- Jedine očkovanie je to, čo nás môže z pandémie COVID-19 vyviesť.
- Máme iba dve cesty, ako získať imunitu – očkovanie alebo prekonanie ochorenia.
- Koronavírus tu s nami zostane ešte roky, to znamená, že skôr si neskôr sa s ním stretne každý. Pred deltou sa ukryť nedá.
- Väčšina úmrtí na COVID-19 patrí do skupiny odvrátiteľných úmrtí, keďže sa im očkovaním dalo zabrániť.
- Medzi obeťami pandémie budú aj tí, ktorí sa pre obsadenosť nemocníc covid pacientmi nedostanú včas k primeranej lekárskej starostlivosti.
To sú dôvody, prečo unavený zdravotnícky personál dnes vyzýva ľudí na očkovanie.
V marci 2020 sme zdravotníkom tlieskali z balkónov ako prejav vďaky a úcty za ich prácu v prvej línii v boji proti začínajúcej pandémii nového koronavírusu. Dnes nás prosia, aby sme im dôverovali a dali sa zaočkovať, aby sa ich čo najmenej pacientov pýtalo, prečo nemôžu dýchať.
Vyslyšíme ich?
Zdravotníci z nemocníc na čele s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) vystúpili z výzvou verejnosti na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. „Jedine očkovanie je to, čo nás môže z tejto pandémie vyviesť,“ povedal Lengvarský a ocenil doterajší prístup zdravotníckeho personálu a verí, že táto výzva nájde u ľudí odozvu.
„Všetci, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti COVID-19. My zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku sa denne pozerám do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú to práve oni, ktorí boj s COVID-19 prehrávajú. Dôvodom je najmä to, že sa títo pacienti rozhodli nedať zaočkovať,“ prehovoril v mene zdravotníkov z covidových oddelení infektológ Peter Sabaka. Pred infekčným pavilónom Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch prečítal list prevažne z pera primára Interného oddelenia Nemocnice s Poliklinikou Považská Bystrica Milana Kulkovského. List podpísalo vyše 1 300 zdravotníkov. Hovorí im totiž z duše.
Bezmocnosť a zúfalstvo
Mnohí z covidových pacientov podľa zdravotníkov sa ešte nedávno báli očkovania, no na druhej strane podceňovali vážnosť ochorenia COVID-19 alebo sa domnievali, že sa s týmto vírusom vôbec nestretnú. „Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak.“
Práca zdravotníkov v tretej vlne pandémie začína byť podľa ich slov extrémne náročná, a to nie len fyzicky ale predovšetkým psychicky a ľudsky.
„Nevieme sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážeme pomôcť. Nedá sa pritom prestať myslieť na to, že ich odchod je nielen predčasný, ale v prvom rade zbytočný. Plnia sa nám nemocnice ľuďmi, ktorí v nich dnes nemuseli byť. Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a v prvom rade neistotu, ako to celé skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť. Je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva,“ opisujú žalostnú situáciu v nemocniciach zdravotníci. Ako ďalej upozorňujú, lôžka zapĺňajú covid pacienti, to znamená nútený odklad plánovaných a odkladných zázkrokov necovidových pacientov.
Nie politika, ale medicína
„Je nás málo, ale za to pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať. Väčšina úmrtí na COVID-19 patrí do skupiny odvrátiteľných úmrtí, keďže sa im očkovaním dalo zabrániť. Žiaľ, medzi obeťami pandémie budú aj tí, ktorí sa pre obsadenosť nemocníc covid pacientmi nedostanú včas k primeranej lekárskej starostlivosti. Očkovaním teda môžeme zabrániť aj nadbytočným úmrtiam na iné diagnózy,“ pripomínajú zdravotníci ľuďom smutné fakty.
Všetkých, ktorí nad očkovaní proti COVID-19 váhajú prosia zdravotníci o ich dôveru a pomoc. „Dôsledky covidu máme denno-denne pre očami. Ľudia s ťažkým priebehom umierajú v našich rukách. Očkovanie nie je politický otázka. Je to predovšetkým medicínska otázka.“
Zdravotníci deklarujú, že na covid oddeleniach sú takmer všetci lekári zaočkovaní a že ľudia sa vedľajších účinkov očkovania naozaj nemusia obávať. „Vakcíny, ktoré sa dnes používajú sú bezpečné a v praxi overené. S týmito skúsenosťami v stave veľkej fyzickej a psychickej vyčerpanosti a s obavami z toho, že nás ešte len čaká to najhoršie, vás žiadame, aby ste sa dali zaočkovať. Nie je dôvod sa toho obávať, ale je veľa dôvodov obávať sa ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. Vieme, o čom hovoríme. Prosím vás, pomôžte nám poraziť COVID-19,“ prečítal Sabaka záver výzvy zdravotníkov.
Sme rodina
Riaditeľ UNB Roland Schaller uviedol, že v Univerzitnej nemocnici majú aktuálne 157 covidových pacientov, z toho 12 na umelej pľúcnej ventilácii. Pribúdajú už aj pacienti z iných krajov, ako je ten Bratislavský. Z ich strany podľa neho spravili svoju časť práce a urobili všetko, čo je v ich silách, aby sa pripravili na tretiu vlnu pandémie. Pandemickú situáciu v spoločnosti prirovnal k rodine, v ktorej aj dospelí potrebujú povzbudenie a oporu. „Teraz musím poprosiť váš, aby ste sa stali oporou a pomocou pre nás a čo najviac sa očkovali,“ uviedol Schaller.
Podľa primárky infekčného oddelenia na bratislavských Kramároch Aleny Koščálovej máme iba dve cesty, ako získať imunitu. „Jedna je očkovanie, druhá prekonanie ochorenia. Pred deltou sa nedá ukryť.“ „Vieme, že jediná účinný prevencia ťažkého ochorenia COVID-19 dnes je očkovanie. Vieme, že pri tomto veľmi intenzívnom šírení infekcie, ktorú tu dnes máme to bude pre neočkovaných znamenať, že sa vo veľkej miere nakazia a najmä tí rizikoví sa dostanú do nemocnice a v niektorých prípadoch tomu ochoreniu aj podľahnú,“ hovorí Koščálová jasný scenár pandémie.
Minister zdravotníctva Lengvarský potvrdil, že podporí návrhy konzília odborníkov a lokálne lockdowny. Schvaľuje ich aj Sabaka. „Najviac si momentálne prajeme, aby sa čo najviac ľudí dalo zaočkovať, aby čo najmenej ľudí končilo v nemocniciach, lebo to je jediné, čo nás môže uchrániť pred katastrofou. Požiadavky a návrhy konzília majú ambíciu významne zlepšiť očkovanosť na Slovenku, preto ich vítame a podporujeme.“
Prečo vôbec tretiu dávku?
Čo sa týka vybudovanej imunity podľa infektológa sú na tom najlepšie tí, čo ktorí covid prekonali a sú aj zaočkovaní. „Čo sa týka imunity, tí pacienti, ktoré prekonali COVID-19 a ktorí sú zaočkovaní sú na tom približne rovnako, ale vieme, že ak niekto prekonal ochorenie COVID-19 má trikrát menšiu šancu, že sa nakazí a omnoho menšiu šancu, že ochoreniu podľahne. Úplne najlepšie sú na tom tí ľudia, ktorí ochorenie prekonali a ešte sa navyše dajú zaočkovať, preto my všetkým, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali dôrazne doporučujeme, nechať sa zaočkovať. Keď tu máme delta variant, potrebujeme tú najlepšiu ochranu, ktorú máme k dispozícii.“
Sabaka vysvetlil aj prečo, odporúčajú očkovanie treťou dávkou vakcíny. „Vieme, že aj po viac než 6 mesiacoch očkovanie dvomi dávkami chráni pred ťažkým priebehom na približne 90 %. Ak sa taký človek zaočkuje ešte treťou dávkou, ochrana sa výrazne zvýši na viac ako 96-97 %, čiže preto my všetkým, obzvlášť seniorom, ktorí majú viac ako pol roka od druhej dávky dvojdávkovej vakcíny odporúčame podanie tretej dávky, pretože to výrazne zníži šancu ťažkého priebehu, ale neznamená to to, že by človek po viac ako 6 mesiacoch od druhej dávky nebol chránený od ťažkého priebehu, ochrana je stále na hranici 90 %, ale nie je to už tých 97-98 %, ako to bolo pred pol rokom a preto odporúčame nechať sa zaočkovať aj treťou dávkou.“
FOTO v GALÉRII
Prioritou však zostáva zaočkovať tých, čo nemajú momentálne žiadnu dávku. „Najdôležitejšie je, nechať sa zaočkovať aspoň prvou, a teda následne druhou dávkou u tých, ktorí nie sú očkovaní vôbec, pretože tí sú najmenej chránení,“ uzavrel Sabaka.