„Doposiaľ bolo vo veci vznesené obvinenie celkovo piatim osobám, a to pre pokračovací zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 ods. 1, ods. 3 písm. a) Trestného zákona spáchaný formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona,“ spresňuje prokuratúra na Facebooku.

Dodáva, že „v súčasnosti sú vykonávané nevyhnutné procesné úkony a bližšie informácie poskytne, keď to situácia umožní“.

Podľa slov hovorku kraja Michala Hudáka na úrade v súčasnosti "nedisponujú žiadnymi oficiálnymi informáciami o zadržaní pána župana". Dodal, že k medializovaným informáciám sa úrad župy zatiaľ nebude vyjadrovať. "Chod úradu je plne zabezpečený a riadne funguje ďalej," dodal Hudák.

Meno košického župana sa nie tak dávno objavilo v kauze predraženého nákupu bezkontaktných teplomerov počas koronapandémie. Samosprávny kraj totiž kúpil 191 teplomerov na meranie teploty pri vstupe do budov za dvojnásobné ceny ako iné kraje.

Napríklad Banskobystrický kraj zaplatil za rovnaký teplomer 360 eur, Nitriansky o dvadsať eur viac. Košická župa však za jeden teplomer zaplatila 722 až 787 eur.

Krajským poslancom Trnka vysvetľoval, že v cene je aj montáž a servis teplomerov. Nedokázal im objasniť ani svoju e-mailovú komunikáciu s dodávateľom teplomerom. Ten je pritom jeho známy.

Aj Úrad pre verejné obstarávanie prišiel vlani v lete k záveru, že pri obstarávaní teplomerov bol porušený zákon o verejnom obstarávaní.
Ešte pred kauzou teplomery mala župa problém s nakupovaním áut pre údržbu ciest.

Rastislav Trnka je predsedom Košického samosprávneho kraja druhé volebné obdobie.