Nikto nespochybňuje, že súčasná vláda sa chopila moci naozaj v ťažkých a nečakaných podmienkach. Zrazu nestačí kritizovať a burcovať, treba konať. Pandémia koronavírusu zamiešala karty a poznačila fungovanie krajín i jednotlivcov na celom svete.

Každý deň čelí premiér Igor Matovič a jeho ministri novým situáciám a mnohé nové tváre v politike sa učia „za pochodu“. Nuž, a voliči ani opozícia im nič nedarujú. „Pán Matovič, skúste sa psychicky vzchopiť, aby sme vás stále nevideli užialeného a slabého. Ale aby vo vás slovenský národ videl silného vodcu, na ktorého sa môže spoľahnúť, ktorého slovo platí a ktorého kroky majú opodstatnenie. Máte zodpovednosť za všetko, čo sa na Slovensku deje a život je už taký, že prináša aj nepríjemné a nepopulárne veci, ktoré premiér jednoducho musí zvládnuť,“odkázal premiérovi bývalý predseda vlády Peter Pellegrini. Využil nespokojnosť Slovákov s obmedzeniami pohybu počas Veľkonočných sviatkov, ktoré začali príliš precíznymi cestnými kontrolami a spôsobili na cestách dopravný kolaps.

Na snímke zľava novovymenovaný predseda vlády SR Igor Matovič preberá úrad od expremiéra SR Petra Pellegriniho na Úrade vlády SR v Bratislave 21. marca 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Na snímke zľava novovymenovaný predseda vlády SR Igor Matovič preberá úrad od expremiéra SR Petra Pellegriniho na Úrade vlády SR v Bratislave 21. marca 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Vo svojich útokoch šiel Pellegrini ešte ďalej: „Ak sa na základe svojich skúseností z posledných týždňov domnievate, že túto funkciu nezvládate, nemusíte chodiť do parlamentu po vyslovenie dôvery vašej vláde. Nechajte to robiť niekomu inému, kto si na to trúfne, má dostatok síl, odvahy a zdravého rozumu.“

 

Príliš sleduje sociálne siete

„Memečka“, vtipy, kritika aj útoky... S tým všetkým sa musí vysporiadať azda každý vrcholový politik. Aj ten, ktorý tvrdí, že zastupuje ľudí a bude načúvať ich hlasom. Nuž, nemal by to však robiť na sociálnych sieťach.

Od včera sa na Matoviča zosypalo príliš veľa kritiky, dokonca aj z radov jeho koaličných partnerov. V kolónach na cestách si na neho zanadávali aj tí, ktorí mu doteraz držali palce. Tak to jednoducho v politike chodí. A v neistote sa rodí málo ušľachtilých myšlienok. Lenže na Igora Matoviča je toho za posledné dni zjavne dosť.

„Asi naozaj nie som vhodný typ na post premiéra. Sedím na vláde, a keď minister vnútra vedľa mňa povie, že sa nám nakazil policajt, ktorý eskortoval prišelcov z Tirolska, z ktorých bolo 70 pozitívnych ... a teraz máme 23 jeho kolegov v karanténe ... prebehne mi mráz po chrbte, zježia sa mi chlpy na stehnách a akosi sa mi mimovoľne zahmlí optika,“opísal na svojej facebookovej stránke. „Fajn, hejteri, užite si ma ... a vlastne, úprimne, mám vás na háku. Nie som chladnokrvný stroj a nikdy som nebol. Ak ho chcete na poste premiéra opäť mať, musíte sa vo voľbách trošku viacej snažiť,“odkázal svojim nepriateľom. A v tom vidia mnohí problém.

Dnešný status Igora Matoviča na sociálnej sieti.
Dnešný status Igora Matoviča na sociálnej sieti.
Zdroj: Archív

Voliči za ním stoja

Medzi stovkami komentárov k užialenému statusu prevládali tie, ktoré sa snažili Matoviča upokojiť, podporiť, povzbudiť. „Pán premiér treba vydržať, určite máte podporu veľa ľudí, ktorí vidia, ako to naozaj je. Len treba vysvetliť koaličným partnerom, či ich zaujíma len ekonomika, kde to všetko skončí, keby tu boli nakazené tisíce ľudí. A nekomunikovať s nimi cez médiá, ale vybaviť to osobne, lebo to len tej mafii, ktorej sme sa vďaka Bohu zbavili, nahráva do karát. Máte moju podporu a vďaku za všetku Vašu snahu,“ napísal jeden z fanúšikov.

Našli sa však aj kritickejšie slová: „Pán Matovič, ja som vám celá tie roky držal palce, ale to, čo teraz vyvádzate, s prepáčením, je ako predseda fanklubu nejakej superstar. Prosím, skúste sa reštartovať, nech z vás ide sebaistota, optimizmus a, s prepáčením, vy...e sa na sociálne siete. Viem, že chcete byť ľudský, ale toto nie je hodné premiéra.“

Rozhoduje sa viac emocionálne

„Situácia, v ktorej teraz premiér je, kladie na neho obrovskú zodpovednosť. Musí riadiť chod krajiny, v ktorej sa na neho, a teda aj na vládu, zo všetkých strán doslova valí strach,“ vysvetľuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.  

„Nevnímam ho ako slabého, skôr naopak, vie ísť za svojim cieľom. Domnievam sa však, že v tejto vypätej situácii sa rozhoduje viac emocionálne než racionálne a emócie vo chvíľach veľkého tlaku a veľkých očakávaní nebývajú ten najlepší radca. Reakcie môžu byť skratové a následne môžu byť zdrojom podráždenia, hnevu a možno aj chuti trestať, vzdať to celé...,“popisuje Dobšovič.

Na snímke je psychológ Ľudovít Dobšovič.
Na snímke je psychológ Ľudovít Dobšovič.
Zdroj: MATEJ KALINA

Podľa psychológa Igor Matovič vo svojej pozícii preberá oveľa viac zodpovednosti a obáva sa ju rozložiť na ostatných členov vlády. „Myslím si, že premiér je vo vláde predovšetkým v pozícii ,manažéra´ - mal by načúvať svojim podriadeným, syntetizovať ich názory a na tomto základe rozhodnúť tak, aby zohľadnil v čo najväčšej možnej miere všetkých. V tomto vidím jeho možnosti,“ priznáva.

„Urážanie sa je prejavom slabosti a môže viesť k ďalšej eskalácii, podráždeniu, útokom a rozleptávaniu spolupráce. Premiér chcel vyhrať voľby. Vyhral ich, tak teraz je zodpovednosť predovšetkým na jeho pleciach. Utekať z nej ho nectí, hoci viem porozumieť, že pri toľkých útokoch na neho a toľkých očakávaniach má ,právo´ na svoje zlyhania... Treba veriť, že sa z toho všetkého vie poučiť a že rastie v dobrého ,šalamúnsky´ zrelého politika,“ dodáva psychológ.

Na premiérovi a jeho opatreniach sa baví internet. Rozporuplné aj vtipné reakcie Slovákov TU

Mohlo by vás zaujímať: