Kontroverzného podnikateľa posadili na lavicu obžalovaných policajti a prokuratúra, ale sklamal i vlastných ľudí. Ešte aj dodnes verný Kočnerov kamarát Dučák bol šokovaný, keď na stretnutie s ním prišla volavka Alena Zsuzsová na mohutnom bielom Mercedese. Presne toto luxusné auto v najvyššej možnej výbave totiž zadovážil na Kočnerov pokyn ako úplatok pre prokurátora Šantu. Lenže Kočner dobre vedel, že Šantu si kúpiť nedokáže. „Veľkým bielym medveďom“ - ako auto medzi sebou nazývali - chcel potešiť Zsuzsovú. Že sa tak stalo v období vraždy novinára Jána Kuciaka, nemusí byť náhoda.

Občan kategórie B

Na pojednávanie Špecializovaného trestného súdu prišiel ošumelý, unavene pôsobiaci dôchodca. Na ulici by ste tohto bradatého muža s podsaditou postavou určite prehliadli, takže novinári ho tipovali na jedného z členov Kočnerovho sledovacieho tímu.

Napokon sa z neho vykľul Kočnerov najvernejší kamarát Jozef Dučák. Podľa jeho slov sa spolu poznajú tridsať, možno štyridsať rokov. Dučák si výzor neviditeľného pestuje zrejme cielene. Aj svojou výpoveďou sa snažil dosiahnuť dojem bezvýznamného ujka, ktorý Kočnerovi robil iba poskoka. Pomáhal mu naložiť veci do auta, prípadne čosi doniesť, odniesť, podľa toho, ako podnikateľ zapískal. Keď Kočnera zavreli do väzby, cho­dieval po jeho špinavú bielizeň, doma ju vypral a do Justičného paláca priniesol čistú.

„Ja som občan kategórie B,“ dehonestoval vlastnú existenciu na súde. Tváril sa, že on ani celkom nerozumie, čo sa ho pýtajú: „Som už starší človek, mám nárok na jednoduché otázky.“Popritom však používal slovník vzdelaného alebo aspoň sčítaného človeka, pre ktorého nie sú nezvyčajné slovné spojenia ako napríklad „literárna fabulačná erudícia“.

Dučák zdôrazňoval, že je na starobnom dôchodku a popritom si akoby mimochodom „privyrába v stavebnej činnosti“. Spomínané „privyrábanie“v skutočnosti znamená, že vlastní tri firmy, z toho v jednej je jeho partnerom veľkopodnikateľ a boháč Peter Struhár.

Práve cez inú Struhárovu firmu sa Dučák dostal k veľkému bielemu medveďovi, teda k úplne novému Mercedesu GLE. Spomínaná firma si auto zobrala na lízing, ešte nejazdené ho prenajala Dučákovi, a ten ho odovzdal Kočnerovi. Na „miesto, kde sa prvýkrát objavil veľký biely medveď“, sa ako bod dobre známy Zsuzsovej odvoláva Kočner aj v motáku potajme odoslanom z väzby.

NAJVERNEJŠÍ Dučák perie Kočnerovu špinavú bielizeň - doslova aj prenesene.
NAJVERNEJŠÍ Dučák perie Kočnerovu špinavú bielizeň - doslova aj prenesene.
Zdroj: TASR

Medová pasca

Na súde Dučák tvrdil, že auto sa malo využívať na aktivity spojené s výrobou Kočnerovej internetovej relácie Na pranieri. Ale keď mu Kočner kázal odviezť nejaký balík previazaný mašličkou na parkovisko golfového areálu v Báči, po zásielku vtedy dofrčalo spomínané auto a z neho vystúpila Alena Zsuzsová. Žena, ktorá pre Kočnera „plnila úlohu ‚honey trap‘, úlohu medovej pasce“.

Ako zaznelo na súde - Zsuzsová na sociálnych sieťach pod menom Aya či Ajuška „oslovovala vplyvných mužov, predovšetkým politikov, a snažila sa ich privádzať do eroticky exaltovaných stavov. Mnohí z nich boli hlúpi, nechali sa nahovoriť na rôzne veci, posielali jej kadejaké fotky“.

Dučák spomínal na svoje stretnutie so Zsuzsovou takto: „Bola staršia, nenalíčená, nepodobala sa na ženu z prvých fotiek uverejnených po jej zatknutí v novinách ani na tú s dredmi pri predvádzaní na súd. Prekvapilo ma, že prišla na Mercedese, ale povedal som si, že je asi z Kočnerovho televízneho tímu. Bol som s ňou tri minúty. Odovzdal som jej balík, ona si ho prevzala a odišla.“

Petrovi Tóthovi opísal Dučák svoje stretnutie so Zsuzsovou trochu inak. „Hovoril, že na parkovisku v Báči mal odovzdať v škatuli z topánok dvestotisíc eur a skoro odpadol, keď sa tam objavila Zsuzsová na veľkom bielom medveďovi. Mercedes zabezpečoval na Kočnerov pokyn on. Pre prokurátora Šantu. V Báči nadobudol presvedčenie, že ho Koč­ner zavádzal. Vravel, že hentá baba ohrozuje systém, ona je úplnou katastrofou pre všetkých, a že Kočner nás takto privedie do skazy alebo do basy.“

Viac FOTO z najsledovanejšieho súdneho procesu nájdete v GALÉRII > > 

Tajná schôdzka pod mostom

Spomínaný rozhovor, v ktorom Dučák soptil na Kočnerovu slabosť pre Zsuzsovú, prebehol pod bratislavským Starým mostom krátko po zadržaní štvorice podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Medzi za­tknutými bola vtedy aj Zsuzsová. Ukrytí v tme, aby ich náhodou niekto spolu nevyfotografoval, sa vtedy stretol Kočnerov kamarát Dučák, Kočnerov advokát Šabík a bývalý novinár Tóth. Spoločne sa radili, čo ďalej. Dučák bol poriadne nervózny, lebo biely Mercedes sa objavil na záberoch viacerých médií, ako parkuje pred Zsuzsovej domom a oficiálne mal auto v prenájme on.

S Kuciakovou vraždou spájaný byť, samozrejme, nechcel. Na súde teraz Dučák pripustil, že chvíľu mal aj on dojem, „že Maroš“, teda Kočner, „má krv na rukách“,ale to spanikáril len pod Tóthovým vplyvom. Vtedy pod mostom si spolu s Tóthom povedali, že sa prihlásia na polícii.

Dučák však nakoniec k odhaleniu zločinu nijako neprispel, Koč­nerovi stále drží chrbát.  Na rozdiel od Dučáka bývalý novinár a údajne expracovník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth sa stal v kauze Kuciakovej vraždy dôležitým svedkom.

Pokračovanie na ďalšej strane >>