Ako Tóth fotil Kuciaka

Tóth Kočnera poznal ešte z druhej polovice deväťdesiatych rokov, keď v denníku Sme prinášal excelentné články o únose syna prezidenta Michala Kováča. Ako je známe, prezidentov syn bol obvinený v kauze Technopol spolu s Kočnerom.

Kočner s Tóthom sa stretli občas aj v neskoršom období. Tótha pozvali na oslavu Kočnerovej štyridsiatky aj päťdesiatky. Intenzívnejšie začali spolupracovať v roku 2016, to už Kočner Tótha postupne „púšťal do svojho sveta“.Hovoril mu: „Teba mám rád, lebo ty zo mňa neťaháš peniaze.“ S manželkami strávili aj spoločnú dovolenku na Koč­nerovej jachte v Chorvátsku. Stálo to vraj za to, takú luxusnú jachtu ako Kočner vraj nemajú bežne ani milionári.

Keď sa Kočner rozhodol pripraviť kritickú reláciu o médiách Na pranieri, obrátil sa na Tótha, či by dokázal zabezpečiť paparacovanie novinárov. Zaujímali ho hlavne bulvárne záležitosti - alkohol, drogy, avantúry. Spomínal, že na tieto aktivity mal pripravených stoštyridsaťtisíc eur, z ktorých mal platiť polovicu on a druhú polovicu nitriansky podnikateľ prepojený na stranu Smer a bývalý zápasník Norbert Bödör.

Tóth prikývol. Na špehovanie najal troch ľudí. Kočner im pripravil dve autá a z banky vybral tridsaťtisíc eur na nákup techniky ako fotoaparáty, notebooky a pomôcok na kamufláž sliedičov - parochne, fúzy, oblečenie na časté prezliekanie, barly.

Menný zoznam novinárov, na ktorých sa treba zamerať, vypracoval Tóth s Kočnerom a navrhol mu, aby základné informácie o novinároch, ich rodinných príslušníkoch a evidenčné čísla ich áut získal pre sliedičov Bödör cez svojich kamarátov na polícii. Čoskoro dostal do rúk veľkú obálku s lustráciami na dvadsiatich ôsmich hárkoch. Na každom hárku bol „pavúk“vzťahov konkrétneho novinára aj s fotografiami.

NEČITATEĽNÝ PETER TÓTH Ako novinár pomohol k pádu Mečiarovho HZDS, neskôr sa zaplietol do Kuciakovej vraždy, aby nakoniec demaskoval Ficov Smer.
NEČITATEĽNÝ PETER TÓTH Ako novinár pomohol k pádu Mečiarovho HZDS, neskôr sa zaplietol do Kuciakovej vraždy, aby nakoniec demaskoval Ficov Smer.
Zdroj: TASR

Tóth tvrdí, že on sám sledovanie nevykonával, pre Kočnerove potreby vyhotovil len jednu jedinú fotografiu. Fotografiu novinára Jána Kuciaka. „To bola náhoda,“ presviedčal Tóth súdny senát, že Kuciaka zbadal na autobusovej stanici v Bratislave, a keď už takto nečakane na neho naďabil, tak ho vyfotil…

Upratovanie

O Kuciakovej vražde vo februári 2018 sa Tóth vraj dozvedel z médií. Hneď kontaktoval Kočnera. Chcel sa uistiť, že so zločinom nemá nič spoločné a podnikateľova prudká odmietavá reakcia ho učičíkala. Neskôr si s Kočnerom robili posmešky z toho, aký veľký spoločenský dosah mala novinárova smrť. Tóth písal: „A už z neho urobili svätca. Všetko som prečítal a som zdesený… Svätý Kuciak, óóórodúúúj zááá nááás.“

Po Kočnerovom zatknutí v kauze falšovania zmeniek v júni 2018 utekal Tóth do Kočnerovho bytu „poupratovať“. Zobral všetko, čo by mohlo Kočnera aj jeho samého kompromitovať - dokumenty, USB kľúče i šperkovnicu s nainštalovanou kamerou. Špeciálne zariadenie zachytávajúce obraz i zvuk dal pre Kočnera vyrobiť Tóth, keď chcel získať dôkaz o nevere istej známej. Tóth mu na tento účel ponúkol najprv hodinky, ale keďže tie sa Koč­nerovi nepozdávali, zadovážil mu škatuľku - šperkovnicu. Kočner pre ňu našiel využitie na rôznych miestach, istý čas nahrávala rozhovory aj v kancelárii generálneho prokurátora Trnku

Špehúnske zariadenie i ostatné veci Tóth Kočnerovi vrátil, len čo ho sudca Púchovský pustil domov. Keď však Najvyšší súd SR rozhodol, že Kočner počas vyšetrovania nebude behať po slobode, Kočnerova dcéra napchala „toxické“ predmety spolu s hotovosťou asi stotisíc eur do tašiek a kufrov a ukryla ich opäť u Tótha.

Šieste pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaná Alena Zsuzsová.
Šieste pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaná Alena Zsuzsová.
Zdroj: MATEJ KALINA

Zsuzsovej vúdú

U podozrievavého, rafinovaného Kočnera si Tóth vybudoval za posledné roky skutočne mimoriadnu dôveru. Práve jeho si Kočner vybral ako kontaktného človeka, s ktorým má dovolené spoza mreží telefonovať. A všetko, čo malo ostať pred políciou utajené, mu Kočner písal do motákov pašovaných z väzby cez advokáta Andreja Šabíka. Hlavne na koho pritlačiť, aby Kočnera vysekal z problémov, komu cez mobilnú aplikáciu v Kočnerovom telefóne poslať odkaz.

V motákoch spomínal predsedu Smeru Roberta Fica, sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku, predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a mnohých ďalších vplyvných ľudí. Až v tomto čase vraj Tóth začal komunikovať aj so Zsuzsovou, ktorú poznal len pod prezývkami ako nejakú Koč­nerovu Maďarku z Komárna.

Viac FOTO z najsledovanejšieho súdneho procesu nájdete v GALÉRII > > 

„Alena Zsuzsová Kočnera nie že zbožňuje, ale zbožšťuje. Má ho na piedestáli ako nejaké božstvo. Nekriticky ho obdivuje. Keď písala o ňom, telefón sa mi červenal srdiečkami. Myslel som si, že je medzi nimi nejaký romantický vzťah, ale to bol z mojej strany asi omyl,“ spomínal si Tóth na súde, že Zsuzsová bola z Koč­nerovho zatknutia nešťastná, ale trápilo ju hlavne, či je dosť silný, či sa vo väzbe nezloží a či náhodou nezačal rozprávať to, čo nemal. „Žiadala, aby som Kočnerovi odkázal, že bude robiť aj vúdú, postará sa aj o prokurátora.“

Pokračovanie na ďalšej strane >>