

Čítajte viac:

Škola, ktorá oficiálne neexistovala, čerpala dotácie na žiakov

Jediná obvinená

Táto kreatívna vzdelávacia aktivita nezostala bez povšimnutia. Po prešetrení veci školskí inšpektori z Trnavy oznámili riaditeľke základnej školy, ktorá vystavila pochybné vysvedčenia, že pochybila, a podali na ňu trestné oznámenie pre zneužitie právomocí. Súbežne s tým polícia začala riešiť aj subvenčný podvod.

Policajné vyšetrovanie sa začalo v roku 2012, avšak až do decembra 2013 nebol okrem riaditeľky základnej školy obvinený nikto iný. „Pritom podstata subvenčného podvodu spočívala v tom, že deti bez ukončeného základného vzdelania nemali byť vôbec prijaté na strednú školu. Žiakov nahlásila škola do štatistiky a dostávala na ne od štátu peniaze,“ zdôraznil bývalý ekonóm školy Ján Czikardt, ktorý na kauzu upozornil ako prvý.

Po razii v škole, ale aj v domoch a bytoch zriaďovateľky, šéfa detašovaného pracoviska a účtovníkov sa pohlo aj vyšetrovanie subvenčného podvodu a výsledkom bolo vznesenie obvinenia zriaďovateľky školy. Súbežne s tým poslalo ministerstvo školstva v polovici februára do Dunajskej Stredy finančnú kontrolu.

Koná aj školský odbor Okresného úradu v Trnave. Ten zistil, že doterajšia riaditeľka školy Andrea Olejníková, ktorú v máji dosadila Ozoráková, nespĺňala kvalifikačné predpoklady a výberové konanie neprebehlo v súlade s právnymi predpismi. Úrad prikázal Ozorákovej, aby to napravila.

Skazu impéria Jolany Ozorákovej zrejme dovŕši aj „vzbura“ na detašovanom pracovisku školy v bývalej hydinárni v obci Búč neďaleko Komárna. Šéf tamojšieho detašovaného pracoviska a donedávna Ozorákovej blízky spolupracovník Zoltán Karkó zrejme zacítil príležitosť, ako sa osamostatniť.

Detašované pracoviská totiž podľa zákona majú od roku 2015 získať právnu subjektivitu, a teda budú môcť podnikať bez Ozorákovej. Napokon, Karkó tiež dôverne pozná bohaté finančné toky, ktoré prúdia do súkromného školstva.

VIDEO Plus 7 Dní